A garázs, mint ingatlan jó befektetés lehet azoknak, akiknek kisebb összeg áll a rendelkezésükre, vagy kisebb összeget szeretnének csak befektetni. Az elmúlt években végbement ingatlanár emelkedés a garázsok értékének a növekedését is magával hozta. Valószínűleg sokan emlékeznek még azokra az időkre, nagyjából 2016-17 környékére, amikor egy panel lakás nagyjából tízmillió forintba került egy nagyvárosban, egy garázst pedig megközelítőleg 3 millió forintért vásárolhattunk. Azóta az áremelkedési hullám sokszorosára növelte mind az ingatlanok, mind pedig a garázsok árait. De vajon jó befektetés most egy garázs?
Brutális árdrágulás söpör át az országon
Bár az infláció az elmúlt hónapok során lassult, az árak magas szinten stabilizálódtak. Az áremelkedés pedig nem kerüli el az ingatlanpiacot sem, így kimondottan nehéz helyzetben vannak, akik most szeretnének saját otthont. Akkor pedig még inkább lehetetlennek tűnik a helyzet, ha nem vagyunk jogosultak a CSOK Plusz vagy a Babaváró támogatás lehetőségeire. A lakhatási válságot ugyan igyekszik orvosolni a kormány, a szakértők 2025-ben még a mostaninál is nagyobb árdrágulást várnak.
Az áremelkedés a 2010 és 2024 közötti időszakban olyan mértékű volt az Eurostat statisztikája szerint, hogy azzal európai szinten a második helyre került hazánk. A bérleti díjak tekintetében sem állunk túl jól, ugyanis Magyarország itt is a felső harmadba tartozik. Manapság pedig már egy garázsért is simán elkérnek tízmillió forint körüli összeget, így sokan lakás helyett a garázsvásárlás mellett döntenek. Ezt természetesen nem lakhatás miatt választják, hanem garázs befektetés céljából. Azt tudjuk, hogy ingatlanba fektetni mindig megéri, de vajon érvényes ez a garázs befektetéseknél is?
Mi magyarázza a garázs befektetés nyereségességét?
A kérdés két oldalról közelítendő meg: egyrészt a garázs tartja az értékét, azaz értékálló, másrészt pedig ugyanúgy képes hozamot termelni, mint egy befektetés. Sőt, vásárlás előtt érdemes azt is figyelembe venni, hogy a garázsnak alacsonyabb a fenntartási költsége, mint egy lakásnak.
Értéktartás
Az biztos, hogy a magyar családtámogatási rendszer rendkívül nagy hatással volt az ingatlanpiacra. Ebben különösen a korábbi CSOK és Babaváró, illetve a mostani CSOK Plusz konstrukcióknak van jelentősége.
Az is jól látható, hogy a lakásárak emelkedésével a garázsok ára is emelkedett. Ugyanakkor a lakáspiacot sokkal több támogatás befolyásolta, mint a garázsokat, ugyanis utóbbi finanszírozására csakis a Babaváró kölcsön használható fel. Ez pedig azt is jelenti, hogy bár kevesebb volt a forrás a keresleti oldalon, mint a lakáspiacon, a garázsok mégis próbáltak lépést tartani a lakások áraival. A garázsárak tehát emelkednek, csakúgy, mint az ingatlanárak, így akár azt is mondhatjuk, hogy tartják az értéküket. A garázs befektetés tehát hasonlóan értékálló, mint az ingatlan befektetés.
Hozamtermelés
Mint minden megtakarításnál, így a garázs befektetés esetén is rendkívül fontos a hozam szempontja. A garázsok hozamtermelése hasonlóan működik, mint az ingatlanoké. Mindössze annyi a különbség, hogy kisebb tételekkel ,,játszunk”. Valkó Dávid, az OTP Jelzálogbank ingatlanpiaci vezető elemzője nemrégiben úgy fogalmazott, hogy a garázsokat árukhoz képest drágán lehet kiadni. Ráadásul az OTP Garázs Értéktérkép elemzéséből az is kiderült, hogy egy jó vásárlással évi 7-8 százalékos hozamot is szerezhetünk.
Ez mind szép és jó, de arról sem szabad megfeledkezni, hogy az ingatlan rendeltetéséből adódóan egy lakás jobban és hosszabb távra kiadható, mint egy garázs. A lakhatás szükséglete folyamatos, ezt minden embernek ki kell elégítenie, így a bérbeadó hosszabb távra is tervezhet. Ezzel szemben a garázs funkciója a tárolás, amely csak azokat a személyeket érinti, akik – személyautót vagy bármi mást – tárolni szeretnének valahol. Ebből kifolyólag elképzelhető, hogy a garázsbérlés rövidebb távra szól, mint a lakásbérlés.
Ezen felül pedig azt is fontos figyelembe venni, hogy a keresleti oldalon a lakáskiadás egyik legnagyobb célcsoportját az egyetemisták jelentik. Nekik azonban csak ritkán van szüksége garázsra, így akár azt is mondhatjuk, hogy a garázsokat tekintve az egyetemista szegmens eltűnik. Ezzel szemben viszont előnye, hogy a rosszabb helyen lévő garázsokat is könnyedén ki lehet adni, hiszen a bérlő csak alkalomszerűen közelíti azt meg.
Alacsony fenntartási költség
Bár a garázskiadás is szerződéskötéssel jár, amiben rögzíthetünk egy fix időtartamot, az is előfordulhat, hogy nem tudjuk garázsunkat minden hónapra kiadni. A funkcióját tekintve elképzelhető, hogy a bérlő csak néhány hónapra szeretné a garázst kibérelni.
Ugyanakkor a garázs kiadása jóval kevesebb költséggel jár, mint egy ingatlané. Míg a lakás esetében a kiköltözést követően érdemes legalább egy tisztasági festést elvégezni, addig egy garázs esetében olcsóbb a fenntartás. Nem beszélve arról, ha figyelembe vesszük az új bútorok, berendezések, gépek és esetleges javítások költségeit is.
Garázs befektetés röviden, tömören
A garázs az ingatlanpiacra történő belépés olcsóbb lehetősége, amely hasonló paraméterekkel rendelkezhet, mint egy lakásbefektetés. A múlt igazolja, hogy az értéktartás és az értéknövekedés is megtörténhet, valamint a lakáskiadáshoz hasonló bruttó hozamot lehet elérni a bérleti díj és a vételár vonatkozásában.
A garázs befektetés tehát jövedelmező lehet, amennyiben néhány tényezőre figyelmet fordítunk. Mielőtt megvásárolnánk a garázst, érdemes olyan szempontokat is megvizsgálni, hogy hol helyezkedik el, mekkora a mérete, be vannak-e vezetve a közművek, milyen az állapota, mennyit kell még rákölteni, illetve a vételár mellett nagyjából mekkora költséggel jár a vásárlás (pl. ügyvédi díj).