Tavaly még csak a kamatjövedelmeket terhelő szociális hozzájárulási adó ideiglenes bevezetéséről volt szó. Most pedig már biztosra tudjuk, hogy ez a jövőben is velünk marad. A szocho mértéke ugyanúgy 13% marad, ahogyan eddig is. Ugyanakkor augusztustól kezdve már nem a veszélyhelyzeti rendelet, hanem a törvény miatt terhel minket.
Megmarad a kamatjövedelmeket terhelő szocho
Egyszerre több jogszabállyal együttesen módosította az Országgyűlés a szociális hozzájárulási adóról szóló törvényt. Bár a jelenleg érvényben lévő szabályok nem változnak, a 13%-os mértékű szocho bekerül a törvénybe, ezzel voltaképpen állandósítja az intézkedést.
A hivatalos kommunikáció 2023-ban még arról szólt, hogy a kamatjövedelmekre vonatkozó adó csak a veszélyhelyzet alatt érvényes. Ezzel úgy tűnt, hogy ez csupán egy ideiglenes intézkedés. Ennek bevezetése óta már eltelt több mint egy év, de a megszüntetéséről nem igazán lehetett hallani. Sőt, az események éppen ezzel ellentétesen alakultak.
A parlamenti választások lezajlását követően történt meg a kamatjövedelmekre vonatkozó szocho véglegesítése. Egy salátatörvény részeként került be a törvénybe az eredetileg átmenetinek titulált intézkedés. A veszélyhelyzeti rendeletnek megfelelően fizetjük az adót július 31-ig, majd augusztus 1-től a szocho-törvény alapján vonatkozik ránk ez a szabály. A lényeg azonban nem változik: az szja-törvény szerinti kamatadó-köteles befektetési jövedelmekre ugyanúgy meg kell fizetnünk a 13%-os szociális hozzájárulási adót is.
Mire vonatkozik a szociális hozzájárulási adó?
A véglegesített szocho azokra a befektetésekből származó jövedelmek után fizetendő, amelyek a személyi jövedelemadó törvény alapján kamatjövedelemnek számítanak. Ezekre viszont nemcsak a 13%-os szocho, hanem a 15%-os szja – vagy úgynevezett kamatadó – is vonatkozik. Az utóbbi már régóta terheli a befektetőket.
Melyik befektetések sorolhatóak ebbe a kategóriába? Többek között a hatalmas népszerűségnek örvendő
- bankbetétek,
- befektetési alapok (kivéve az ingatlanalapok) és
- kötvények (kivéve az állampapírok).
Ezen befektetések után járó kamatra és az ebből eredő árfolyamnyereségre tehát 28%-os adófizetési kötelezettség vonatkozik.
Vannak a szocho-fizetés alól kivételek is
Vannak azonban olyan megtakarítási formák is, amelyek kikerültek az szocho-teher alól. Ezek az szja-törvény alapján nem kamatjövedelemként adóznak vagy pedig adókedvezményben részesülnek.
Ide sorolható például a tartós befektetési számlán (tbsz) lévő, valamint a biztosítási és nyugdíj-előtakarékossági kedvezményekkel támogatott befektetésekből származó jövedelem. Ezek a kategóriák árfolyamnyereségként adóznak. Ebből a szempontból pedig a lakosság körében közkedvelt állampapír áll a csúcson, hiszen ez mentesül mindenféle adófizetés alól.