Az elmúlt néhány hónap alapján kiválóan látszik a hazai ingatlanpiac aktivitása. Mielőtt azt gondolnánk, hogy ez a teljes piacot érinti, érdemes megnézni a statisztikákat. A különféle piaci szegmensekben ugyanis más-más dinamika tapasztalható. Amennyiben ingatlan eladása vagy vétele előtt állunk, akkor mindenképpen érdemes az aktuális helyzetről tájékozódni.
40-80 milliós ingatlanok: szárnyal az ingatlanpiac
A jelenlegi tapasztalatok azt mutatják, hogy a 40-80 millió forint közötti árkategóriában pörög legjobban az ingatlanpiac. A szegmensben látható tendenciákat a szakemberek a ,,könyöklés” kifejezésével illetik, vagyis hatalmas a verseny a kedvező tulajdonságokkal rendelkező ingatlanokért. Ez részben befektetési szándékra vezethető vissza, hiszen az állampapírból kiáramló pénzt inkább ingatlanban kamatoztatják. A lakás kiadásával pedig fix havi jövedelem üti a markukat.
A legnagyobb keresletet a 1,5 szobás, frekventált helyen lévő ingatlanok iránt támasztják a vevők. Az erős verseny pedig megjelenik az adás-vételi ügyletek gyorsaságában és a vevők egymásra licitálásában is. Ezen ingatlanok esetében előfordul a mindössze pár napos vagy 1-2 hetes értékesítési idő is.
150 milliós ingatlanok: a vevők nem sürgetik a vásárlást
A 100 és 150 millió forint közötti árkategóriában sokkal kevesebb adás-vételi ügylet születik. Ez az összeget tekintve talán nem is olyan meglepő. A vevők nem sietik el a vásárlást, így nincs akkora verseny sem. Az ingatlanpiac ezen szegmensében az átlagos értékesíti idő akár 4-6 hónap is lehet.

De mi áll ennek a hátterében? A vevői hajlandóságot nagyban befolyásolja, ha az ingatlan régebbi építésű és fel kell újítani, netán energetikai korszerűsítés szükséges, hiány van a kivitelezőkből, a költségek pedig kiszámíthatatlanok. Ezen indokokkal pedig jellemzően lehet alkudozni a vételár tekintetében.
Mi a helyzet az újépítésű ingatlanokkal?
Az újépítésű lakások árazása alapot nyújt az értékesíteni kívánt használt lakások tulajdonosainak is. Az új projektek árazása fokozatosan emelkedik, ami hatással lehet a használt ingatlanok árszintjére is. Kimondottan igaz ez a preferált lokációk és kisebb méretű lakások esetében, ami támogathatja a kereslet fellendülését a használt ingatlanpiac adott szegmenseiben is.
Területi különbségekkel is számolni kell
Az ingatlanpiac dinamikájában értelemszerűen területi eltérések is tapasztalhatóak. A 2023-as KSH népességmozgási statisztikák szerint a kereslet ugyanúgy a fővárosban, az agglomerációban és a vidéki nagyvárásokban összpontosul. Ezzel ellentétben az elvándorlással leginkább érintett vármegyékben (pl. Békés, Szabolcs, Zala) alacsonyabb a piaci aktivitás.
A pandémiát követő Balaton környéki kereslet-robbanásban némi csillapodás látszik. A helyi ingatlanpiac jelentős apartmanszáma mellett a vásárlók egyre inkább a kisebb, önálló nyaralók területén keresgélnek.