2025. április 25., péntek

Egyéni vállalkozói számla: így vágj bele

Kezdő vállalkozóként nem egyszerű helytállni, hisz ott kell megfogni a költségeket, ahol csak lehet. Ebbe a bankszámla költségek is bele tartoznak. Ennek részeként az is fontos kérdés, hogy milyen vállalkozói számla szükséges a működéshez: céges számla vagy lakossági bankszámla? Nem mindegy, hiszen az előbbiért jóval többet kell fizetnünk. A cikkben most minden hasznos információval ellátunk, ami egyéni vállalkozóként kellhet a számlaválasztáshoz.

Mi a különbség a kata és az átalányadó között?

Az egyéni vállalkozás lényege, hogy magánszemélyként végezhetünk üzletszerű gazdasági tevékenységet. Ez azt jelenti, hogy nem kell egy céget felépítenünk a tevékenységünkhöz. Egyéni vállalkozóként megvan a lehetőségünk, hogy adózási formát válasszunk. Ezek közül talán a legnépszerűbb a kisadózó vállalkozások tételes adója (kata), de adott az átalányadózás és a vállalkozói személyi jövedelemadózás (vszja) lehetősége is. De melyik mit tud?

A kata területén 2022. szeptemberében jelentős változások léptek életbe. Ezt már csak olyan főállású egyéni vállalkozók használhatják, akik csakis magánszemélyeknek számláznak. Ezért cserébe 18 millió forintos éves bevételig havonta 50 ezer forint adót kell fizetniük. 

A havi 50 ezer forint igencsak csábító, azonban az átalányadózás esetén könnyebbség, hogy a költségszámláinkat nem kell elszámolni. Ez a tevékenységünktől függően egy fix arány (40, 80 vagy 90%), amit a bevételünkből le kell vonni. Ezzel a költségaránnyal csökkentett jövedelem után kell adót fizetni. 

Ennél kissé bonyolultabb a vállalkozói személyi jövedelemadózás. A vszja esetében a bevételből tételesen le kell vonni minden felmerülő költséget, az adóalap meghatározásánál pedig a társasági adózás szabályait is figyelembe kell venni.

Vállalkozói számla 18 millió forintos bevétel alatt

A megfelelő egyéni vállalkozói bankszámla megtalálásában fontos kérdés, hogy kell-e áfát fizetnünk. Az év velejével az alanyi adómentesség értékhatára 18 millió forintra emelkedett. Ez azt jelenti, hogy áfa-fizetés alól mentesülünk, ha a bevételünk tavaly nem érte el a 18 millió forintot, illetve előreláthatólag az idei évben sem lépjük túl az összeghatárt. 

A vállalkozói számla szempontjából ez kimondottan lényeges kérdés. Amennyiben alanyi adómentességben részesülünk és nem vagyunk áfa-körösek, akkor nincs szükség céges bankszámlára. Ebben az esetben használhatjuk saját lakossági számlánkat. Ez pedig nagy előny, hisz jóval olcsóbb, mint a vállalkozói számla.

Ettől függetlenül adott a lehetőség, hogy vállalkozói bankszámlát nyissunk. Érdemes azzal is tisztában lenni, hogy a bankok feltételként írhatják elő a céges számlát, ha szeretnénk bankkártyás fizetési lehetőséget biztosítani ügyfeleinknek.

Mi a helyzet 18 millió forintos bevétel felett?

Amennyiben egyéni vállalkozásunk egy év alatt 18 millió forintnál több bevételt termel, akkor az alanyi adómentességünknek búcsút inthetünk. Ebben az esetben áfa-körössé válunk, ami a számlanyitás szempontjából azt jelenti, hogy vállalkozói bankszámlára lesz szükségünk. A vállalkozói számla ebben az estben már nem lehetőség, hanem kötelesség. Ezt pedig nem érdemes elmulasztani, mert keményen büntetik:

  • magánszemély esetében 200 ezer forint,
  • más adózónál 500 ezer forint is lehet a mulasztási bírság összege.

A választás viszont nem olyan egyszerű, mint ahogyan az elsőre tűnik. A bankok az árbevételünk függvényében kínálnak vállalkozói számla konstrukciókat. Ebben pedig figyelembe veszik, hogy milyen idős a vállalkozás, hiszen vannak olyan ajánlatok, amelyek kimondottan induló vállalkozások számára érhetőek el.

Ami biztosan elsőre fel fog tűnni, hogy a céges bankszámlák jóval drágábbak, mint a lakossági számlák. Ameddig az árbevételünk lehetővé teszi, célszerű lehet a hagyományos lakossági bankszámlákat választani. Ezekkel sokat lehet spórolni, de azt se feledjük el, hogy vannak belőle ingyenesek is. Mire vállalkozásunk eléri a 18 millió forintos határt, addigra már a vállalkozói számla magasabb költségeinek kifizetése sem fog problémát okozni.

Vállalkozói bankszámla a Revolutnál?

Ha nem csak kizárólag a hazai bankok kínálatában gondolkozunk, akkor érdemes lehet megnézni a Revolut Business ajánlatait is. Az egyes csomagok eltérő költséggel járnak, cserébe pedig különféle szolgáltatásokat biztosítanak.

A vállalkozók jelenleg négy csomag közül választhatnak:

  • Basic (3800 forint/hó),
  • Grow (8500 forint/hó),
  • Scale (25000 forint/hó),
  • Enterprise (egyéni szolgáltatások egyéni árazással).

A Revolut Business vállalkozói számla konstrukciói kimondottan hasznosak lehetnek. Amennyiben rendszeresen indítunk vagy fogadunk külföldi utalásokat, akkor ezt gyorsan és egyszerűen megtehetjük. Egyszerre több pénznemben is lehet számlánk, ráadásul alacsony díjak mellett vagy akár ingyenes válthatunk devizát.

Szintén hasznos lehet, ha szeretnénk pontosan nyomon követni költségeinket. Az előfizetésünk díja fix, ráadásul nincsenek rejtett költségek sem. Azt pedig gyaníthatóan már mondanunk sem kell, hogy a Revolut szuperapplikációjában rugalmasan kezelhetjük pénzügyeinket.

Adunk még pár hasznos információt

Fontos kérdés lehet, hogy a vállalkozói bankszámla nyitását kinek kell bejelentenünk. Az egyértelmű, hogy számlanyitási igényünket a bank felé kell jelezni. Ezen kívül pedig senki felé nincs bejelentési kötelezettségünk, hiszen a számlanyitást és -zárást a hazai pénzintézetek automatikusan bejelentik az adóhatóságnak.

A megfelelő bankszámla kiválasztásához érdemes alaposabban is körülnézni az ajánlatok között. Könnyedén elképzelhető ugyanis, hogy havi szinten akár tízezer forintos különbség is lehet az egyes számlacsomagok között. Sőt, a bankok az induló vállalkozásoknak külön csomagokkal is készülnek.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük