2024. november 18., hétfő

Tényleg van esély az 1000 eurós minimálbérre?

Mostanában számos olyan nyilatkozatot lehetett hallani, hogy a minimálbérnek egy bizonyos szintet el kell érnie. Gulyás Gergely és Orbán Viktor is úgy fogalmazott, hogy a hazai bruttó minimálbér 1000 euróra emelkedhet 2028-ra. A Miniszterelnök egy rádióinterjú során azt is említette, hogy az átlagbér 2-3 éven belül megközelítheti a bruttó 1 millió forintot. Sőt, egy jogszabálytervezet azt is célként tűzte ki, hogy a minimálbér legalább az átlagbér felét tegye ki. Tényleg van esély ezek megvalósulására?

Valóban elérhető az 1000 eurós minimálbér?

A bevezetés olvasásakor valószínűleg sokaknak eszükbe jutottak a matematika órán tanultak, illetve  felmerült a kérdés, hogy mi a képlet megoldása? Az 1 milliós átlagbér fele 500 ezer forint, vagyis a jogszabálytervezet szerint ennyinek kell lennie a minimálbérnek. Az 1000 eurós minimálbér azonban csakis akkor lesz 500 ezer forinttal egyenértékű, ha az árfolyam 500 forint/euróra gyengül. Kérdésessé válik a jövőkép: vagy hatalmas árfolyamgyengülésre számíthatunk, vagy a bejelentések nem lettek előzetesen egyeztetve. A tisztánlátás végett nézzük meg alaposabban is az információkat.

Az idei évben a bruttó minimálbér 266 800 forint. Ahhoz, hogy 2028-ra elérjük a 400 ezres szintet, nagyjából évi 11%-os bővülés szükséges. Az elmúlt években viszont voltak ennél nagyobb mértékű emelések is: például 2022-ben 19,47%, 2023-ban 16%, 2024-ben 15%. Ha pedig ebből indulunk ki, akkor reális lehet az évenkénti 11%-os emelés.

Mi a helyzet az 1 milliós bruttó átlagbérrel?

Olyat is hallhattunk, hogy 3 év alatt a bruttó átlagbér elérheti az 1 millió forintot. A KSH 2024. júliusi adatai szerint a bruttó átlagbér 636 700 forint volt. Ahhoz, hogy 3 év alatt ebből 1 millió forint legyen, nagyjából 16,5%-os évenkénti emelkedésre van szükség.

Az elmúlt évek tapasztalatait látva ez már nem biztos, hogy egyszerűen megvalósul. A statisztikák szerint ugyanis csak pillanatnyilag, egy-egy hónapban tudta ezt a szintet hozni a bruttó bérnövekedés. Természetesen voltak olyan évek is, ahol ez a növekedés kétszámjegyű volt, azonban a 16%-nál magasabb érték már nagyobb falatnak tűnik.

Reális az átlagbér és minimálbér tervezett viszonya?

A harmadik cél, hogy a minimálbér érje el az átlagbér felét. A címben szereplő kérdés megválaszolásához érdemes alaposabban is elolvasni a bejelentést:

A kötelező legkisebb munkabér és a garantált bérminimum megfelelőségére vonatkozó értékeléshez használt indikatív referenciaérték, amelynek elérésére a kötelező legkisebb munkabér és a garantált bérminimum összegének megállapításakor törekedni kell, a Központi Statisztikai Hivatal által a megelőző egy év rendelkezésre álló adatai alapján számított rendszeres bruttó átlagkereset 50 százaléka.

Nézzük meg, hogy mit jelentene ez 2028-ban. A 2028-as minimálbér mértékét megelőző évben ősszel határozzák meg. Ehhez valószínűleg a júliusi átlagbérek állnak majd rendelkezésre. Az éves statisztikák tekintetében pedig a KSH 2026. július és 2027. júliusi közötti átlagbér adatokat venné valószínűleg alapul. Amennyiben a fenti 16,5%-os béremelkedést feltételezzük, akkor az átlagbér 864 ezer forint és 1 millió forint között fog alakulni.

Azt persze nem tudjuk, hogy a szakértők milyen adatokkal számoltak, így az ő számításaik ettől nagyban eltérhetnek. Ugyanakkor a szabály szerint akár a 2026. júliusi adatot is alapul vehetjük, ami még az utolsó jelentősebb emelkedést megelőző érték, azaz 864 ezer forint.

A 864 ezer forint a teljes átlagbér, míg a referenciaérték kiszámításakor a prémiumok és juttatások nélküli rendszeres átlagbért kellene alapul venni. Az elmúlt év tekintetében ez a normál átlagbérnek kb. a 93%-át tette ki. A 864 ezer forint esetében ez tehát 804 ezer forintot jelent. Ha pedig ennek vesszük a felét, az egészen megfelel a 400 ezer forintos értéknek (400 forint/euró árfolyamon számolva).

Ez a megoldás igencsak szélsőséges, ugyanis az elmúlt évi legrégebbi értékeket veszi számításba. Ugyanakkor az eredmény nagyjából megfelel a bejelentésnek.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük