Az otthonteremtési támogatások feltételei többször változtak már, azonban az mindig állandó, hogy az igénylésükhöz társadalombiztosítási jogviszony szükséges. Mind a CSOK Plusz, mind pedig a Falusi CSOK igénybevételének feltétele a 2 éves TB jogviszony. A felvételhez már az is elegendő, ha csak az egyik házastárs rendelkezik ezzel. Ugyanakkor az is könnyedén előfordulhat, hogy a házaspár egyik tagjának sincs meg az igényléshez szükséges jogviszony. Ez azonban nem jelenti azt, hogy elesnek a támogatástól, csupán az igényléshez más dokumentumokat szükséges benyújtaniuk. Nézzük is meg, hogy melyek ezek!
Mit kell tudni a TB jogviszonyról?
A társadalombiztosítás jogviszony a keresőtevékenységhez kapcsolódik. Ez alapján TB jogviszony áll fenn valamilyen keresőtevékenység folytatása esetén, például akkor, ha alkalmazottként dolgozunk, vagy éppen egyéni vállalkozásunkból származik jövedelmünk, mezőgazdasági őstermelők vagyunk, stb.
A 2 éves jogviszony szükséges a Falusi CSOK és a hozzá kapcsolódó Falusi CSOK hitel, illetve a CSOK Plusz hitel igényléséhez, továbbá az adó-visszatérítési támogatáshoz a preferált kistelepüléseken.
Ha valamilyen családtámogatási juttatásban részesülünk – csed, gyed vagy gyes –, de a korábbi munkaviszonyunk megszűnt, esetleg nyugdíjasként nincs keresőtevékenységünk, akkor rendelkezünk egészségbiztosítási jogviszonnyal. Ugyanakkor ez nem elegendő a családtámogatások igénybevételéhez.
TB jogviszony nélküli CSOK igénylés: lehetséges!
Gyakran előfordul az a helyzet, hogy az igénylők nem rendelkeznek a szükséges jogviszonnyal. Ha pedig nem rendelkezünk ezzel az igazolással, akkor az alábbi esetekben vehetjük igénybe a CSOK Plusz hitelt és a preferált kistelepülésekhez kapcsolódó kedvezményeket:
- az igénylő ápolási díjban részesül,
- az igénylő GYOD-ban részesül,
- az igénylő megváltozott munkaképességű személy, vagyis
- a rehabilitációs hatóság komplex minősítése alapján egészségi állapota legfeljebb 50 százalékos mértékű,
- vagy a rehabilitációs hatóság jogelődjei által végzett hatályos minősítés alapján egészségkárosodása legalább 50 százalékos mértékű,
- vagy 2008. január 1-jét megelőzően kiállított hatályos szakvéleménye szerint a munkaképességét legalább 67 százalékban elvesztette,
- vagy aki után az igénylő gyermekek otthongondozási díjában részesül,
- az igénylő kiegészítő tevékenységet folytató személy, azaz: kereső tevékenységet folytató saját jogú nyugdíjas személy, valamint az az özvegyi nyugdíjban részesülő személy, aki a rá irányadó nyugdíjkorhatárt betöltötte és egyéni vagy társas vállalkozónak vagy mezőgazdasági őstermelőnek minősül, abban az esetben is, ha a saját jogú vagy a hozzátartozói nyugellátás folyósítása szünetel.
Milyen dokumentumok helyettesítik a TB igazolást?
A különféle élethelyzetben lévő személyeknek eltérő dokumentumokat kell ahhoz benyújtania, hogy az egyes támogatott lehetőségeket igénybe tudják venni.
Az ápolási díjban részesülő igénylőnek a járási vagy fővárosi kerületi hivatal ápolási díjat megállapító jogerős határozata szükséges. Ehhez hasonlóan a gyermekek otthongondozási díjában részesülőknek a járási vagy fővárosi kerületi hivatal GYOD-ot megállapító jogerős határozatát kell benyújtani. A megváltozott munkaképességű igénylőnek pedig az orvosszakértői szerv igazolását fogadják el a TB igazolás helyett.
A kiegészítő tevékenységet folytató igénylőknek
- a saját jogú nyugdíj vagy özvegyi nyugdíj megállapításáról szóló határozatot,
- a keresőtevékenységről kiállított munkáltatói igazolást, vagy
- egyéni vállalkozó esetén hatósági nyilvántartásból kiállított hatósági bizonyítványt, illetve igazolványt, engedélyt vagy kamara, kar által kiállított igazolást kell benyújtani.
Az adó-visszatérítési támogatást azok a személyek is igényelhetik, akik öregségi nyugdíjban, korhatár előtti ellátásban vagy szolgálati járandóságban részesülnek. Ehhez pedig nem szükséges kiegészítő keresőtevékenységet folytatniuk. Ekkor az ellátás megállapítását tanúsító határozatot kell csak benyújtani.
A Falusi CSOK is igényelhető TB jogviszony nélkül
A társadalombiztosítási jogviszony megléte nem szükséges a Falusi CSOK igényléséhez abban az esetben, ha az egyik szülő a kérelem beadását megelőzően elhalálozik, a másik szülő pedig nem rendelkezik a szükséges jogviszonnyal. Ekkor a szülő egyedülállóként is jogosult a támogatásra a meglévő gyermek(ek) után.
Ehhez 3 feltétel teljesülése szükséges:
- az elhunyt halála a kérelem beadása előtti egy éven belül történt,
- a jogviszonnyal kapcsolatos kikötés az elhunyt vonatkozásában a halála napján vagy az azt megelőző három hónapos időszakon belül bármely időpontban teljesült,
- az elhalálozás napján az igénylés többi más előírása is fennállt.
Hogyan néz ez ki a Babaváró esetén?
A Babaváró igényléséhez szükséges, hogy a házastársak legalább egyike adjon be TB igazolást a hitelkérelemmel együtt. Az előbb felsorolt igazolásokat pedig nem fogadják el helyette.
Sőt, a Babaváró kölcsön esetében a külföldi TB jogviszony igazolás sem elfogadott. Abban az esetben, ha a társadalombiztosítást igazoló személy korábban az országhatáron kívül dolgozott, a külföldi jogviszony beszámítható a 3 éves időtartamba. Ez viszont csak akkor lehetséges, ha legalább 90 napja fennáll a magyarországi TB jogviszonya.
Ellenkező esetben az is előírás, hogy a Babaváró kérelem beadásakor az igénylő minimum 180 napos magyarországi keresőtevékenységgel rendelkezzen. Ekkor a megelőző időszak igazolható:
- magyarországi vagy külföldi felsőfokú oktatási intézmény nappali tagozatán végzett korábbi tanulmány esetén az erre vonatkozó hallgatói jogviszony igazolásával,
- ha a 180 napos keresőtevékenység előtt az igénylő GYOD-ban részesült, akkor az igazolás az erre vonatkozó határozattal lehetséges.