A mindennapokban csak úgy emlegetjük, hogy bankszámla, de ez ugyanaz, mint a folyószámla és a fizetési számla? Vagy ezek eltérő számlák? A bankszámláknak számos típusa létezik, mindegyik más-más előnnyel és funkcióval rendelkezik. Ha szeretnéd jobban megérteni a bankszámlák világát, és azt, hogyan tudhatod biztonságban a számládat, akkor bátran ajánljuk útmutatónkat!
Bankszámla = folyószámla, fizetési számla?
A bankszámla, folyószámla vagy fizetési számla mind ugyanazt jelentik. A fizetési számla elnevezéssel inkább a hatályos jogszabályokban találkozhatunk, míg a másik kettőt a köznyelvben használjuk. Bankszámla már nem csak a hagyományos pénzintézeteknél nyitható. Gondoljunk csak a Revolutra, aki a nem banki pénzforgalmi szolgáltatók körébe sorolható.
A bankszámlák céljai többfélék lehetnek:
- fizetési számla: elsősorban pénzforgalom lebonyolítási céllal nyitott számla,
- alapszámla: egy olyan speciális fizetési számla, amely mindenki számára elérhető, díja előre pedig rögzített,
- betétszámla: a betétben elhelyezett megtakarításokat tárolja,
- hitelszámla: általában a bankkal kötött kölcsönszerződéshez tartozik,
- vannak másfajta, elkülönített célú számlák is (pl. fedezeti számla vagy letéti számla).
A fizetési számlákon belül képezhetünk kategóriákat devizanem és funkció alapján is.
Milyen devizában nyitható bankszámla?
Fizetési számlát alapvetően minden hazai vagy külföldi hitelintézetnél és pénzforgalmi szolgáltatónál nyithatunk. A számlavezetés történhet forintban vagy devizában. Devizás számlánál a leggyakoribb az euró, amerikai dollár, angol font és a svájci frank alapú bankszámla.
Gyakori kérdés, hogy számolnunk kell-e a devizaszámla terhelésekor és jóváírásakor az adott deviza vételi és eladási árfolyama közötti különbséggel? A válasz nagyon egyszerű: nem kell vele számolni, ha a terhelés vagy a jóváírás az adott pénznemben történik.
Az a kérdés is sokszor felmerül, hogy mikor érdemes devizaszámlát nyitni? Ez leginkább akkor célszerű, ha
- a jövedelmünket vagy valamilyen rendszeresen érkező utalást devizában kapunk meg,
- devizában szeretnénk megtakarítani, valamint az összegyűlt pénzt felhasználni,
- nagyobb pénzforgalmat bonyolítunk devizában.
Ha nincsen devizaszámlád, csak forint bankszámlád, az sem gond, ugyanis erre is érkezhet devizaátutalás és -befizetés, illetve kifizetést is indíthatunk. Ebben az esetben tudni kell, hogy a bank a pénzünk átváltásáért díjat számíthat fel.
Bankszámla = főszámla + alszámla
A számlacsomagon belül van a főszámla, amihez több alszámla is kapcsolható. Az a számla minősül főszámlának, amit a bank így nevesít, illetve amiről a számlaműveletek többsége a lehető legkevesebb korlátozás mellett bonyolítható le.
Alszámla egy főszámla mellé nyitható, általában ezek betételhelyezési vagy egyéb meghatározott céllal rendelkeznek (pl. online vásárláshoz). Ha a bankkártya használatához vagy az online vásárláshoz nyitunk alszámlát, akkor ezen nem kell mindig pénznek lennie. Ez esetben elegendő, ha a vásárlást megelőzően pár perccel rakunk rá pénzt.
Az online vásárlás biztonságosságához járul hozzá a internetkártya vagy webkártya is. Ezek csakis az internetes fizetésekre szolgálnak. Ez esetben a főszámlához tartozik egy alszámla is, az ún. elkülönített kártyaszámla vagy webszámla.
Legyen biztonságban a bankszámlád!
A bankszámla és a rajta tartott pénz nagy kincs, így érdemes néhány lépést megtenni ahhoz, hogy biztonságban is maradjon. Mit tehetünk ennek érdekében?
1. Erős jelszó választása: Válassz egy erős és egyedi jelszót, amely tartalmaz kis- és nagybetűket, számokat és speciális karaktereket. Érdemes elkerülni, hogy egy jelszót több helyen is használj, de célszerű a jelszavakat rendszeresen cserélni is.
2. Kétlépcsős azonosítás beállítás: Állítsd be a kétlépcsős azonosítást! Ez általában egy második eszközön generált kód vagy egy megerősítő üzenet segítségével működik.
3. A bankszámla rendszeres ellenőrzése: Figyeld rendszeresen bankszámlakivonataidat és tranzakcióidat. Ezzel a lépéssel azonnal látni fogod a gyanús tevékenységeket.
4. Értesítések és figyelmeztetések beállítása: Használd a bank telefonos applikációját az azonnali értesítésekhez és tranzakciófigyeléshez. Gyakran be lehet állítani azt is, hogy filmeztetést küldjön a meghatározott összeg feletti tranzakciókról.
5. Online biztonság megteremtése: Használj olyan weboldalakat és kereskedőket, amelyek biztonságos fizetési módokat kínálnak. A banki információk másokkal való megosztása csökkentheti a biztonságot.
6. A gyanús e-mailek és hívások felismerése: Légy óvatos az olyan e-mailekkel és hívásokkal, amelyek banki információkat vagy személyes adatokat kérnek tőled. Ne oszd meg ezeket az információkat, hacsak nem biztos vagy az információ kérőjének azonosságában.
Manapság már számtalan platformon támadnak a csalók, ráadásul egyre kifinomultabb módszerekkel próbálkoznak. A biztonság érdekében érdemes azt a néhány egyszerű lépést megtenni, amelyeket a cikkben bemutattunk.