2025. március 17., hétfő

Küzdünk az infláció ellen: újra jöhet az árstop

Az elmúlt időszakban már többször is lehetett olyan híreket hallani, hogy visszatér az árstop. 2025 januárjában az átlagos fogyasztói árak egy év alatt 5,5%-kal emelkedtek. Ez pedig még nem minden: az élelmiszer-infláció 6%-ot tett ki, ami igencsak magasnak mondható. Az sem igazán kedvező, hogy a decemberi adatokhoz képest 1,9%-os drágulás ment végbe mindössze egy hónap alatt.

Nagy Márton már egyeztetett az ügyben

Nagy Márton már januárban hangsúlyozta, hogy folyamatosan figyelik az árak alakulását. Egyeztetett már az OKSZ-szel és a Tej Terméktanáccsal is, ugyanis a tejtermékek jelentős árdrágulást szenvedtek el az elmúlt hónapok során.

A nemzetgazdasági miniszter a hónap közepén megejtett egy találkozót a élelmiszerláncok képviselőivel is. Ezt követően pedig úgy nyilatkozott, hogy hajlandóak megtenni minden szükséges lépést az árak kordában tartása érdekében. ,,Semmilyen lehetőséget, intézkedést nem zárunk ki, így a kötelező árstop újbóli bevezetését sem” – írta a Facebookon.

Bővül az árfigyelő, majd jöhet az árstop

A fogyasztók segítése érdekében az első intézkedés, hogy tovább bővül az online árfigyelő rendszerben szereplő termékek köre. Ezzel a lépéssel már 100 termék árát követhetjük nyomon, köztük olyan új élelmiszerekét is mint,

  • a halak,
  • kávé,
  • tea,
  • rizs,
  • tejszín,
  • marhahús,
  • zsemle és
  • kakaópor.

Feltehetőleg mindenki emlékszik a 2021-es őszi időszakra, amikor a kormány bevezette az árstop intézményét. Először hat, majd 2022. novemberétől plusz kettő alapvető élelmiszer eladási árát korlátozták. Az első hat termék ára nem haladhatta meg a 2021. október 15-ei árszintet. Ekkor a kristálycukor, a búzafinomliszt (BL 55), a finomított napraforgó-étolaj, a házi sertéscomb, a csirkemell, a csirke far-hát, csirkehát, csirkefar, csirkeszárnyvég, illetve az ultramagas hőmérsékleten hőkezelt, 2,8% zsírtartalmú tehéntej tartozott a szabályozás alá. Ezt követte a tyúktojás és az étkezési burgonya, amelyeknek ára nem haladhatta meg a 2022. szeptember 30-ai szintet.

Előnyös vagy inkább hátrányos az árstop?

Az árstop mellett még egy új intézkedés került bevezetésre, mégpedig a kötelező akciózás. Ez nem volt olyan szigorú, mint az árstop, habár a termékek jelentős részére kiterjedt. Az árstop 2023-ban, a kötelező akciós pedig a tavalyi évben lett kivezetve.

Ugyanakkor az árstop megítélése ellentétes: sokak szerint kimondottan hasznos, míg mások szerint inkább hátrányos. Abban tényleg előnyös volt, hogy néhány termék ára megfizethető maradt. Ugyanakkor ez nem jelentette azt, hogy ezeken az élelmiszereken elért veszteségeket az élelmiszerláncok nem szedték be más termékeken. A csökkentett árat a fogyasztók tehát megfizették, csupán más termékeken keresztül. Az intézkedés további hátránya, hogy ebben az időszakban az árstopos termékeknél gyakori volt a készlethiány. A boltok pedig a probléma megoldásaképp mennyiségi korlátozást vezettek be.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük