Az egyetemmel kapcsolatban gyakran feljön az a kérdés is, hogy lakást vásároljunk vagy inkább albérletet keressünk. A válasz, hogy attól függ. Cikkünkben most a lakásbérlés kérdéskörével foglalkozunk. Milyen albérlet árak vannak most az egyetemi városokban? Valóban 30-50 ezer forint körül van már egy szoba? Aki albérletbe költözik, az jobb ha felkészül arra, hogy egy garzonlakásért 100 ezer forintnál is többet elkérhetnek. Nézzük meg, hogy hol milyen bérleti díjak vannak most!
Az ár mellett a minőség is fontos
Több tízezer diák tudta meg nemrégiben, hogy melyik egyetemre vették fel. Amennyiben a tanulmányaikat más városban folytatják tovább, akkor előtérbe kerülnek a lakhatással kapcsolatos kérdések is. Relatíve alacsony azoknak a leendő hallgatóknak az aránya, akik bekerülnek valamelyik kollégiumba vagy éppen saját lakásba költöznek. Van néhány olyan szerencsés, akit szülei lakásvásárlással támogatnak. Ugyanakkor közel sem biztos, hogy jobban megéri vásárolni, mint bérelni.
Ennél jóval többen vannak, akiknek albérletet kell őszig keresni. Bár az egyetemi városok kiadó lakásokban bővelkednek, sokan meglepődhetnek a bérleti díjakon. Az albérlet árak hosszú évek óta növekednek, azonban van ahol nem olyan vészes a helyzet. Vegyük sorra a nagyobb városokat!
Ilyenek most a vidéki albérlet árak
Az ingatlannet.hu szegedi kínálatából az látszik, hogy már havi 40-50 ezer forinttól vannak kiadó szobák. Amennyiben viszont fontos szempont a belvárosi elhelyezkedés és a jó felszereltség, akkor már kétszeres szorzóval kell számolni. Az egyszemélyes garzonlakásoknál az albérlet árak százezres nagyságrendűek, ami értelemszerűen nem tartalmazza a rezsit és a közös költséget. Az ilyen ingatlanok általában havi 130-140 ezer forint körül bérelhetőek ki. Ne lepődjünk meg akkor sem, ha 250-300 ezer forint körüli árakat látunk: ezek általában többszobás, egyetem közelében lévő, felújított ingatlanok.
Pécsen az albérlet árak legalja körülbelül 45 ezer forint, de a kiadó szobák jellemzően havi 60 ezer forint körüliek. A szegedi feltételekhez hasonlóan a pécsi garzonlakások is 100 ezer forint felett indulnak. A két szobás lakások bérleti díjai 140 ezer forinttól egészen 250 ezer forintig terjednek. A felső határhoz közeledve találhatunk új építésűeket is.
Debrecenben az egyik legolcsóbb a kiadó szoba: ezek 30 ezer forint körüliek. A kiadó szobáknál azonban inkább a 45-50 ezer forint körüli árak a jellemzőek. Az egyszobás garzonok árai itt is hasonlóan, 100-120 ezer forint körül alakulnak. Ugyanakkor 180-200 ezer forintért már felújított, egyetem közeli ingatlanokat kínálnak. Ebből a pénzből azonban kijön már egy kétszobás lakás is. Az újabb két-három szobás lakásokért pedig elkérhetnek 350-450 ezer forintot is a tulajdonosok.
Hogy alakulnak az albérlet árak a fővárosban?
Már kevésbé barátságos árakkal találkozik az a leendő hallgató, aki tanulmányait Budapesten folytatja tovább. Az valószínűleg senkit sem lep meg, hogy a fővárosban magasabbak az albérlet árak, mint a vidéki nagyvárosokban. A kiadó lakások kínálata itt a legszélesebb, de ezzel párhuzamosan itt a legnagyobb a különbség az árak és a minőség tekintetében is.
Kiadó szobákat találhatunk olyan árban, mint az egyetemi városokban. Ugyanakkor ezek a fővárosi szobák kisebb alapterülettel rendelkeznek. Az is előfordulhat, hogy 35-50 ezer forintért csupán egy 6-10 négyzetméteres félszobát kapunk. Ha ennél nagyobb szobát szeretnénk, akkor zsebbe kell nyúlnunk, ugyanis ezek 100 ezer forint körüliek. Ebből az összegből választhatunk garzont is, ám ezeknek is jóval kisebb az alapterülete, jellemzően 20 négyzetméter körüli.
A nagyobb méretű, 30-40 négyzetméteres garzonlakások pedig 140 ezer forint körüli áron vannak meghirdetve. A drágább kerületekben viszont ennyiből csupán egy kicsi garzon jön ki. Amennyiben még ennél is nagyobb élettérre vágyunk, akkor a minimum 60 négyzetméteres lakások bérleti díjai 160-170 ezer forintról indulnak. Ha pedig szeretnénk kicsit szörnyűködni, akkor nézegethetünk havi 1 millióért is lakásokat.