2024. október 28., hétfő

A kriptovaluta befektetések platformjai

Az elmúlt évek során sokat hallhattunk arról, hogy mekkora nyereséggel szállt ki, aki kriptovalutába fektette pénzét. Ezzel szemben persze hatalmas bukások is voltak. Amennyiben Te magad is érdeklődsz a kripto-világ iránt, de nem tudod, hogy hol kezdd el a befektetést, akkor ez a cikk lehet számodra a kiindulópont. A kriptovaluta befektetés kezdőknek útmutatónk segít megérteni az alapokat, majd pedig részletesen megismerkedhetsz a befektetések lehetséges platformjaival.

Mielőtt belevágnál a kriptozásba, fontos tudnod, hogy az ilyen jellegű befektetések mindig jelentős kockázatot hordoznak magukban. Ha jó időpontban tudsz beszállni, majd pedig kiszállni a befektetésből, akkor óriási nyereségre tehetsz szert, viszont  ne feledd, megvan az esély a hatalmas bukásra is. Először érdemes lehet akkora összeget befektetni, ami még nem érint rosszul, ha elbukod.

Kriptovaluta befektetés kezdőknek

A kezdő befektetőknek fontos megismerni, hogy milyen kriptovaluták léteznek. A legismertebb kriptovaluta a Bitcoin, az Ethereum, a Binance Coin, a Ripple, a Cardano, a Polkadot, a Litecoin vagy éppen a NuCoin, amit a brazil székhelyű neobank, a Nubank bocsátott ki. Először is azt válasszuk ki, hogy melyikbe szeretnénk pénzünket fektetni.

Érdemes azt is kitalálni, hogy melyik kriptotárcában szeretnénk tárolni az eszközeinket. Ez azért fontos, mert alapvetően meghatározza az eszközök hozzáférhetőségét és biztonságát. A kriptotőzsdéken csakis annyi eszközt ajánlatos tartani, amivel kereskedni szeretnénk, a többit érdemes inkább a tárcába kiutaltatni. A biztonsági szempont szem előtt tartása miatt pedig célszerű olyan digitális tárcát választani, ahol nemcsak kétfaktoros hitelesítés van, hanem a tranzakciók végrehajtása előtt is mindig kér jóváhagyást.

A kriptovaluta befektetés kezdőknek útmutatónk részeként fontos felhívni arra is a figyelmet, hogy kulcsfontosságú a kripto hírek és piaci trendek folyamatos nyomon követése is. Ezen belül lényeges folyamatosan tájékozódni az árfolyamokról, az ármozgásokról, az iparági folyamatokról és a szabályozás változásáról is. Mindez azért fontos, mert ezek az események gyorsan éreztethetik hatásukat a befektetéseinkben.

A kezdők számára az is lényeges kérdés, hogy melyik platformon kezdjük el befektetéseinket. Nézzük meg ezt a kérdést alaposabban!

Ezeken a felületeken tudunk befektetni

A kriptovaluta befektetések indítására és kezelésére lényegében három lehetőségünk van: intézhetjük centralizált tőzsdéken, decentralizált tőzsdéken és különféle pénzügyi appokon keresztül is. A platformok biztonsága és hírneve a legfontosabb tényező, amit figyelembe kell vennünk. Ebből kifolyólag érdemes olyan felületet választani, ami már bizonyítottan az ügyfelek érdekét és biztonságát tartja szem előtt. Nézzük meg konkrétan az egyes platformokat, azok előnyeit és hátrányait, valamint hogy melyik lehet a legjobb megoldás a kezdő befektetők számára.

1. lehetőség: centralizált tőzsdék

Ma már ezres nagyságrendű kriptopénz érhető el a piacon, viszont a tradicionális pénzügyi applikációkon és felületeken jellemzően csupán néhány kriptovaluta közül választhatunk. Amennyiben ennél többre vágynánk, akkor célszerű a kriptovaluták digitális pénztárcáin és a tőzsdei szolgáltatókon keresztül intézni a befektetést, ahol kriptopénzek sokasága közül válogathatunk. Az egyes tárcák és tőzsdék lehetőségeit az befolyásolja, hogy hol élünk, viszont az országok többségében vannak már bevált, biztonságos helyek.

A centralizált tőzsdei szolgáltatók jóval kisebb kockázatot hordoznak magukban, hiszen ezek engedélyezett cégek, így teljesíteniük kell bizonyos előírásokat, valamint hozzájárulnak az eszközök védelméhez is. A centralizált tőzsdék általában egy intuitív platformot biztosítanak a felhasználóknak, ezáltal az újdonsült befektetők egyszerűen hozzáférhetnek. A központosított tőzsdék viszont egy központi hatóságon vagy közvetítőn alapulnak, így benne rejlik annak a kockázata is, hogy az eszközöket befagyaszthatják, valamint az is, hogy a tőzsde kontrollálhatja, hogy melyik kereskedési típusokban vehetnek részt a befektetők.

A központosított tőzsdéknek hangsúlyt kell fektetni az „Ismerd meg az ügyfeled” (Know Your Customer) alapelvre, így az ügyfeleknek személyazonosító adatokat is be kell szolgáltatni, amit a tőzsdének ellenőrizni szükséges. 

Magyarországon széles körű népszerűségnek örvend a Binance, ami az Európai Unió területén mindenhol, az Egyesült Államokban pedig csak néhol működik. A tőzsde a legszélesebb körben biztosít kriptovalutákat: 500 érme és token adás-vétele lehetséges, ezek közül kettőt maga a tőzsde alkotott meg. A platform egyik legnagyobb előnye a megbízhatóság, ugyanis az oldal már régóta megbízhatóan működik. A Binance másik fontos előnye, hogy alacsony díjak mellett, illetve már akár 10 dollárral is belevághatunk a befektetések világába. És persze azt se felejtsük el, hogy magyar verziója is van, ami kimondottan ritka ebben az ökoszisztémában.

2. lehetőség: decentralizált tőzsdék

A kripto-befektetéseinket intézhetjük akár olyan tőzsdéken keresztül is, amelyeket nem egy ember, vállalat vagy szervezet működtet, azaz az ügyletben nincs közvetítő. Ezeket a decentralizált tőzsdéket DEX-ként is szokták emlegetni. Az ilyen platformok működését tekintve a kriptoeszközöket nem egy központi szervezet kezeli, így nem hordoz akkora kiberkockázatot ez a lehetőség, mint a központosított tőzsdék. Ettől függetlenül a hacerkek igyekeznek kihasználni a tőzsde kódjában esetlegesen fellelhető hibákat, hogy a felhasználók pénzét megszerezzék.

A centralizált tőzsdékkel ellentétben itt nem kell végigvinni azt a szigorú belépési és regisztrációs folyamatot, nem rendelkeznek az ügyfelek adataival, így az esetlegesen ellopott pénzekkel kapcsolatban igencsak gyér a jogorvoslati lehetőségek köre. Fontos azt is tudni, hogy a DEX-ek többnyire komplexebb felhasználói platformokon keresztül működnek, amelyek nem feltétlenül kellően intuitívak az kezdő befektetők számára.

A kriptovaluta befektetések kezdőknek című részhez visszaugorva azt javasolnánk, hogy ne a decentralizált tőzsdékkel vágjunk bele a kripto-karrierünkbe. A bonyolultabb felhasználói felületek mellett ugyanis magas költségekkel, biztonsági kockázatokkal és a szükséges ismeretek hiányából eredő problémákkal is találkozhatunk. Ha nagyobb kockázati faktora ellenére mégis valamilyen decentralizált tőzsdét választunk, akkor arra ott az Uniswap, a SushiSwap, a dYdX vagy az 1inch.

A kriptobefektetések platformjai

3. lehetőség: Pénzügyi applikációk

A kriptozásra kiváló lehetőséget teremtenek azok az egyszerű, hagyományos pénzügyi alkalmazások, amelyek lehetővé teszik a kriptopénzek kereskedését. Ezek többnyire megbízhatóak, régóta ismert cégek alkalmazásai, amelyek világszerte rengeteg felhasználóval rendelkeznek.

Ilyen például a CashApp, ami egy olyan peer-to-peer fizetési szolgáltatás, ahol a felhasználók bitcoinnal kereskedhetnek. Hasonló a PayPal is, itt ötféle kriptovalutába fektethetjük be pénzüket, ami a bitcoin, ethereum, bitcoin cash, litecoin, illetve a cég saját stablecoinja, a PayPalUSD (PYUSD). A PayPal-on keresztül megvásárolt kriptopénzt az alkalmazással el is költhetjük. Az alapból részvénybefektetési célt szolgáló Robinhood mobilapplikáción keresztül pedig több mint 30 féle kriptopénz vásárolható meg.

Ezek az applikációk és felületek felhasználóbarátak, így a kezdő befektetők számára sem okoz nehézséget kezelésük. A kriptovaluta befektetések kezdőknek szóló részt azzal is érdemes kiegészíteni, hogy ezek az appok egyszerű és biztonságos hozzáférést biztosítanak a kriptovaluta piacokhoz, így nem hordoznak magukban akkora kockázatot, mint mondjuk a tőzsdék.

Kriptovaluta befektetés kezdőknek – A tanulság

Nem meglepő, ha nagyon kecsegtetőnek érzed a kripto-befektetéseket, hiszen ha szerencséd van, akkor hatalmas nyereségre tehetsz szert. Sőt, sokan azért választják ezt a befektetést, hogy elkerüljék a pénzük infláció miatti értékvesztését. Ugyanakkor mielőtt még belevágnál a kripto-befektetések világába, érdemes megismerni az egyes kereskedési formákat, azok platformjait, előnyeit és hátrányait. Azt is mindenképp szem előtt kell tartani, hogy ez egy kockázatos világ, a részvényekhez viszonyítva is kiemelten ingadozóak lehetnek az árfolyamok, így a befektetés előtt minden kimenetelre fel kell készülni.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük