A 2025-ös évvel számos új adóváltozás jött el: találkozhatunk a szabályok lazításával és szigorításával is. A SZÉP kártya és a családi adókedvezmény területén eszközölt módosítások például a lakosság javát szolgálják, azonban az inflációkövető adóemelést valószínűleg senki sem várta. A cikkben összefoglaljuk azt a 3+1 legfontosabb pénzügyi változást, ami a hazai lakosság jelentős részét érinti.
SZÉP kártya, TBSZ és adóügyek: sok minden változik 2025-től
Kimondottan kedvező változás, ami a családi adókedvezmény és a SZÉP Kártya területét érinti. Ugyanakkor már kevésbé előnyös módosítás, amit a TBSZ és az adóemelés kapcsán hoztak meg. Ezeket a cikkben alaposabban is kivesézzük. Van viszont néhány olyan változás is, ami nem érinti a lakosság nagyobb részét, ám mégis kimondottan fontos.
Többek között ilyen, hogy a tavalyi évben a kormány megemelte a tranzakciós illetéket és bevezette a devizakonverziós illeték intézményét. A bankokat emiatt nagyobb költségek terhelték, amelyeket 2024 végéig nem háríthattak át az ügyfelekre. Ez viszont megszűnt, így idén a bankok jelentősen megemelhetik a lakossági bankszámlák díjait.
Szintén ide sorolható a munkáshitel bevezetése is, amelyet a 17-26 év közötti fiatalok már január 1-től igényelhetik. Ennek a feltétele, hogy nem jogosultak diákhitelre és rendelkeznek bejelentett munkával. Az is fontos változás, hogy 2025-ben enyhültek a Babaváró kölcsön feltételei is. Mostmár a házaspárok a feleség 35 éves koráig vehetik igénybe a kamattámogatott hitel lehetőségét. Azt is megnéztük, hogy a két konstrukció közül melyiket érdeme választani.
1. Magasabb lesz a családi adókedvezmény összege
Bár a módosítás nem az év elején lépett érvénybe, hanem csak júliusban lesz majd bevezetve, az érintettek számára ez kimondottan előnyös lehet. A gyermeket nevelő családok adó- és járulékkedvezménye 2025-ben 50 százalékkal emelkedik, 2026-ban pedig további 50 százalékos emelés szerepel a tervek között (a mostani összegekhez viszonyítva).
A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy havonta az alábbi adókedvezmények lesznek érvényesíthetőek 2025. július 1-től:
- egy gyermek esetén 15 ezer forint,
- 2 gyermek esetén 30 ezer forint gyermekenként, azaz 60 ezer forint,
- 3 és a további eltartottak esetén 49 500 forint, vagyis három gyermek esetén ez 148 500 forintot jelent. 3 gyermeknél tehát ennyivel nagyobb összeg marad a családi költségvetésben, mint egy gyermektelen párnál.
2026. január 1-től érvényes összegek pedig:
- egy eltartott után 20 ezer forint havonta,
- két gyermek esetén 40 ezer forint gyermekenként, azaz összesen 80 ezer forint,
- három és minden további eltartottnál 66 ezer forint, vagyis a fizetendő személyi jövedelemadó akár 198 ezer forinttal is megvágható.
Azzal is érdemes tisztában lenni, hogy a kedvezményezettek tartósan beteg, valamint súlyosan fogyatékos eltartottak után több adókedvezményre jogosultak. A jelenlegi 66 670 forinttal megemelt összeg helyett 100 ezer forinttal, majd jövő év elejétől pedig 133 340 forinttal megemelt összegben érvényesíthetik a családi adókedvezményt.
2. Több változás is jött a SZÉP kártya terén
A SZÉP kártya terén eszközölt módosítások már az idei év elejétől hatályba léptek. Az egyik fontos változás, hogy a SZÉP kártya kiegészült egy új zsebbel „Aktív Magyarok” elnevezéssel. A zsebben lévő összeget aktív időtöltéssel kapcsolatos szolgáltatásokra vehetjük igénybe, legyen az sporteszköz kölcsönzése vagy éppen edzőtermi, uszodai bérlet. A munkáltató az új zsebbe havonta legfeljebb 10 ezer forintot adhat.
Az új zsebbel párhuzamosan pedig a SZÉP kártya éves keretösszege a korábbi 450 ezer forintról 570 ezer forintra bővült az év elejével. A másik fontos változás – szintén az év elejétől –, hogy a 2025. január 1-jén rendelkezésre álló, illetve a 2025-ben a kártyára kapott összeg fele felhasználható lesz lakásfelújításra is. A SZÉP kártya egyenlegének 50%-át tehát számos helyen elkölthetjük (pl. vasáru üzletben vagy éppen edény vásárlásra), de feltétel, hogy a kereskedő rendelkezzen Széchenyi Pihenő Kártya elfogadására vonatkozó szerződéssel.
3. Máshogy adózik a TBSZ-en tartott pénzünk
A január elsejével bevezetett változások egyik kevésbé előnyös formája, amit a tartós befektetési számlák (TBSZ) esetén vezettek be. A szociális hozzájárulási adó fizetésére ugyanis szigorúbb szabályokat vezettek be. Az eddigi szabályokhoz képest a számlán tartott összeg 5 éven belüli feltörésekor a már jól megszokott 15 százalékos kamatadó mellett mostmár szochót is kell fizetnünk. Ugyanakkor ha megvárjuk az 5 éves időszak leteltét, akkor továbbra is adómentesen juthatunk hozzá megtakarításunk hozamához.
Amennyiben tehát 2025. január 1-től kötjük meg TBSZ szerződésünket, akkor
- 0. év: gyűjtőév, ekkor csak befizetünk a számlára, a nyitás évének végéig tart,
- 1-3. év: 15 százalék kamatadó, 13 százalék szocho,
- 3-5. év: 10 százalék kamatadó, 8 százalék szocho,
- 5. évtől kezdve: 0 százalék kamatadó, 0 százalék szocho
3+1. Életbe lép az inflációhoz kötött adóemelés
Szintén kevésbé örülhetünk annak a módosításnak, amely szerint az idei évtől kezdve az infláció mértékével automatikusan növekszik több adó és illeték mértéke. Csak hogy a legfontosabbakat említsük: ez kiterjed az üzemanyagok és a szeszes italok jövedéki adójára, a gépjárműadóra, illetve az átírási illetékre is. Az érintett területek 2026-tól kiegészülnek a dohány jövedéki adójával, a cégautóadóval, illetve a gépjármű forgalomba helyezése miatt fizetendő regisztrációs adóval is.
Az autótulajdonosoknak és üzemben tartóknak arról sem szabad megfeledkezni, hogy mostmár bizonyos tölthető hibrid járművekre is kell cégautóadót és gépjárműadót fizetni. Ebben nem számottevő tényező, hogy az autónak zöld vagy fehér rendszáma van, így az érintetteknek érdemes ennek is utánajárni.