Mindössze néhány hónap leforgása alatt jelentősen megemelkedtek bankszámlánk költségei. Ez arra vezethető vissza, hogy bizonyos bankok az idei évben már kétszer is az emelés mellett döntöttek. Az első díjemelést a bankokat terhelő tranzakciós illetékek növekedése indokolta, a második pedig az inflációs díjkorrekcióval magyarázható. Nem is véletlen, hogy egyre többen keresik a bankszámla költségcsökkentés mindenféle lehetőségét.
Ugyanakkor nem feltétlenül kell egyből másik pénzintézethez rohanni, hogy visszafogjuk a számlához kapcsolódó kiadásainkat. Habár ma már rendkívül gyors és egyszerű a bankváltás folyamata, házon belül érdemes először szétnézni. A díjak lefaragásához a cikkben jó pár tanácsot adunk. Tarts most velünk a bankszámla költségcsökkentés útján!
Bankszámla költségcsökkentés bankon belül
A mai világban szinte mindenki rendelkezik már legalább egy bankszámlával. Erre kapjuk a fizetésünket, innen utaljuk el közüzemi számláinkat, a hozzá tartozó bankkártyával pedig mindenhol fizethetünk. Ez sokkal kényelmesebb, mint készpénzzel bajlódni, azonban nem feltétlenül olcsó. A számla mellé társuló költségek havi szinten több ezer forintos, éves szinten pedig tízezres, de akár százezres nagyságrendű költséget is jelenthetnek. Mindez pedig gyakran felesleges.
A bankszámla költségcsökkentés viszont nem teszi szükségessé a bankváltást. Könnyen találhatunk olcsóbb számlacsomagot bankon belül is. Ehhez viszont tisztában kell lenni saját bankolási szokásainkkal és a számlánk költségeivel. Ezek alapján pedig könnyedén megtalálhatjuk azokat a pontokat, ahol lefaraghatjuk a költségeket, illetve összehasonlíthatjuk az egyes ajánlatokat. A cikkben ehhez adunk most néhány hasznos tippet!
1. Gondoljuk át bankolási szokásainkat!
A magas költségeket gyakran az indokolja, hogy számos olyan szolgáltatásért is fizetünk, amit nem használunk. Ez pedig azt jelenti, hogy nem a számunkra megfelelő számlacsomagot választottuk. A költségeink csökkentése érdekében először azt kell átgondolnunk, hogy mire szeretnénk használni bankszámlánkat és milyen bankolási szokásokkal rendelkezünk. Ehhez az alábbi néhány kérdést kell megválaszolnunk:
- Kártyával vagy készpénzzel fizetünk inkább?
- Milyen gyakorisággal utalunk pénzt?
- Gyakran vásárolunk online?
- Mennyi készpénzre van egy hónapban szükségünk?
- Milyen gyakorisággal indítunk vagy fogadunk utalást külföldről?
- Az online vagy a személyes ügyintézést preferáljuk inkább?
- Milyen extra szolgáltatásokra van szükségünk?
A válaszok birtokában pedig könnyedén megtalálhatjuk azt a csomagot, ami leginkább illik számlahasználati szokásainkhoz.
2. Váltsunk digitális szolgáltatásokra!
A legtöbb banknak ma már van mobilbankos vagy internetbankos szolgáltatása. A digitális ügyintézés nemcsak sokkal kényesebb, hanem jóval olcsóbb is lehet. Amennyiben személyesen a bankból szeretnénk utalást indítani, azért a bank díjat számíthat fel. Ezzel szemben a mobilapp-ból indított utalás akár ingyenes is lehet. A bankok egyre nagyobb mértékben digitalizálják szolgáltatásaikat, így ma már az alapvető banki szolgáltatások mellett számlát nyithatunk, befektethetünk és akár hitelt is igényelhetünk online.
Ha inkább a hagyományos ügyintézési lehetőségeket preferáljuk, akkor nem érdemes a netbanki szolgáltatást igényelni. Bár ez általában ingyenes, elképzelhető, hogy bizonyos számlacsomagokban fizetni kell érte. A bankszámla költségcsökkentés fontos mottója, hogy ne fizessünk feleslegesen.
3. Olvassuk át az apróbetűs részeket is!
A reklámokban szereplő ajánlatok sokszor csak azt mutatják be, hogy miért előnyös az adott konstrukció. Ez elsőre pedig igencsak csábító lehet. Mielőtt gyorsan lecsapnánk a soha vissza nem térő ajánlatra, érdemes lehet informálódni a bankban, hogy a kedvező ajánlathoz milyen feltételeknek kell teljesülni. Számos bank kínál például ingyenes számlacsomagot, amihez a legtöbb esetben elvárás, hogy egy bizonyos összegű jóváírás érkezzen minden hónapban a számlára.

Azt is érdemes szem előtt tartani, hogy a bankok számos jogcímen számíthatnak fel költségeket, így lehet, hogy a kedvező ajánlat ezekkel a költségekkel már nem is olyan kedvező. A megfelelő körültekintés nélkül akár több ezer forintot is fizethetünk havonta feleslegesen.
4. Tervezzük meg a készpénzfelvételeket!
Már hosszú évek óta érvényben van a törvény azon passzusa, hogy havonta két alkalommal, legfeljebb 150 ezer forint értékben ingyenesen vehetünk fel készpénzt. Azt viszont sokan még mindig nem tudják, hogy a banknál nyilatkoznunk kell arról, hogy ezt melyik számlánk mellé szeretnénk igénybe venni. Hiába van ugyanis több bankszámlánk, csak egy mellé jár a költségmentes pénzfelvétel.
Abban az esetben, ha ennél többször, vagy nagyobb összegben szeretnénk készpénzhez jutni, akkor azért a bank plusz pénzt számolhat fel. Érdemes erre is figyelmet fordítani a megfelelő számlacsomag kiválasztásánál. Vannak olyan ajánlatok, ahol a bank ennél nagyobb összegű készpénzfelvételre biztosít lehetőséget ingyenesen.
5. Válasszunk ingyenes megtakarítási számlát!
A megtakarításunkat nem érdemes a folyószámlán tartogatni, hiszen ekkor csak csekély kamatot fizet utána a bank. Ráadásul a magas infláció miatt a számlán tartott pénzünk értéke napról-napra csökken. A megtakarítást célszerű kimondott megtakarítási számlán gyűjteni vagy valamilyen pénzügyi eszközbe befektetni.
De hogy kapcsolódik a megtakarítás a bankszámla költségcsökkentés témaköréhez? A válasz egyszerű: bizonyos számlacsomagok mellé ingyenes megtakarítási számla is társul. Ezzel pedig szintén ezer forintokat spórolhatunk minden hónapban.
6. Tartsuk szemmel a bankszámlánkat!
A bankok gyakran az első évben eltérő díjszabással dolgoznak, hiszen szeretnék megnyerni maguknak az ügyfeleket. Az alapból kedvező konstrukciók viszont a második vagy harmadik évtől változhatnak. Ebből kifolyólag érdemes a későbbiekben is nyomon követni a szerződési feltételeket.
Ugyanakkor a bankok egyéb tényezők miatt is megemelhetik alkalmazott díjaikat. Tavaly például a kormány megemelte a bankokat terhelő tranzakciós illetékeket, amit az idei évben átterheltek az ügyfelekre. Néhány hónapra rá megérkezett a 2024. évi inflációs adat, ami alapján számos bank ismét megemelte a költségeit. Ebből kifolyólag vannak, akik a bankszámla költségcsökkentés, míg mások egyből a bankváltás mellett döntenek. Érdemes tehát rendszeresen áttekinteni, hogy miért mennyit is fizetünk.
7. Válasszunk alternatív szolgáltatásokat!
A bankszámla költségcsökkentés érdekében fontos lépés, hogy olcsóbb alternatív szolgáltatásokat válasszunk. De mik is lehetnek ezek?
- Az SMS értesítéseket cseréljük le a telefonos alkalmazásban ingyenesen elérhető push üzenetekre.
- A papír alapú kimutatásokat (pl. számlakivonat) érdemes lemondani, hiszen ezeket költségmentesen megtekinthetjük a netbankban.
- Ha csak az alap dolgokra használjuk bankkártyánkat (pl. fizetés, online vásárlás, készpénz felvétel), akkor a dombornyomott kártyát érdemes lecserélni sima plasztik kártyára.
- Bizonyos szolgáltatásokért plusz díjat számítanak fel a bankok (pl. PIN-kód módosítás, másik számlacsomagra váltás, számla megszüntetése), ezeket igyekezzünk elkerülni.
Nincs bankszámla költségcsökkentés pénzügyi tudatosság nélkül
Ahhoz, hogy érdemben tudjuk csökkenteni a banki költségeinket, nélkülözhetetlen a tudatos pénzügyi magatartás. A megfelelő utánajárással könnyen megtalálhatjuk az egyéni preferenciáinknak megfelelő csomagot. A bankolási szokásainkhoz igazodó csomaggal pedig akár több tízezer forintot is spórolhatunk. Ne feledjük, hogy a számlacsomagunk lecserélése és a bankváltás ma már rendkívül egyszerű, akár online is végig vihetjük a teljes folyamatot.