2025. április 2., szerda

Befektetés: minden, amit tudni érdemes

A kedvezőtlen gazdasági körülmények közepette egyre többen eszmélnek rá arra, hogy a hosszú távú pénzügyi stabilitás és a célok eléréséhez a tudatos befektetés jelenti a kulcsot. Legyen szó lakásvásárlásról, álomnyaralásról, az időskori anyagi stabilitás biztosításáról, vagy éppen csak a félrerakott pénzünk gyarapításáról, mindben a befektetés a közös pont. Ez ugyanis képes biztosítani, hogy a félretett pénzünket kamatoztassuk, azaz gyarapítsuk. 

A befektetések világa izgalmas, ámde bonyolult. Ahhoz, hogy pénzügyeinket tudatosan kezeljük és okos döntéseket hozzunk, számos dologgal kell tisztában lennünk. A cikkben az ezzel kapcsolatos legfőbb témákat érintjük, kezdve az alapfogalmaktól, az egyes lehetőségeken át, egészen a hozam-kockázat viszonyáig. Induljunk el közösen ezen az úton és állítsuk pénzünket a jövőnk szolgálatába!

Befektetés = megtakarítás?

Az első feladat, hogy tisztázzuk a befektetés és megtakarítás közötti különbséget, hiszen a gyakorlatban ezt sokszor szinonimaként használják – helytelenül. A megtakarítás a jövedelmünknek azt a részét foglalja magában, amelyet nem költünk el, hanem félrerakunk. Ezzel szemben a befektetés egy adott összeg olyan célú felhasználása, hogy az jellemzően hosszú távon képes legyen gyarapodni. A befektetés során általában valamilyen pénzügyi eszközt vagy értékálló tárgyat vásárolunk.

A leggyakoribb befektetési eszközök közé tartoznak

  • a bankbetétek,
  • az állampapírok,
  • a kötvények és
  • a részvények.

Ezen felül beszélhetünk alternatív befektetési eszközökről, ide sorolva többek között az aranyat és a különféle nemesfémeket, drágaköveket, az ingatlant, a termőföldet, a műkincseket, a régiségeket, stb.

A befektetés 3 fő jellemzője

A befektetések három fő jellemzője a hozam, a biztonság és a likviditás. A hozam a befektetésből elérhető nyereségre utal, a biztonságot pedig a konstrukció kockázati szintje határozza meg. Minél biztonságosabb a befektetés, annál kisebb a valószínűsége, hogy a befektető veszteséget szenved el. A likviditás viszont azt mutatja, hogy milyen gyorsan lehet a pénzeszközöket likvidálni, azaz pénzre váltani. 

Azt is fontos tudni, hogy egy befektetési eszköz egyszerre csak két jellemzőnek felelhet meg. A magas hozam, a likviditás és a biztonság ugyanis egyszerre összeegyeztethetetlen. Például a biztonságos és likvid befektetés általában alacsony hozammal rendelkezik. Más szóval a magas kockázat jellemzően magas várható hozammal, az alacsony kockázat pedig alacsony várható hozammal jár. Az alacsony kockázat és a magas hozam tehát nem jár kéz a kézben.

Mi az a diverzifikáció és miért fontos?

Ahelyett, hogy minden pénzünket egyetlen termékbe fektetnénk, fontos, hogy több befektetési és megtakarítási terméket válogassunk össze. Ez a diverzifikáció, ami csökkenti a kapcsolódó kockázatokat. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy ha megtakarításunkat állampapírba, befektetési alapba és vállalati részvénybe osztjuk szét, akkor összességében csökkentjük a kockázatunkat. Mindez azért van, mert az egyes eszközök egyedi kockázata mérséklődik azáltal, hogy máshogyan reagálnak a piaci eseményekre, ezáltal nem mozognak teljesen együtt. Ez pedig azt eredményezi, hogy mondjuk a részvény gyenge teljesítményét ellensúlyozza az állampapír.

Nem szabad elfelejteni, hogy a múltban nyereségesnek bizonyult befektetések nem garantálják a jövőbeli eredményeket. Ezért célszerű olyan befektetési tervet kidolgozni, ami kiterjed a befektetés céljára és az időtávjára is. A befektetési cél lehet például jövedelemtermelés, tőkemegőrzés vagy tőkenövekedés. E tekintetben gondosan mérlegelni kell a megfelelő befektetési termékek kockázatait is. A befektetési terv elkészítéséhez érdemes lehet független pénzügyi szakember segítségét kérni. 

Mi védi a befektetéseinket?

Azok az ügyfelek, akik pénzüket értékpapírszámlán tartják, a Befektetővédelmi Alap (BEVA) védelmében részesülnek. Ez egy korlátozott vagyoni védelem, ami olyan károk esetén lép életbe, ami alapvetően nem tartozik a befektetés kockázatai közé. A védelem például fontos lehet, ha a szolgáltató jogellenesen folytat eljárásokat. Ekkor a védelem és a kártalanítás a letétben lévő vagyonra – vagyis az értékpapírra és pénzre – terjed ki.

De mekkora összegben? Ez befektetőnként és összevontan maximum 100 ezer euró lehet. És milyen árfolyamon? Az átváltás a felszámolás kezdő időpontjában érvényes MNB devizaárfolyamon történik. Azt is fontos tudni, hogy egymillió forintig a kártalanítás 100%-os, az összeghatár felett pedig 90%-os.

Befektetési eszközök haladóknak

A befektetési eszközök többségét akár saját magunk is megvásárolhatjuk. Állampapír vásárlásához például elegendő egy értékpapírszámla, amit megnyithatunk a bankoknál és befektetési szolgáltatóknál, vagy akár ingyenesen a Magyar Államkincstárnál is. A vásárlást jellemzően online, mindössze néhány kattintás által elvégezhetjük.

Vannak azonban olyan konstrukciók, amik összetettek, rendszerint több befektetési eszköz összecsomagolásából állnak. Ezeknek a legfőbb előnye, hogy diverzifikált portfóliót hozunk létre, azonban számos hátrányával is érdemes számolni. Amellett, hogy magas költséggel járnak, általában a kockázatosabb eszközök közé is tartoznak. Ezeket változatos formákban találhatjuk meg a piacon:

Mit kell tennünk, ha elhatároztuk, hogy befektetjük pénzünket?

1. Határozzuk meg befektetési céljainkat, és dolgozzuk ki előre befektetési tervünket.

2. Vizsgáljuk meg a számunkra leginkább megfelelő befektetési termékeket.

3. Csakis a felhatalmazott befektetési szolgáltatók szolgáltatásait vegyük igénybe.

4. Vegyük figyelembe a befektetési szolgáltatásokkal kapcsolatos díjakat és költségeket is.

Van néhány olyan dolog is, ami nem ajánlott befektetés esetén:

  • Ne fektessünk be hirtelen, megalapozott stratégia nélkül.
  • Ne fektessünk be ismeretlen, vagy most éppen ,,trendi” eszközökbe (pl. kriptovalutákba).
  • Ne vállaljunk túlzott kockázatot.
  • Ne vegyünk igénybe magas hozamot ígérő, vonzó szolgáltatásokat ismeretlen hátterű szolgáltatótól.
  • Ne feledjük, hogy a befektetések kapcsán felmerülhetnek különféle díjak és költségek.

Hogyan védhetjük meg befektetésünket?

A BEVA védelme mellett mi magunk is számos olyan megelőző óvintézkedést tehetünk, hogy pénzünket biztonságosan fektessük be. Vannak kimondottan olyan befektetési magatartások is, amelyek kerülendőek. Emellé adunk még néhány tippet:

  • Ne fektessünk be kizárólag telefonon keresztül.
  • Ne adjunk át készpénzt vagy utaljunk olyan közvetítőknek, akiknek a háttere nem ismert.
  • Ellenőrizzük a befektetési szolgáltatásokat nyújtó brókerek, kereskedők és közvetítők hátterét és múltját.
  • Ne feledjük, hogy a brókerek és brókercégek jutalékból élnek, vagyis akkor keresnek pénzt, ha ügyfeleik kereskednek, nem pedig akkor, ha nyernek vagy veszítenek. Mielőtt hosszú távú szerződést kötünk, mindenképpen gondoljuk át, mi történik a befektetéssel, ha a tervek az adott időszak alatt megváltoznak. Mindig olvassuk el a tájékoztatót, és azonosítsuk a lehetséges kockázatokat.
  • Gondoljuk át, hogy milyen következményekkel jár, ha a befektetést lejárat előtt eladjuk. Egy ilyen tranzakción ugyanis sokat bukhatunk.
  • Óvakodjunk a túl szépnek tűnő, túl ígéretesnek látszó konkrét ajánlatoktól és hozamígéretektől.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük