2024. november 24., vasárnap

Pénztárcakímélő iskolakezdés: 10 pénzügyi tipp Neked!

Habár a nyári szünetnek még közel sincs vége, sok család már megkezdte az előkészületeket a tanévkezdésre. Még ha a bevásárlás nem is történt meg, a beszerzendő eszközök listája biztosan megvan már. Függetlenül attól, hogy az iskolakezdés kisiskolás vagy egyetemista gyerekünket érinti, erre minden tanulónak és hallgatónak be kell szerezni néhány eszközt.

Az iskolakezdéssel kapcsolatos pénzügyi kérdésekben a Magyar Nemzeti Bank is segítséget nyújt saját oldalán, hiszen az ezzel kapcsolatos teendők pénzügyi döntéseket is igényelnek. Az iskolára való felkészülés általában augusztusban kezdődik, így ez nagy valószínűséggel a családi kasszában is nyomot hagy. Ugyanakkor nem kell, hogy kiürüljön a zsebünk a hónap végére: megfelelő tervezéssel, előzetes tájékozódással és körültekintéssel több ezer, vagy akár több tízezer forintot is spórolhatunk. Mutatunk néhány tippet, hogy pénztárcakímélő módon kezdődjön a tanév!

10 pénzügyi tipp a pénztárcakímélő iskolakezdéshez

Az iskolakezdés nemcsak annyit jelent, hogy újra elkezdődik a tanév, hanem több pénzügyi döntéshozatalt is szükségessé tesz. A tanszer, az iskolatáska, a tolltartó, a nagyobbaknak pedig az új laptop, tablet beszerzése, vagy akár a lakásbérlésfinanszírozási kihívásokat állíthat elénk. Ugyanakkor a tervezéssel és az okos pénzügyi döntésekkel nem ürül ki zsebünk a hónap végére. Íme néhány pénzügyi tipp a pénztárcabarát tanévkezdés útján való elinduláshoz!

1. Készíts költségvetést!

Mint minden nagyobb kiadás előtt, így az iskolakezdés előtt is érdemes első lépésként egy költségvetést készíteni. A költségvetésnek tartalmaznia kell minden iskolakezdéssel kapcsolatos kiadást és költséget.

Amennyiben fiatal gyerekünk egyetemistaként egy másik városban kezdi a tanévet, akkor érdemes a kollégiumot, albérletet, közös költséget, rezsit, élelmiszert és minden felmerülő kiadást feltüntetni. Értelemszerűen ekkor sem szabad kihagyni a költségvetésből a tanszerek, könyvek, füzetek és egyéb eszközök költségeit sem.

Ha összeszedtük az összes fontosabb kiadást, akkor minden tételhez határozzunk meg egy keretösszeget. Ez segít azonosítani azokat a területeket, ahol visszafoghatjuk a költségeket és elkezdhetünk megtakaríthatni! A legfontosabb pedig, hogy az iskolakezdésre való felkészülés során próbáljunk meg a kereten belül maradni!

2. Határozz meg megtakarítási célokat!

Ha már elkészítettük a költségvetést és látjuk, hogy összesen nagyjából mennyibe fog kerülni az iskolakezdés, akkor már az is könnyedén megmondható, hogy havonta mekkora összeget kell ehhez előzetesen félrerakni.

A szakértők úgy gondolják, hogy már kisebb összegben is érdemes lehet elkezdeni félrerakni. Ez azt jelenti, hogyha csak pár ezer forintot sikerül havonta ebből a célból félretenni, már sokkal kisebb anyagi terhet fog jelenti az iskolakezdés. A hosszú távú tervezés pedig kimondottan fontos szerepet játszik a fiatalok pénzügyi tudatosságának megalapozásában.

3. Járj utána, hogy milyen iskolakezdési támogatásban részesülsz!

Alapesetben az iskoláztatási támogatás a tankötelessé válás évének november 1-jétől a tankötelezettség végéig tart, illetve a tankötelezettség megszűnését követően köznevelési intézményben vagy szakképző intézményben tanulmányokat folytató gyerekeket érinti. A támogatás a tanév utolsó napjáig jár, azonban életkorhoz kötött. Addig jár, amíg

  • a gyermek a 20. életévét,
  • a sajátos nevelési igényű gyermek a 23. életévét betölti.

A beiskolázási támogatás összege önkormányzatonként eltérő, az igénylésre adott időtartamban is különbségek vannak. Az önkormányzatoknál általában június közepén indul az igénylés lehetősége, ami egészen szeptember közepéig tart. A támogatás összege jellemzően 5-10 ezer forint körüli. Van olyan önkormányzat, ami a családtagok számától teszi függővé a járó összeget, míg máshol az számít, hogy hányadik osztályba jár a tanuló. A pontos információkért érdemes az illetékes önkormányzat honlapját felkeresni.

4. Hasznosíts újra!

A tankönyvek és az iskolai felszerelések kimondottan drágák lehetnek, ezért érdemes lehet az újrahasznosítás lehetőségét kihasználni. A tankönyveknél előnyös lehet, ha használt változatokat szerzünk be, vagy akár a könyvek digitális változatait keressük meg. Célszerű lehet azt is megnézni, hogy az előző tanévből maradtak-e olyan eszközök, amelyeket idén újra fel lehet még használni, például hátizsák, ételhordó, kulacs vagy írószerek. 

A használt tárgyak adás-vételére ma már számos platform áll rendelkezésre, így mindenképpen megér egy próbát. Ráadásul ezzel a módszerrel nemcsak hogy több ezer forintot spórolhatsz, hanem az újrahasznosításon keresztül hozzájárulsz a fenntarthatósághoz is!

5. Fogd vissza a megélhetési költségeket!

Ha otthonunktól távol jár a gyermek iskolába, esetleg a gyermekednek más városban található az iskolája, akkor érdemes lehet elgondolkodni a kollégium lehetőségén! Ez általában alacsonyabb költséggel jár, mintha egyetemistaként albérletbe költözne. Ha pedig gimnazista fiatalról van szó, akkor is a kollégium jobban megérheti, mint autóval eljutni az egyetemreminden nap oda-vissza. A kollégiumok általában frekventált helyen, az iskola vagy az egyetem közelében találhatóak, így akár a tömegközlekedés költsége is megspórolható. Ugyanakkor érdemes lehet a lakásvásárláson is elgondolkodni.

Pénzügyi tippek a pénztárcakímélő iskolakezdéshez

6. Használd ki a diákkedvezmény előnyeit!

Sok vállalkozás és szolgáltató diákkedvezményeket kínál és még ha nem is nagy összegben, de lehet vele spórolni. A legtöbb városban a tanulóbérlet olcsóbb, mint a felnőtteké, de például tanuláshoz szükséges programoknál, szoftvereknél is találkozhatunk kedvezményekkel. Sőt, már számos kávézó, étterem és kifőzde is kedvezőbb árakat kínál a diákoknak. Általában a szabadidős és sporttevékenységek igénybevételéhez is jár valamekkora kedvezmény a diákoknak és a hallgatóknak.Vásárlás előtt tehát mindig érdemes rákérdezni, hogy van-e diákkedvezmény.

7. Keresd a kedvezményes, akciós ajánlatokat!

Keress kedvezményeket, akciókat és a “ha többet veszel olcsóbb” ajánlatokat tanszerekre! Azon is érdemes elgondolkozni, hogy a prémium márkás iskolaszerek helyett saját márkás termékeket vásároljunk, hiszen ezek minőségben nem feltétlenül rosszabbak, mégis olcsóbbak. Néhány üzletláncnál úgy is vásárolhatunk akciósan, ha rendelkezünk törzsvásárlói kártyával, klubkártyával vagy az applikációban valamilyen kuponnal.

Mielőtt elindulnánk a nagy tanszer bevásárló körútra, érdemes lehet megnézni az üzletek akciós újságait, hogy hol járunk a legjobban. Az iskolakezdés jelentős anyagi teherrel járhat, ám az akciókkal és törzsvásárlói programokkal nagyban csökkenthetjük ezt.

8. Válassz megfizethető tanórán kívüli tevékenységeket!

Bár az iskolán kívüli tevékenységek elengedhetetlenek a gyermekek fejlődéséhez, több olyan formája is van, ami megfizethető. Ha jól beszélünk valamilyen idegen nyelvet, akár saját magunk is megtaníthatjuk azt iskola után gyerekünknek. Vannak kimondottan nyelvi fejlesztésre irányuló telefonos app-ok is, ahol játékosan, évi mindössze pár ezer forintért tanulhatnak nyelveket. 

Ha játszunk hangszeren, akkor szintén magunk lehetünk az oktatók. Amennyiben tele vagyunk kreativitással és szeretünk alkotni, akkor iskola után közösen készíthetünk valamit. A sporttevékenységek körében is vannak olcsóbbak: a futás, a kosárlabdázás vagy éppen úszás költséghatékony és egyben aktív kikapcsolódási forma lehet.

9. Kerüld az impulzusvásárlást!

Sose feledkezzünk meg az első lépésről, azaz a költségvetésünkről. Az ott meghatározott kerethez minden esetben ragaszkodjunk! Ennek természetesen az is a része, hogy igyekezzünk elkerülni az impulzusvásárlásokat! Az ellenállás egyik legfontosabb eszköze a listával való vásárlás. A listánkra csakis azok a dolgok kerüljenek fel, amire szükségünk van. Bár a kísértés erős lehet, próbáljunk meg ellenállni a listán nem szereplő termékek megvásárlásának!

10. Vond be a gyerekeket a pénzkezelésbe!

Tanulmányok sokasága bizonyítja, hogy a fiatal korban elsajátított megfelelő pénzügyi szokások hozzájárulnak a felelősebb és átgondoltabb pénzügyi magatartáshoz idősebb korban is. Ez pedig nemcsak az olyan nagyobb döntéseknél lehet hasznos, mint a lakásvásárlás vagy a hitelfelvétel, hanem a mindennapokban, az apróbb pénzügyi döntéseknél is jól jöhet.

Ennek részeként életkortól függetlenül beszéljük át gyermekünkkel a költségvetést és vonjuk be őket a pénzügyi döntésekbe. Ez segíthet nekik megérteni a felelős pénzügyi döntések fontosságát, illetve már viszonylag fiatal korban tudatosabbá formálja őket költési szokásokkal kapcsolatban.

Pénztárcakímélő iskolakezdés felsőfokon

Az iskolakezdés jelentős kiadásokkal járhat, ám a fenti tippek betartásával enyhíthetjük ezt az anyagi nyomást. Bár a cikkben bemutatott tippek nyilvánvalónak tűnhetnek, sokan mégsem alkalmazzák ezeket. Ha csak túl szeretnénk esni a vásárláson és minden előkészületet gyorsan letudni, akkor több ezer vagy akár tízezerrel forinttal is drágábban jöhetünk ki a végén.

Amennyiben viszont tudatosan készülünk az iskolakezdésre és szem előtt tartjuk a fenti tippeket, akkor olcsóbban és kisebb anyagi teher mellett kezdhetjük el a tanévet. Ne feledjük, hogy a pénztárcakímélő iskolakezdés pénzügyi fegyelmet és tervezést igényel. Ha időben elkezdjük a megtakarítást és a felkészülést, akkor nem okozhat fejfájást a tanévkezdés!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük