2024. december 7., szombat

Megtakarítás: ezért ne tartsd otthon!

Biztosabbnak érzed, ha készpénzben tartod a megtakarításodat? A sok telefonos csaló miatt nem szeretnéd berakni pénzedet a bankba? Sokan rendelkeznek bankszámlával, de mégsem használják, hiszen szinte minden műveletért fizetni kell. Ezek alapján pedig biztosabbnak érzik, ha spórolt pénzüket otthon tartják. Ez viszont több okból kifolyólag sem feltétlenül jó megoldás. Nézzük meg, hogy miért!

Miért nem szeretik sokan a bankokat?

Sokan úgy gondolják, hogy jobban járnak azzal, ha otthon tartják megtakarításukat. Ezt egyrészt  azzal magyarázzák, hogy biztonságosabb, másrészt pedig elkerülhető a bankbajárás macerálja. Nem kell berakni a pénzt, kivenni, készpénzt felvenni automatából és nem kell számlavezetési díjat sem fizetni. Feltehetőleg sokan úgy vannak vele, hogy a folyószámlán tartott pénzre szinte semmilyen kamat sem jár, amiből ráadásul még adózni is kell. A magas infláció miatt a pénz értékét tehát így sem, úgy sem tudja megtartani. Akkor pedig nincs értelme ezért a banknak még fizetni is.

Az is elképzelhető, hogy sokakban élénken él még a 2008-as válság emléke, így nem bíznak a bankokban. Biztosabbnak látják, ha saját maguk kezelik készpénzben a megtakarításaikat, esetleg alternatív befektetési lehetőségeket választanak.

Mindez logikus megközelítésnek tűnhet, de éppen hogy nem biztonságos: a betörések elől nagy valószínűséggel nem fogjuk tudni megfelelően elrejteni vagyonunkat. Sőt, a klasszikus rejtekhelyeket – például a párna alatt, a szekrény mélyén, a fali zugban – a betörők másodpercek alatt megtalálják. Ezen felül pedig számos olyan kockázat is felmerülhet, amire elsőre nem is gondolnánk.

Mik az otthon tartott megtakarítás kockázatai?

A lopás és a betörés jelenti talán a legnagyobb kockázatot az otthon tartott megtakarítás szempontjából. Ezen felül viszont komoly kockázatot jelentenek a természeti katasztrófák, a tűzesetek és a beázás is. Ezekre az eseményekre általában nem tudunk felkészülni, többnyire váratlanul érnek, így az ezek által okozott károkat nem tudjuk megelőzni.

Sajnos erre a lakásbiztosítás sem jelent teljes megoldást, ugyanis az is csak egy bizonyos értékhatárig téríti meg a keletkezett kárt. Ráadásul a legtöbb biztosítás nem is terjed ki a készpénzben tartott megtakarítás megtérítésére. Amennyiben mindenképpen otthon szeretnénk gyűjtögetni a pénzünket, akkor a lakásbiztosítás kiválasztása előtt tájékozódjunk arról, hogy kiterjed-e a készpénzre, és ha igen, akkor mekkora összegben kaphatunk visszatérítést.

Az is kockázatot jelenthet, hogy szimplán elfelejtjük, hogy hova rejtettük a pénzünket. A megtakarításhoz általában nem nyúlunk gyakran, ráadásul minél jobban el szeretnénk rejteni. Ebből kifolyólag fennáll annak a veszélye, hogy elveszik, vagy elfelejtjük, hogy hol van a rejtekhelyünk.

Még mindig aktívan tevékenykednek a telefonos csalók

A telefonos csalók nem adják fel, könnyen belefuthatunk egy-egy ilyen esetbe. Ha otthon tartjuk spórolt pénzünket, akkor is kockázatként jelenik meg, hogy csalás áldozatává váljunk. Vannak ugyanis kimondottan olyan csalások, amelyek az otthon tartott pénzek megszerzésére irányulnak.  Ezek gyakran az idősek ellen irányulnak, akik készpénzben kapják nyugdíjukat, így megtakarításukat is otthon tartják. Gondoljunk csak az ,,unokázós” csalókra.

A csalók természetesen bárkit kiszemelhetnek, így ennek elkerülése érdekében célszerű lehet a megtakarítás bankban való tárolása. A bankokban sokkal nagyobb biztonságban van a pénzünk, mint otthon, sőt 100 000 euróig az Országos Betétbiztosítási Alap (OBA) garantálja is ezt. Ez azokban az esetekben fontos, ha csődbe megy a bank vagy a pénzintézet valamilyen más okból kifolyólag nem tudja visszaadni megtakarításunkat.

Ne feledkezzünk meg az inflációról sem

Az elmúlt két évben tapasztalt rekord inflációt a pénzünk rendkívül megszenvedte. Ebben az időszakban nem volt könnyű olyan megtakarítási formát találni, amivel pénzünk értéke nemhogy növelhető, de legalább szinten tartható. A befektetett összegre nyújtott kamatok ugyanis nagyjából az értéktartásra voltak elegendőek.

A készpénzben tartott összegeket azonban semmi sem védi az inflációtól. A vásárlóerő pedig ezáltal hosszú távon csökkenhet. Bár az infláció az elmúlt néhány hónapban már normalizálódott, a szakértők 2025-ben ismét az infláció növekedését várják. Ebből kiindulva pedig még inkább érdemes pénzünket befektetni.

Hogyan lehet az otthon tartott pénzt biztonságossá tenni?

Ha nem is teljes megtakarításunkat, de valamekkora összeget mégis szeretnénk otthon tartani, akkor ehhez érdemes néhány dolgot átgondolni.

  • Egyrészt fontos, hogy ennek egy olyan helyet kell találni a lakásban, ahol nem keresné senki. A klasszikus rejtekhelyeket érdemes elfelejteni, ezeket a betörők mind-mind ismerik. Célszerű lehet inkább rendhagyó helyeket keresni vagy zárható széfet vásárolni. 
  • Másrészt válasszunk olyan lakásbiztosítást, ami baj esetén megtéríti a készpénzben tartott elveszett pénzünket.

Ugyanakkor még mindig az a legjobb megoldás, ha megtakarításunkat a bankban tartjuk, főleg, ha nagyobb összegről van szó. Ha a banki költségekkel nem tudunk megbékélni, akkor érdemes olyan számlacsomagot keresni, ami ingyenes. A biztonság mellett pedig további előnye, hogy otthonunk kényelméből gyorsan és egyszerűen intézhetjük pénzügyeinket.

A fentiek alapján érdemes lehet tehát átgondolni, hogy pontosan milyen kockázatokat is rejt magában az otthon tartott megtakarítás. Legyen az betörés, természeti kár, beázás, tűzeset vagy telefonos csalás, a készpénzes spórolt pénzünkre számtalan veszély leselkedik. Ha pedig még így az otthoni megtakarítás mellett döntünk, akkor törekedjünk arra, hogy a pénz minél jobban védve legyen.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük