Itt a nyár és egyre többen készülődnek jól megérdemelt nyaralásukra. Sokan választják a hazai nyaralóhelyeket, a Balaton például hosszú évek óta töretlenül népszerű úti cél a családok körében. A tengerparti nyaralás is rendkívül vonzó, függetlenül attól, hogy a környező országokba vagy akár messzebbre, repülővel indulunk útnak. Arról már többször is írtunk, hogy miért hasznos a nyári nyaraláshoz utasbiztosítást kötni. De mi van azokkal az utazókkal, akik autóval indulnak el világot látni? Netán nem is saját, hanem bérelt járművel mennek? Mutatjuk, hogy mire kell kiemelt figyelmet fordítani külföldi autóbérlés során!
Miért döntenek sokan a külföldi autóbérlés mellett?
Sokan döntenek úgy, hogy a nyári pihenésükhöz inkább bérelnek gépjárművet. Könnyedén előfordulhat, hogy ha repülővel utazunk a célországba, akkor szükségünk lesz autóra. Gyakran hallani azt is, hogy saját járművel nem szeretnek az utazók külföldre menni, hiszen bármi történik, nekik kell egy idegen országban, idegen nyelven intézkedni. Az autóbérlés megoldást kínálhat ezekre a problémákra. Nem szükséges tömegközlekedni vagy taxizni, gyors, kényelmes és rugalmas, ráadásul bármilyen probléma felmerülése esetén az autót kölcsönadó cég köteles intézkedni.
Mindezek mellett az autóbérlés azért is lehet jó választás, mert kiválaszthatjuk az úti célunknak leginkább megfelelő járművet. Egy városnézéshez egy kisebb autó is elegendő, míg túrázáshoz egy nagyobb SUV lehet hasznos. Arról nem is beszélve, hogy olcsóbb lehet, mint az egész családot befizetni szervezett kirándulásokra. Nem kell másokhoz sem alkalmazkodni, így mindent a saját igényeink és tempónk szerint intézhetünk. A külföldi autóbérlés számos előnye mellett azonban érdemes néhány szót ejteni arról is, hogy mire figyeljünk ilyen esetben.
1. Sérülés a bérelt gépjárművön
Külföldi autóbérlés során érdemes kiemelt figyelmet fordítani az autón lévő sérülésekre, kopásokra, hibákra. Azt feltehetőleg senki sem szeretné, hogy felelősséget kelljen vállalni olyan sérülésekért, amelyeket valójában más okozott. A probléma elkerüléséhez az autó átvételekor jó alaposan járjuk körbe a gépjárművet, minden meglévő sérülésről készítsünk fotót és vetessük fel a jegyzőkönyvbe.
Amennyiben ez elmarad és csak a bérbeadó által felsorolt sérülések szerepelnek a jegyzőkönyvben, akkor megvan az esélye annak, hogy a más által okozott károkért is felelősséget kell vállaljunk. Ezek alapján mindenképpen érdemes az autó átvizsgálására rászánni pár plusz percet.
2. Autóbérlés esetén kötelező a biztosítás
Az autóbérlés mellé nem szó szerint kötelező biztosítást kötni, sokkal inkább rendkívül ajánlott. Az esetleges sérülések miatt kulcsfontosságú, hogy legyen a gépjárműn érvényes biztosítás. Ez azért lényeges, mert ha valami történik az autóval (pl. karcolás, törés, lopás stb.), akkor a biztosításnak köszönhetően a biztosító megtéríti az okozott kár összegét. Ez pedig hatalmas előny, hiszen a kár súlyosságától függően ez akár milliós tétel is lehet.

A biztosítás díját jellemzően a bérleti díj tartalmazza, így a használni kívánt autó kiválasztása előtt mindenképpen érdemes erről informálódni. A biztosítás mellett rendszerint további biztosítékot is kér az autóbérlő. Ez lényegében úgy működik, mint a kaució: a hitelkártyánkon zárolnak egy meghatározott összeget a bérlés időtartamára, vagy addig, amíg folyamatban van olyan ügy, amely a mi felelősségi kérdésünket érinti.
3. Esetenként csak hitelkártyával történhet a fizetés
Gyakran meglepődnek az utazók az autóbérlés során, ha a bérlő csak hitelkártyával történő fizetést engedélyez. Ahogyan már az előbb is hangsúlyoztuk, a biztosító egy adott összeget zárol a hitelkártyán arra az esetre, ha valamilyen kár vagy egyéb probléma adódna. A hitelkártyával viszont nem saját pénzünket, hanem a bankét költjük. De miért előnyös ez a bérbeadó számára? A válasz egyszerű: a hitelkeretből zárolt pénz esetén garantált a fizetőképesség, még akkor is, ha később merül fel valamilyen költség (pl. bírság, büntetés).
4. Az autóbérlés esetén alkalmazott üzemanyag politika
Az üzemanyag politika alatt az értendő, hogy a személyautó visszaadásakor hogyan számolunk el a bérbeadóval az üzemanyagot illetően. Rendszerint teli tankkal kapjuk az autót, így az a bevett szokás, hogy teli tankkal is adjuk vissza. Értelemszerűen ebbe egy minimális eltérés belefér, ugyanis a tankolás után még vissza kell mennünk az autóbérlés helyszínére.
A tapasztalatok alapján ez azonban nem mondható általánosnak. A gyakorlatban az is előfordulhat, hogy a bérelt autót nem teli tankkal adják oda. Ebben az esetben úgy érdemes visszaadni az autót, ahogyan kaptuk, hiszen a benzin ,,többletet” nem fogja megtéríteni az autóbérlő.
5. Határátlépés vagy csak országon belüli használat
Amennyiben az autóbérlés kapcsán vannak határátlépési terveink, akkor ezt már a bérlés pillanatában érdemes jelezni a bérlő felé. A bérbeadó ekkor még dönthet úgy, hogy nem bocsátja rendelkezésünkre az autót. Ennél viszont valószínűbb, hogy valamilyen plusz költséget számol fel érte. Nem érdemes azzal szórakozni, hogy elkerüljük a többletköltséget, hiszen az országhatár átlépéséhez szükségünk lehet egy írásos engedélyre a bérbeadótól.
+1. Nézzük át alaposan a szerződést!
Ezt feltehetőleg mondani sem kell, hogy mielőtt aláírjuk az autóbérlés szerződését, olvassuk át alaposan. Az viszont érdemes tudni, hogy annak a nevére kell a szerződést kötni, aki az autót vezetni fogja, illetve akinek a nevén van a hitelkártya. Azt is célszerű előre átgondolni, hogy ki legyen a sofőr. Friss jogosítvánnyal rendelkezőknek jellemzően nem adnak kölcsön autót, de az idősebb életkor is kizáró tényező lehet. Ha pedig még így is bérbe adják a járművet, akkor elképzelhető, hogy csak plusz díj ellenében teszik azt.
Tervezés és informálódás, avagy a zökkenőmentes autóbérlés alapja
Az autóbérlés gyakran nem luxus, hanem szükséglet a nyaralásunk alatt. Ugyanakkor ahhoz, hogy ez zökkenőmentes legyen, rendkívül fontos a megfelelő előkészület. Már a nyaralás megtervezésének pillanatában érdemes utánanézni, hogy a választott országban milyen feltételek mellett bérelhetünk autót: van-e korhatár, szükséges-e nemzetközi jogosítvány, milyen biztosítások lehetnek hasznosak, milyen helyi közlekedési szabályok vannak érvényben.
Fontos azt is szem előtt tartani, hogy nem feltétlenül az olcsó ajánlat a legjobb. Még a foglalás előtt érdemes utánajárni, hogy mik a bérleti feltételek, mire terjed ki a biztosítás, vannak-e korlátozások (pl. távolságbeli, határátlépési), illetve hogyan történik a bérleti díj és a biztosíték kifizetése. Ezt célszerű otthonunk kényelméből végigvinni, hiszen a helyszínen már gyakran késő változtatni.