A munkáshitel a tervek szerint 2025. januárjától lesz elérhető a fiatalok számára. Az igényléssel szemben viszont szigorú feltétel, hogy az igénylő nem rendelkezhet aktív hallgatói jogviszonnyal. Ezt leszámítva a konstrukció nagyon hasonló a Babaváró kölcsönéhez. Nézzük meg alaposabban is, hogy miben hasonlít és miben különbözik a két kölcsön, illetve hogy melyiket érdemes inkább választatunk!
Munkáshitel és Babaváró: ezek a hasonlóságok
Az igénylők számára a munkáshitel és a Babaváró hitel összege is szabadon, bármire felhasználható. A felhasználás célját tehát a bank nem szabhatja meg. Szintén hasonlóság, hogy mindkét kölcsönt kamatmentesen kezdhetjük el törleszteni. Azt viszont fontos hangsúlyozni, hogy a Babavárónál a futamidő 5. éve után csakis akkor tarthatjuk fenn a kamatmentességet, ha közben legalább egy gyermeket vállaltunk. Ezzel szemben a munkáshitel kamatmentessége gyermekvállalástól függetlenül is megmarad a futamidő végéig – legalábbis a jelenleg elérhető információk szerint. A gyermekvállalás helyett azonban 5 éves magyarországi munkavégzést kell bevállalnunk.
A törlesztés szüneteltethető, a tartozás pedig elengedhető mindkét konstrukciónál. A törlesztés átmeneti felfüggesztése az első és a második baba megérkezését követően lehetséges. Ugyanakkor a munkáshitel esetében ez a szünet 2 év, míg a Babavárónál pedig 3 év lehet. A tartozás elengedésére pedig a második gyermek megérkezésével van lehetőség. A munkáshitelnél a fennálló tőketartozás 50%-át, a Babaváró kölcsönnél pedig 30%-át engedi el a bank. A harmadik gyermek megszületésekor pedig mindkét konstrukciónál megszűnik tartozásunk a bank felé.
Munkáshitel és Babaváró: ezek a különbségek
Habár a két kölcsön nagyon sok ponton hasonlít egymáshoz, szemlátomást van közöttük több különbség is. Az egyik ilyen például a családi állapot. Míg a Babavárót csakis házaspárok vehetik fel, addig a munkáshitel esetében ez nem feltétel, a családi állapotunk nem befolyásolja az igénylést.
Szintén fontos szempont az életkor. A munkáshitel igénylésére a 17 és 25 év közötti fiatalok jogosultak. Ezzel szemben a Babavárónál a feleség életkorát korlátozza a rendelet: az igénylés pillanatában a feleség már betöltötte 18. életévét, de a 30. életévét még nem (legalábbis a 2025-ös év tekintetében). Ugyanakkor ennél a bankok szigorúbb előírásokat is alkalmazhatnak, ami vonatkozhat a feleség 21. életévének betöltésétől kezdve egészen a férj maximum életkorára is.
A hitelösszeg tekintetében is van némi eltérés. A munkáshitelnél legfeljebb 4 millió forinthoz juthatunk hozzá, 10 éves futamidő mellett. A Babaváró esetében a kölcsönösszeg legfeljebb 11 millió forint, a futamidő pedig akár 20 év is lehet. A törlesztőrészlet 4 millió forint és 10 év esetén a munkáshitelnél 33 333 forint. A Babaváró 11 millió forintos összegénél és 20 éves futamidejénél ez havi 45 833 forint. Ehhez még társul a kezességvállalás 4 583 forintos induló díja.
Melyik konstrukciót válasszuk inkább?
Amennyiben szabad felhasználású hitelt keresünk, akkor mindkét konstrukcióval jobban járhatunk, mint a személyi kölcsönnel. A két hitel kamatmentessége révén ugyanis kiemelkedő lehetőség a hitelpiacon. Mindazonáltal fontos előre tájékozódni az igénylés feltételeiről, hiszen a feltételek nem teljesítése esetén mélyen a zsebünkbe kell nyúljunk.
Ha a munkáshitel és a Babaváró feltételeinek is megfelelünk, de csak az egyiket szeretnénk igénybe venni, akkor mindenképpen érdemes előzetesen mérlegelni, hogy melyikkel járhatunk jobban. Alapvetően a Babaváró kölcsön csak egy alkalommal igényelhető, de gyaníthatóan a munkáshitelnél is ez lesz. Habár az élethelyzetünk gyorsan változhat, van néhány kérdés, amelyet a választás előtt célszerű átgondolni.
Mire szeretnénk fordítani és ehhez mekkora összegre van szükségünk?
A kölcsön összege nem mindegy, ugyanis a munkáshitel esetén 4 millió forinthoz, a Babaváróval pedig 11 millió forinthoz juthatunk hozzá. Az előbbi 10 éves, az utóbbi legfeljebb 20 éves kötelezettséget jelent.
Szeretnénk a közeljövőben házasságot kötni és gyermeket vállalni?
A munkáshitel esetén nem feltétel a házasság, azonban a Babaváró hitelre kizárólag házastársi viszony esetén vagyunk jogosultak. A munkáshitelnél nincs gyermekvállalási feltétel, viszont a Babavárónál 5 éven belül legalább egy gyermeket kell vállalni (vagy minimum 12 hetes várandósságnak kell lennie 5 év után). A futamidő során születendő gyermekek azonban mindkét konstrukciónál kedvezményekkel járnak együtt.
Milyen életkorban vagyunk?
A munkáshitel csakis a 17 és 25 év közötti fiatalok számára érhető el. A Babaváró kölcsönnél a kormányrendelet a feleség életkorát szabályozza: ez 2025-ben 18-30 év közötti lehet. Ugyanakkor a bankok ennél szigorúbb előírásokat is támaszthatnak az igénylők életkorával szemben. Erről érdemes a választott hitelintézetnél előzetesen tájékozódni.
Magyarországon dolgoznánk vagy inkább külföldre költöznénk?
A munkáshitel igénylésének feltétele, hogy minimum 5 éven keresztül vállaljuk a hazai munkavégzést. A Babaváró kapcsán pedig azt a kritériumot kell teljesítenie az igénylőknek, hogy a futamidő alatt nem szűnhet meg magyarországi lakcímük. Sőt, a Babaváró kölcsönnél elvárás a 3 éves társadalombiztosítási jogviszony is. A munkáshitel esetében nincs ilyen feltétel.
Lehetséges az együttes igénylés?
Az még a mai napig is kérdés, hogy a két konstrukciót igényelhetjük-e egyszerre. Ezzel ugyanis 15 millió forint összegű, kamatmentes szabad felhasználású kölcsönhöz juthatnánk, ami értékesebb lehet, mint egy magasabb összegű személyi kölcsön. Ugyanakkor a két hitel kombinációja nagyban leszűkíti a jogosultak körét is. Olyan verzió is elképzelhető, hogy a gyermekek után járó kedvezményeknél választani kell, hogy melyik konstrukció után vennénk igénybe.