2024. május 3., péntek

A bankkártya-univerzum: típusok és jellemzőik

A pénzügyek dinamikus világában egyre több ember számára válik elérhetővé az elektronikus fizetés. A hagyományos készpénzes tranzakciók szép lassan háttérbe szorulnak, miközben a bankkártya népszerűsége és sokfélesége robbanásszerűen nő. A modern pénzügyi rendszerben a bankkártyák többet jelentenek, mint pusztán műanyag darabok a pénztárcában: ezek a pénzügyi szabadság és kényelem szimbólumai, amelyek hozzájárulnak mindennapi életünk megkönnyítéséhez.

Ha kíváncsi vagy a bankkártyák rejtélyes világára, és szeretnéd jobban megérteni ezeket az eszközöket, akkor tarts velünk ezen a pénzügyi utazáson! Az első lépés a bankkártya megismerése és működésének megértése. Cikkünkből minden fontos információt megtudhatsz!

A bankkártya tipizálása

Csupán ránézésre nem lehet megmondani, hogy az adott bankkártya betéti (debit) vagy hitel (credit) típusú. Ezt a kártyakibocsátó és az ügyfél között létrejött szerződés foglalja magába. A bankkártyák több szempont alapján kategorizálhatóak, többek között

  • felhasználó alapján,
  • felhasználhatóság szerint,
  • speciális kibocsátás (ikermárkás, szponzorkártya),
  • megjelenése alapján (dombornyomott, elektronikus),
  • az adattárolás formája szerint.

Hogyan csoportosíthatjuk a bankkártyákat felhasználójuk szerint?

A bankkártyák egyik kategorizálását végezhetjük annak felhasználója szerint. Ennek megfelelően beszélhetünk lakossági és vállalati (vagy business) kártyákról. A lakossági vagy másnéven privát bankkártya a magánhasználatot szolgálja ki. Ezt természetes személy igényelheti, akinek a számlájához vagy az igénybevett hitelkeretéhez tartozik a kártya.

A vállalati business vagy corporate bankkártya egy olyan üzleti kártya, ami a jogszabályban rögzített vállalkozások vezetői és dolgozói vehetnek igénybe. Ezt a cég hivatalos költségeinek kifizetésére használhatják a kártya tulajdonosai. A gyakorlatban ez sokszor úgy néz ki, hogy maga a cég a számla tulajdonosa, a kártyabirtokos pedig a vezető vagy az egyik dolgozó.

Felhasználhatóság szerinti csoportosítás

A bankkártya felhasználhatósága szerint megkülönböztetünk előre fizetett kártyát, betéti kártyát, hitelkártyát, terhelési kártyát, illetve többfunkciós kártyát. Nézzük át röviden ezeket a típusokat!

Az előre fizetett (vagy prepaid) kártya a bankkártyák olyan típusa, amelyet annak birtokosa fizetésre és bizonyos konstrukcióknál készpénzfelvételre használhat. A bankkártya egyedisége, hogy a kártyakibocsátó számára egy összeget előre kifizetnek, a fizetés ennek a keretnek a terhére történhet. Ez az előre befizetett összeg vagy a kártyán, vagy a hozzá tartozó számlán van. Egyes kártyák újratölthetőek, míg mások egyszer használatosak.

A betéti vagy debit kártyák a leggyakrabban használt bankkártya típusok. Ezt az ügyfél csak akkor kaphatja meg, ha egy bankban számlát nyit. Ekkor a bankkártya lényegében egy kulcs a számlán tartott pénzhez. Ez azt is jelenti, hogy akkora összegben költekezhetünk és vehetünk fel pénzt, amennyi a számlán van. A bankszámlához tartozhat folyószámlahitel is, ezzel a költhető összeg megemelkedik.

A hitelkártya (credit kártya) a szerződésbe foglalt hitelkerethez kapcsolódik. Ennek nyilvántartása egy hitelszámlán történik. A hitelkártya használata esetén a megállapodás szerinti összegig kaphat kölcsönt az ügyfél a banktól. Ezt nevezik hitelkeretnek. Az ügyfél rendszeresen kap tájékoztatást a banktól a kártyás tranzakciókról és a kölcsönkért összegről. Azt az ügyfél döntheti el, hogy részenként vagy egyben fizeti vissza a kölcsönt. (A részletben történő fizetés többnyire akkor lehetséges, ha a tartozás egy bizonyos részét a kártyabirtokos megfizeti. Az erre vonatkozó összeget a szerződés tartalmazza, általában a tartozás 5-10%-a.) Abban az esetben, ha a teljes tartozás rendezésre kerül a fizetési határidőn belül, akkor ez kamatmentes hitelként is felfogható. Ez részfizetés esetén nem mindig elérhető, így érdemes alaposan átgondolni, hogy hogyan szeretnénk bankkártyánkat használni.

A terhelési kártya (charge kártya vagy delayed debit kártya) a hitelkártyához képest annyiban más, hogy az előírt határidőig az ügyfélnek a teljes tartozást vissza kell fizetnie. Ennél a típusnál az is előfordul, hogy a hitelkeretnek nincs felső korlátja. Ezekhez a kártyákhoz kamatmentes hitelperiódus társul.

A többfunkciós kártya a bankkártya azon típusa, amely a fent bemutatott funkciókat vegyíti. Ez azt jelenti, hogy mondjuk készpénzfelvétel esetén betéti, míg vásárláskor hitelkártya funkcióval rendelkezik. Ennek részletes szabályait a szerződés tartalmazza.

Van még két speciális bankkártya!

A bankkártyák két speciális típusától kevesebbet hallani. Az egyik az ikermárkás, a másik a szponzor kártya. Az ikermárkás kártya (co-branded vagy társ-márkás kártya) a bank és egy másik szervezet által közösen kiadott kártya. Lényege, hogy a kibocsátók többlet szolgáltatásokat nyújtanak az ügyfeleknek. Ilyen lehet például, hogy a programban résztvevő üzletekben való fizetéskor kedvezményt kap a vásárló.

A szponzor, pártolókártya vagy affinity kártya az iker-márkás kártyák olyan típusa, amelyet a bank egy nonprofit szervezettel (pl. jótékonysági intézmény, sportegyesület) együttesen bocsát ki. Ez a bankkártya azt a célt szolgálja, hogy a kártyás fizetésnek vagy a kártya díjának egy bizonyos része támogatásként átkerül a nonprofit szervezethez.

Cikkünkben részletesen bemutattuk a bankkártyák sokszínű világát, valamint ismertettük a különböző típusokat. A bankkártyák ma már sokkal többet jelentenek, mint pusztán fizetőeszközök: olyan eszközök, amelyek lehetővé teszik a felhasználók számára a kényelmes és biztonságos pénzügyi tranzakciókat, valamint számos további előnyt kínálnak. Ezzel a tudással könnyebben ki tudod választani a számodra leginkább megfelelő bankkártya típust, és élvezheted a modern pénzügyek kényelmét és biztonságát. Ugyanakkor fordíts kellő figyelmét megfelelő használatára is, ebben a Magyar Nemzeti Bank Pénzügyi Navigátor oldala nyújt segítséget!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük