2025. január 17., péntek

Pénzügyi tudatosság karácsonykor is – 5 tippel segítünk

Az ünnepi időszak gyakran jár együtt a pénzügyi nyomással. A karácsonyi bevásárlások, ajándékok és ünnepi dekorációk költségei megterhelőek lehetnek. De nem kell, hogy a pénztárcánk megszenvedje az ünnepi hangulatot! A pénzügyi tudatosság az év minden napján fontos, azonban az ünnepi időszakban nagyobb figyelmet fontos ennek szentelni.

Cikkünkben 5 hasznos tippet osztunk meg, hogy hogyan spórolhatunk karácsonykor anélkül, hogy veszítenénk az ünnepi időszak szépségéből. Legyen szó költségvetés tervezésről, időben történő vásárlásról vagy a menü összeállításáról, fontos, hogy a karácsonyi készülődés ne csak szívderítő, hanem pénztárcabarát is legyen. Készüljünk úgy az ünnepekre, hogy a pénztárcánk is boldog maradjon!

Mi az a pénzügyi tudatosság?

A pénzügyi tudatosság egy összetett fogalom, amit több oldalról is megközelíthetünk. Ugyanakkor nem kell hozzá bonyolult képletekre vagy fogalmakra gondolni. A pénzügyi tudatosság alapvetően azt jelenti, hogy tisztában vagyunk anyagi helyzetünkkel, ismerjük az egyes pénzügyi döntések következményeit, és képesek vagyunk pénzügyeinket felelősen kezelni.

A mindennapokban ez többek között azt jelenti, hogy nem veszünk meg minden édességet, amit megkívánunk, hanem csak egyet választunk. Képesek vagyunk akkor is valamennyit félretenni, ha minden reklám és akció vásárlásra buzdít. Meg tudjuk határozni, hogy céljainkhoz szükséges vagy éppen felesleges lenne hitelt felvenni. Fel tudjuk mérni, hogy egy befektetés mennyire kockázatos, esetleg már szinte túl szép, hogy igaz legyen. Átgondoljuk, hogy feltétlen szükségünk van-e egy újabb elektronikai eszközre.

Ez mind nagyon egyszerűnek tűnik, ám a pénzügyi tudatosság ,,elérése” egy hosszú folyamat. Sokszor a felnőttek sem tudnak helyesen dönteni. Mi több, a pénzügyi tudatosság még inkább fontossá válik olyan érzelmileg túlfűtött időszakokban, mint például a karácsony.

Miért fontos a pénzügyi tudatosság karácsonykor is?

,,Az egyre összetettebb online vásárlási környezetben és a kiberbűnözők fokozódó aktivitásával szemben kiemelt cél a fogyasztók pénzügyi és digitális tudatosságának erősítése is.” – fogalmazza meg a Magyar Nemzeti Bank „A hitel nem ajándék” kampányában. Az ünnepi időszak azonban jelentős kiadásokkal is terhelt. A tökéletes ajándékok megvásárlásához, a mesebeli karácsonyi díszlet beszerzéséhez, a fenséges ünnepi menü elkészítéséhez sokan vesznek fel hitelt. 

A hitelfelvétel jó megoldásnak tűnhet, azonban sokan nem gondolnak bele, hogy törlesztése akár hosszú éveken keresztül tarthat. Ha az egyik ünnepnél könnyelműen kölcsönt veszünk fel, akkor a következőnél is megvan erre az esély, ami pedig könnyen adósságspirálba sodorhat. Ugyanakkor nem szükséges, hogy a szeretet ünnepe egy hitellel érjen véget: a pénzügyileg tudatos karácsonyhoz adunk most 5 hasznos tippet!

1. Készíts költségvetési tervet!

Sokan nemhogy karácsonyra, egy átlagos hónapra sem készítenek költségvetési tervet. Ez pedig kulcsfontosságú egy olyan nagyobb kiadással járó eseménykor, mint amilyen a karácsony is. Az emberek nagy része ebben az időszakban elereszti magát, túlzásba viszi az ajándékvásárlást és így a költekezést is. Nem kevesen vannak, akik az ünnepre hitelből vásárolnak, ami gyorsan keresztül húzza a karácsonyi pénzügyi tudatossággal kapcsolatos terveket.

Ahhoz, hogy átlássuk pénzügyeinket, először is érdemes meghatározni, hogy milyen büdzséből gazdálkodhatunk az ünnepek alatt. A kiadások megtervezésekor segíthet, ha meghatározzuk az ajándékok, az élelmiszerek, a díszek és egyéb költségek keretösszegét. Amennyiben sikerül magunkat a tervhez tartani, akkor elkerülhetjük a túlköltekezést és a felesleges vásárlásokat is. Ha pedig sikerélményként könyveljük el a karácsonyi költségvetés készítést, akkor legyen az az újévi fogadalmunk, hogy a háztartásra is készítünk minden hónapban!

2. Tervezd meg az ünnepi menüt!

A pénzügyi tudatosság fejlesztésének egyik legfontosabb eleme a költségvetés megtervezése. Ezt érdemes lehet kisebb alkotóelemekre lebontani, azaz előzetesen megtervezni külön az ünnepi menüt is. Nem feltétlenül az exkluzív alapanyagok fogják az ünnep hangulatát meghozni, sokkal inkább az, ha olyan ételeket készítünk, amelyet a családunk szívesen fogyaszt. Tartsuk szem előtt a mértékletességet is, hiszen az ételpazarlás voltaképpen pénzpazarlást is jelent.

Ha megvan a karácsonyi menü, akkor írjunk hozzá egy bevásárlólistát, majd igyekezzünk olyan bevásárlóközpontba menni, ahol jó áron lehet beszerezni az alapanyagokat. Sok helyen hűségkártyához kapcsolódó vagy kuponos kedvezményekben részesülhetünk. Tehát ha nem az utolsó pillanatra hagyjuk a beszerzést, akkor sok mindenhez hozzájuthatunk jelentősebb kedvezmény mellett. Ez pedig egy kisebb család esetén is több ezres, vagy akár tízezres nagyságrendű megtakarítást jelenthet!

3. Csapj le az akciókra!

Ez a pont szorosan kapcsolódik az előzőhöz. Ha nem az utolsó pillanatra hagyjuk a vásárlást, akkor olcsóbban szerezhetjük be az ünnepi menü hozzávalóit. Az év során folyamatosan csábítanak kedvező ajánlatok, akciók és kuponok. Amennyiben ezt sikerül kihasználni, akkor sokkal kedvezőbb áron juthatunk hozzá az élelmiszerekhez és az ajándékokhoz. Ez pedig szintén kulcsfontosságú a pénzügyi tudatosság fejlesztésében és a túlköltekezés elkerülésében.

A spórolás mellett ráadásul rengeteg stresszt úszhatunk meg, ha nem húzzuk a végsőkig az ünnepi nagybevásárlást. Ilyenkor jellemzően mindenhol tömeg van és hiányos az árukészlet. Arról nem beszélve, hogy vannak olyan kereskedők, akik erre a kiemelt időszakra megemelik áraikat.

4. Használj ár-összehasonlító platformokat!

Az ünnepi szezonban a pénzügyi tudatosság fejlesztését segítheti az is, ha megnézzük mire mennyit költünk. Karácsonyi ajándékoknál például érdemes lehet az árösszehasonlító oldalakat használni. Az egyes boltokban ugyanazon terméket eltérő áron kínálhatják, így mindig érdemes először utánajárni, hogy hol a legolcsóbb a kívánt árucikk. Ez nemcsak karácsonykor, hanem minden egyes vásárláskor hasznos, hiszen lehet, hogy ezzel az egyszerű lépéssel több ezer forintot takarítunk meg!

Természetesen ekkor arra is oda kell figyelni, hogy a webshop megbízható legyen. Ha egy termék gyanúsan olcsó, akkor célszerű lehet megnézni a kommenteket és a vásárlói véleményeket is. Ebből gyorsan kiderül, hogy a korábbi vevők elégedettek voltak-e. Arról nem is beszélve, hogy az online vásárlás sokkal gyorsabb és kényelmesebb, mint a boltokat körbejárni. Ezzel a lépéssel tehát nemcsak pénzt, hanem időt is spórolhatunk!

5. Cseréljetek ajándékokat!

Ha nagy a család vagy a baráti kör, fontoljuk meg az ajándékcsere ötletét! Ennek a lényege, hogy a tagok húznak egy nevet, akinek ajándékot vásárolnak. Ezzel a játékos megoldással mindenki csak egy ajándékot vásárol, ráadásul nemcsak költséghatékony, hanem izgalmas is egyben.

Ekkor érdemes egy keretösszeget is meghatározni, amihez mindenki tartja magát. Ez egyrészt segít elkerülni az esetleges kellemetlenségeket, másrészt pedig biztosítja, hogy mindenki egyenlő feltételekkel induljon. Ez a módszer nemcsak pénzt takaríthat meg minden résztvevőnek, hanem az ajándékozás élményét is fokozza azáltal, mindenki kíváncsian várja, hogy vajon ki lesz az, akitől ajándékot kap.

Pénzügyi tudatosság, avagy a költséghatékony ünnep alapköve

Az ünnepi időszak szinte mindenkinél együtt jár a költekezéssel. Sokan még a hitelfelvételtől sem riadnak meg, hogy tökéletessé varázsolják a karácsonyt. Ez viszont felelőtlen döntés, hiszen egy kölcsönt hosszú hónapokon, éveken keresztül fizetünk vissza a banknak.

A fentiek alapján egyértelmű, hogy miért is fontos a pénzügyi tudatosság a szeretet ünnepén: a szükségtelen költekezés és hitelfelvétel nemcsak hosszú távon terheli meg pénztárcánkat, hanem a növeli stresszt és csorbítja az ünnep meghittségét. A cikkben bemutatott tippek segíthetnek abban, hogy hogyan tarthatjuk kontroll alatt kiadásaikat az ünnepi időszakban.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük