2025. június 19., csütörtök

Pénzügyi mentőöv 2025-re: mindennapi spórolási tippek

Az elmúlt években számtalan magyar háztartás szembesült azzal a problémával, hogy havi jövedelmük éppen csak elég a költségeik fedezésére. A rekord inflációs hullám miatt magasan ragadt árak és az ehhez képest visszafogott béremelés nagyban rányomja a bélyegét a pénztárcánkra. A megtakarítás sokaknak jelenleg elérhetetlen luxusnak tűnik, sőt, örülnek annak, hogy nem kell hitelt felvenniük. Ez a megélhetési válság pedig arra készteti az embereket, hogy gondolják át kiadásaikat, lefaragják a nem szükségszerű költéseiket és lemondjanak arról, ami korábban alapvetőnek tűnt.

A cikkben most 5 olyan jó tanáccsal szolgálunk, amelyek segíthetnek spórolni a mindennapokban. A spórolási tippek gyakorlatiasak, ráadásul nem kell nagy dolgokra gondolni: elegendő néhány apró szokás, tudatos döntés és egy kis tervezés. Amennyiben ezeket beiktatjuk a hétköznapjainkba, érezhető különbséget fogunk tapasztalni hónapról hónapra. Vágjunk is bele!

Mindennapi spórolási tippek – miért fontos ez most?

A napi költéseink majdnem hogy láthatatlanul emésztik fel a havi fizetésünket. Legyen szó lakhatásról, rezsiről, bevásárlásról vagy közlekedésről, már az alapvető szükségletek fenntartása is több százezres nagyságrendű kiadást jelent. Nem beszélve arról, ha a hosszú munkanapok végén megajándékozzuk magunkat egy csokival, dobozos kólával vagy kávéval. Egy-egy ilyen apróság önmagában nem tűnik fel, azonban a hónap végére ez már jelentős tétellé adódik össze. 

Azt valószínűleg a legtöbben érzékelik, hogy a bérek emelkedése elmarad az árak emelkedésétől. Ebben a helyzetben pedig különösen fontos, hogy tudatosan költsünk. A cikkben szereplő spórolási tippek hozzájárulhatnak pénzügyi egyensúlyunk fenntartásához, vagy akár a megtakarításunk gyarapításához is.

1. Mindig kövessük nyomon a költéseinket!

Mivel a bevételeinken jellemzően nem tudunk változtatni, így a kiadásainkat érdemes figyelni. A spórolási tippek közül talán ez a legfontosabb. A kártyás költéseinket könnyedén nyomon követhetjük a számlakivonatban, a készpénzes költségeket pedig érdemes valahova feljegyezni. A legegyszerűbb, ha valamilyen költségkövető applikációt használunk (pl. Koin, Money Manager, Wallet). Ezeknél az alkalmazásoknál akár azt is beállíthatjuk, hogy figyelmeztessen, ha esetleg túlköltekezünk. Sőt, a kiadásaink ellenőrzésével azt is gyorsan látni fogjuk, hogy miből tudunk lefaragni.

A költségkövetés mellett érdemes lehet az alábbi módszereket vagy azok kombinációját is alkalmazni:

2. Használjuk ki a törzsvásárlói és partneri kedvezményeket!

Ha kedvenc élelmiszerláncunk esetében van lehetőség arra, hogy törzsvásárlóvá váljunk, akkor ezt a lehetőséget célszerű kihasználni. Az egyes üzletláncok a hűséges ügyfeleiknek gyakran biztosítanak olyan kedvezményeket, kuponokat, leárazásos napokat, amikkel termékenként több száz vagy akár több ezer forintot is spórolhatunk. Ezzel pedig a nagybevásárlást töredék áron megúszhatjuk. 

Legyen az élelmiszer vagy drogériás termék, a legtöbb üzletlánc rendelkezik saját márkás termékekkel. Ezek többnyire hasonló minőségűek, mint a nagyobb, ismertebb márkák termékei, azonban jóval olcsóbbak. Ha átállunk ezen termékek vásárlására, akkor lényegében ugyanazt kapjuk, csak kedvezőbb áron.

3. Vizsgáljuk felül az előfizetéseinket!

A spórolási tippek közül kimondottan aktuális az előfizetéseink áttekintése. Ma már számos olyan szolgáltatás van, ami előfizetéses alapon működik: filmek, sorozatok, zene, tárhely, játék, újság és még számos más. Ezeket érdemes néhány havonta felülvizsgálni, hiszen könnyen lehet, hogy több olyan is van, amiért fizetünk, de nem használjuk ki. A leggyakoribb eset, hogy egyszerre több streaming szolgáltatásunk is van, amiket párhuzamosan használunk. A néhány ezer forintok viszont havonta több tízezres kiadássá válhatnak. Ezek közül érdemes lehet kiválasztani azt, amelyiket rendszeresen használjuk, majd a többit lemondani, hiszen csak viszi a pénzt. Ha pedig mesterien szeretnénk ezt űzni, akkor használhatunk előfizetés-figyelő app-okat is (pl. Bobby, Truebill).

4. Hasznosítsunk újra!

Vegyünk újat vagy javítsuk meg? Ezt az örök kérdést könnyen megválaszolhatjuk, ha pénzt szeretnénk megtakarítani. Ha van valamilyen használati tárgyunk, ami már nem tökéletes, kicsit kopott, letört vagy leszakadt róla valami, de még használható, akkor mindenképpen célszerű megtartani és tovább használni.

Ha menthetetlen, akkor érdemes körbekérdezni a családban, a barátok és ismerősök körében, hátha náluk lapul egy felesleges. Amennyiben nem járunk sehol sikerrel, akkor a költséghatékonyságot szem előtt tartva keresgélhetünk online a különböző adok-veszek oldalakon és csoportokban, hiszen ha már muszáj újat venni az adott termékből, akkor mégse fizessük ki a teljes vételárat a boltban. Ezekben a csoportokban gyakran töredék áron juthatunk kincsekhez.

Különösen igaz ez a gyermekvállaláshoz szükséges árucikkekre: az etetőszéket, babaágyat, gyermekkádakat, cumisüveg-melegítőt vagy éppen a gyermekülést jóval olcsóbban beszerezhetjük használtan is. Ha már nem az első gyermek érkezik a családba, akár pláne egyszerűbb a helyzet, hiszen az első gyermeknél használt eszközöket újra felhasználhatjuk. Ne feledjük: ezzel nemcsak több tízezres összeget spórolhatunk meg, hanem egyben a környezetet is védjük!

5. Adjuk tovább, ha már nem kell!

A spórolási tippek nemcsak a költségeknél, hanem a bevételi oldalon is alkalmazhatóak. Abban az esetben, ha mi rendelkezünk felesleges termékekkel akkor ne habozzunk meghirdetni valamelyik adásvételi platformon vagy csoportban, hátha valakinek pont erre van szükségre. Legyen az szőnyeg, lámpa, asztal vagy turmixgép, elképzelhető, hogy mások pont ezeket keresik. A használt termékekből származó bevétel 600 ezer forintos összeghatárig adómentes éves szinten, ami igencsak jó mellékjövedelem lehet. (Erről a NAV tájékoztatójában olvashatunk részletesebben.)

Miért lehet hasznos a spórolási tippek megfogadása?

A jelenlegi helyzetben a spórolás már nem választás kérdése, sokkal inkább egy túlélési stratégia. Az inflációban Magyarország továbbra is az élen jár, a jegybanki alapkamat hosszú hónapok óta változatlan, látványosabb gazdasági növekedésre pedig jelenleg esély sincs. Ezekben a kedvezőtlen időkben a spórolási tippek mindenki számára hasznosak lehetnek.

Ugyanakkor nem kell hatalmas lépésekre elszánnunk magunkat és mindenről lemondani, hiszen néhány apró dolog is szemmel látható eredményekhez vezethet. Ha csak egy kicsit tudatosabbak vagyunk a költéseinket illetően, és leépítjük néhány ,,felesleges” kiadásunkat, akkor máris csökkenthetjük pénztárcánk terheit. A cél tehát nem az, hogy puritán, mindenféle élvezettől mentes életet alakítsunk ki, hanem hogy okosabban használjuk fel a rendelkezésre álló forrásainkat. Ehhez pedig a cikkben bemutatott spórolási tippek jelentik a kezdő lépést.

Ha a fenti spórolási tippek közül mindent megfogadtunk és mesterien űzzük a takarékoskodást, akkor érdemes lehet

  • havi költségvetési tervet készíteni,
  • nagyobb tételben vásárolni, ha úgy megéri,
  • kihasználni a cashback programokat,
  • az áram- és vízfogyasztásunkra odafigyelni,
  • nagyobb mennyiségben, akciós alapanyagokból heti menüt főzni.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük