A vállalkozások a munkaerőpiaci támogatások közül többek között a nyári diákmunkások foglalkoztatására adott támogatást, munkaerő-fejlesztési támogatást, Ukrán állampolgárságú személyek munkavállalásának támogatását, valamint fiatal szakképzettek munkatapasztalat-szerzését elősegítő támogatást vehetnek igénybe. A támogatások időtartama, feltételei és a pályázatok beadási határideje eltérhetnek. Az alábbiakban összefoglaljuk, hogy milyen munkaerőpiaci támogatásokra tudnak a vállalkozások pályázni.
Forrás: Pixabay
- Nyári diákmunka program
A program azzal a céllal jött létre, hogy a munkatapasztalat és a jövedelemszerzés már a fiatalkorúak számára is elérhető cél legyen. Ez a program a 16-25 év közötti fiatalokat célozza, akik nappali tagozaton tanulnak. A program keretein belül dolgozhatnak akár a mezőgazdaságban, a turizmusban, vendéglátásban, és legfeljebb napi 8 órában. A diákmunkások bérének 75%-át téríti vissza az állam, maximum 2 hónapig.
- Munkaerő-fejlesztési támogatás
Egy képzési pályázatról van szó, amely a foglalkoztatottak és vállalkozások termelékenységének javítása céljából jött létre. A program második szakaszában 2023. április 30-ig nyújtható be pályázat.
Forrás: Pixabay
- Ukrán állampolgársággal rendelkező személyek munkavállalásának/foglalkoztatásának támogatása
A fenti támogatás maximum 12 hónapra szól, és több kategóriát hoztak létre:
- Ukrajnából érkezett, ukrán állampolgárságú személyek munkavállalásának támogatása gazdasági társaságnál (február 24-én, vagy az után érkezett)
- Ukrajnából érkezett, ukrán állampolgárságú személyek munkavállalásának támogatása költségvetési szervnél (február 24-én, vagy az után érkezett)
- Ukrajnából érkezett, ukrán állampolgárságú személyek munkavállalásának támogatása gazdasági társaságnál (február 24-e előtt érkezett)
- Ukrajnából érkezett, ukrán állampolgárságú személyek munkavállalásának támogatása költségvetési szervnél (február 24-e előtt érkezett)
Forrás: Pixabay
- Munkatapasztalat-szerzést elősegítő támogatás fiatal szakképzettek részére
A munkáltató 30 éves kor alatt igényelheti, ha olyan munkavállalót alkalmaz, aki szakképzettségét 2011-ben, vagy az után szerezte. A munkavállalónak minimum 4 órás munkaidőben kell dolgoznia, és valamelyik szakképzettségének megfelelő képzést kell kapnia a munkáltatójától. A támogatás maximum 90 napra szól.
- Munkatapasztalat-szerzést elősegítő támogatás alacsony végzettségűek részére
A munkáltató akkor adhat be kérelmet, ha olyan munkavállalót foglalkoztat, aki legalábbi napi 4 órás munkaidőben dolgozik, és alacsony iskolai végzettséggel rendelkezik. A támogatás itt is maximum 90 napra szól.
Forrás: Pixabay
- Munkatapasztalat-szerzést elősegítő támogatás hátrányos helyzetűek részére
A munkáltató akkor adhat be kérelmet, ha olyan munkavállalót foglalkoztat, aki hátrányos helyzetűként van nyilvántartva, és legalább 4 órás munkaidőben dolgozik, illetve az alábbi egyéb jellemzőkkel rendelkezik:
- 25-30 év közötti pályakezdő, akik a 4-es pont szerinti támogatásra nem jogosultak,
- a támogatás beadását megelőző 12 hónapban örökbefogadói díjat, csecsemőgondozási díjat, gyermekgondozást segítő ellátást, gyermekgondozási díjat, ápolási díjat, gyermeknevelési támogatást, otthongondozási díjat kaptak,
- minimum 6 hónapja álláskeresőként nyilvántartottak,
- 50 év feletti álláskeresők.
A támogatás itt is maximum 90 napra szól.
- Vállalkozások munkaerő támogatása
A munkáltatónak akkor részesülhet ilyen támogatásban, ha állami foglalkoztatási szervnél regisztrált, 25 évesnél fiatalabb munkavállalót foglalkoztat, vagy minimum 1 hónapja nyilvántartott álláskereső dolgozik nála.
7+1. Komplex elhelyezkedési támogatás tartósan álláskeresők részére
Ennek a támogatásnak a célja a súlyosan hátrányos helyzetű munkavállalók foglalkoztatásának támogatása.
Súlyosan hátrányos helyzetű munkavállalónak számít:
- minimum 24 hónapja regisztrált álláskereső,
- vagy minimum 12 hónapja regisztrált álláskereső,
és
- 15-24 év közötti,
- vagy alapfokú iskolai végzettséggel rendelkezik,
- vagy 50 évnél idősebb,
- vagy eltartottjai vannak, és egyedül neveli őket.
Ilyen munkavállalók elhelyezkedésük esetén 6 hónapig bérkiegészítést kapnak, illetve a foglalkoztató is támogatást kap, a foglalkoztatott jogviszonyának első 4 hónapjában az állam megtéríti a bér felét.
A vállalkozásoknak érdemes megfontolniuk a támogatások igénybevételét, hogy segítsék a munkaerő-piaci helyzetüket és javítsák termelékenységüket. Az állam által biztosított támogatások lehetővé teszik a vállalkozások számára, hogy új munkatársakat vegyenek fel, képeztessenek és fejlesszenek, ami segít a vállalkozásoknak a fenntartható növekedés és a munkaerőhiány kezelésében. Azt is érdemes megfontolni, hogy a támogatások csak bizonyos időszakban érhetők el, és a pályázatok beadási határideje is eltérhet, ezért érdemes időben érdeklődni és informálódni a részletekről. Emellett a vállalkozásoknak érdemes lehet más forrásokat is keresni, mint pl. az európai uniós források, regionális fejlesztési alapok, valamint a helyi önkormányzatok által biztosított támogatások, hogy további lehetőségeket találjanak a munkaerő-piaci helyzetük javítására. Emellett az is fontos, hogy a vállalkozások a munkaerő-piaci trendeket is figyelembe vegyék, mint pl. a digitális kompetenciák fejlesztése, a munkaerő-mobilitás növelése, és a munkaerő-piaci egyenlőség javítása, hogy a jövőben is versenyképesek maradjanak.