2024. december 4., szerda

Sokak nyugdíja a 168 ezer forintot sem éri el

Sokkoló adatoknak lehetünk ismét tanúi: 2023-ban a nyugdíjasok egynegyede élt a szegénységi küszöb alatt. Sajnos az elmúlt évek nyugdíjemelései sem nyújtanak kiutat ebből a helyzetből. A KSH statisztikáiból az is kiderült, hogy a nyugdíjasok havi 488 ezer forintban állapították meg azt a nyugdíj összeget, hogy nagyon jó életszínvonalon élhessenek. Az átlagnyugdíj azonban ezt a szintet még csak meg sem közelíti.

Egyre csak nő az elszegényedés kockázata

A Központi Statisztikai Hivatal (KHS) elemzése szerint tavaly a nyugdíjasok 28,4%-a nézett szembe a szegénység vagy a társadalmi kirekesztődés kockázatával. Ez pedig jelentős emelkedést mutat a 2022-es évi adatokhoz képest: akkor még ,,csak” a nyugdíjasok 20,6%-a nyilatkozott erről. Ez pedig azt jelenti, hogy egy év alatt mintegy 178 ezer fővel nőtt azoknak a nyugdíjasoknak a száma, akiket érint a szegénység vagy a társadalmi kirekesztődés.

Az is megdöbbentő információ, hogy az egyedül élő 65 év felettieknek a harmada élt tavaly szegénységben. Azokban a háztartásokban sem jobb a helyzet, ahol a két felnőtt közül legalább egyikük betöltötte már a 65. életévet. Körükben 29% nyilatkozott szegénységről.

Sokan vannak, akiknek a nyugdíja 168 ezer forint alatti

A nyugdíj az a havonta kapott összeg, amelyből az idős korosztálynak a kényelmes, gondtalan megélhetést kellene biztosítania. Optimális esetben pedig a nyugdíj egy részéből megtakarítást is lehet képezni. A rendelkezésre álló statisztikák alapján Magyarországon egyik sem jellemző. A helyzet éppen ezzel ellentétes: a nyugdíj általában éppen arra elegendő, hogy a nyugdíjasok a legalapvetőbb dolgokat finanszírozzák belőle. Nem véletlenül választják sokan már aktív korukban a nyugdíjkiegészítések különféle formáit.

2023-ban a szegénységi küszöb összege egy egyfős felnőtt háztartás esetében havi 168 ezer forint volt. Ez rendkívül alacsony havi keretet jelent, ám az adatok szerint az idősek 24,2%-a ennél kevesebb egy főre jutó jövedelemből kényszerült megélni. A tavalyi évben 2,28 millióan részesültek saját jogú nyugdíjban vagy egyéb ellátásban. Ebből kiindulva a szegénységi küszöb alatt élő idősek száma megközelítőleg 550 ezer fő körül alakul.

A kényelmes megélhetést 488 ezer forintos nyugdíj jelentené 

A KSH elemzéséből az is kiderült, hogy az egyes társadalmi csoportok mekkora összeget határoztak meg a szűkös, az átlagos és a nagyon jó életszínvonal eléréséhez. Az adott kategóriák mindegyikében növekedés látható 2022-ről 2023-ra. Ahhoz, hogy az idősek nagyon jó életszínvonalon tudjanak élni, idén 488 ezer forintos havi nyugdíj lenne szükséges. Ennek mértéke tavaly még nettó 420 ezer forint volt. Az egy év alatt végbement növekedés tehát 16%.

Az átlagos életszínvonalat a nyugdíjasok szerint nettó 249 ezer forintos nyugdíj eredményezné. Ezt tavaly még 226 ezer forintban határozták meg, azaz 10%-os volt a növekedés. Akármelyik kategóriát is vizsgájuk, mindenhol 10%-ot meghaladó a növekedés. 

A nyugdíj éves emelése ettől jócskán elmarad

Az egyértelmű, hogy a nyugdíjemelés mértéke elmarad attól, amennyi kívánatos lenne a nyugdíjasok számára. Az öregségi átlagnyugdíj tavaly szeptemberben 211 ezer forint volt, míg a mediánnyugdíj mindössze 187 ezer forintot tett ki.

Azóta a kormány kétszeri, összesen 9,3%-os emelést eszközölt. Ezek alapján a tavalyi összegek jelenleg 231 ezer forintra és 204 ezer forintra növekedtek. Ekkora összegből pedig egyáltalán nem lehet kényelmesen megélni, sőt, még az átlagos megélhetésre sem elegendő.

A hazai idősekre nem véletlenül húzzák rá a ,,kisnyugdíjas” jelzőt, hiszen többségük nyugdíja csupán a szűkös megélhetésre elegendő. A jelek szerint pedig az inflációhoz igazított nyugdíjemelési módszer nem képes lekövetni a kiadások növekedését.

Éppen ezért sokan az olyan nyugdíjcélú előtakarékossági formákban látják a megoldást, mint az önkéntes nyugdíjpénztár, a nyugdíj-előtakarékossági számla és a nyugdíjbiztosítás. Ha már időben elkezdünk megtakarítani nyugdíjas éveinkre, azzal tehetjük a legtöbbet a gondtalan időskor biztosításához.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük