2024. november 24., vasárnap

Drágább sulikezdés: vegyünk fel hitelt?

Az Erste Magyarország legfrissebb felméréséből kiderül, hogy mennyibe kerül idén a tanévkezdés és az emberek miből finanszírozzák. Az áremelkedés ellenére azonban nem érzik olyan nagy tehernek az iskolakezdésre való bevásárlást. Ugyanakkor az is fontos, hogy sokaknak nincs akkora jövedelme, hogy abból kifizesse a sulikezdés költségeit. Számukra a megoldást a hitel jelentheti. De vajon biztos jó lépés ez? Milyen más lehetőségeik vannak?

Akár 100 ezer forintba is kerülhet a tanévkezdés

Az Erste Magyarország legfrissebb felmérését a 16-59 év közötti 300 fős minta megkérdezésével készítette el. Az eredményekből kiderül, hogy a megkérdezettek mintegy kétharmada gondolja azt, hogy idén kevesebből ki lehet hozni a suli kezdést, mint tavaly.

A legtöbben gyermekenként 20-50 ezer forint közötti összeggel számolnak. Ugyanakkor a 20%-uk szerint a költségek 100 ezer forintot is kitehetnek, de 6% még ennél is nagyobb kiadásra számít. A 6-10 éves gyerekek iskolakezdési bevásárlása némileg olcsóbb lehet, a szülők 20-30 ezer forintos kiadással terveznek. Ezzel szemben a 10-18 éves korosztályú gyermeknél ez már 30-50 ezer forint közötti.

Sokaknak problémát jelent a finanszírozás

A szülők kétharmada szerint a legnagyobb problémát a költségek finanszírozása okozza. A válaszadók fele azt is nehézségnek éli meg, hogy szeptemberig mindent beszerezzen. Egyharmaduk nyilatkozott az információszerzés nehézségeiről, negyedük pedig a füzetek és könyvek becsomagolási problémáiról.

A tanévkezdés hatalmas pénzügyi terhet jelent a családok 69%-ának, míg 6%-uk még a minimumot sem tudja beszerezni. A szülők 24%-ának viszont nem okoz kimondottan problémát vagy semmilyen gondot sem okoz pénzügyileg a beiskolázás.

Vannak, akik hitel segítségével fizetik a költségeket 

A megkérdezettek 43%-a van abban a szerencsés helyzetben, hogy a havi jövedelme fedezi az iskolakezdéssel járó kiadásokat. Ugyanekkora arányt tesznek ki azok a szülők, akik már időben elkezdenek emiatt spórolni. Ezen felül pedig vannak olyan családok is, akik támogatásból (például rokonoktól, alapítványtól, barátoktól), illetve hitel igénylésből finanszírozzák a költségeket.

A válaszadók 2%-a fizette már hitelből a beiskolázás költségeit az elmúlt évek során. Kétharmaduk pedig valószínűleg idén is hitel igénylésével oldja meg a problémát. A kölcsönben gondolkozók nagyobb részének azonban lényeges szempont a kamat és a havi törlesztő, de sokan szem előtt tartják az egyszerű igénylés szempontját is.

Hitel felvétele beiskolázásra: igen vagy nem?

A hitel elsőre jó megoldásnak tűnhet, hiszen nemcsak csökkenőben vannak a személyi kölcsönök kamatai, hanem a felvehető legmagasabb összeget is megemelték a bankok. Ugyanakkor azzal is tisztában kell lennünk, hogy ez egy komoly pénzügyi döntés, ami hosszú távon befolyásolhatja pénzügyeinket. Általánosságban a hitel felvétele nem jó áthidaló megoldás, csak végső soron ajánlott.

Ne feledjük, hogy a kölcsönnel csak növekednek pénzügyi terheink, ugyanis jóval nagyobb összeget kell visszafizetnünk, mint amennyit igényeltünk. Ha pedig ezt évről-évre eljátsszuk, akkor egy olyan ördögi körbe kerülhetünk, amiből nagyon nehezen lehet csak kimászni. Bár első ránézésre egyszerű megoldás lehet, hosszú távon több kárt okozhat, mint hasznot.

Van más megoldás is!

Ne a hitel legyen az első megoldásunk! Az iskolakezdési kiadások finanszírozásának vannak kevésbé kockázatos lehetőségei is. Ahogyan az Erste Magyarország felmérésből is kiderült, sokan előre gondolkoznak és időben elkezdenek félrerakni. Ha csak pár ezer forintot tudunk havonta megspórolni, akkor néhány hónap alatt összegyűlhet belőle egy nagyobb összeg is. A tanévkezdés minden évben szeptemberben van, így ezzel könnyű tervezni. Már ha csak havi 10 ezer forintot megtakarítunk a nyáron, akkor az egy 6-10 éves gyermek tanévkezdési költségeit képes fedezni.

Gyakran szokás emlegetni a költségvetés készítését, ami hasznos lehet a tanévkezdés előtt is. Ezeken felül számos más alternatív megoldás is létezik, amiből mutatunk most 10 hasznos pénzügyi tippet.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük