Pénzügyi biztonságot szeretne teremteni Önmagának? Ahhoz, hogy idős korában ne okozzon gondot a pénzügyi gondok megoldása, kezdje el a megtakarítást már most! A nyugdíjbiztosítás Önnek is ideális lehet.
Már akkor el kell kezdenie a nyugdíjas évei tervezését, amikor még dolgozik. A korai nyugdíjazásra való megtakarítás három formában történhet:
- Önkéntes nyugdíjpénztár
- Nyugdíj-előtakarékossági számla
- Nyugdíjbiztosítás
Fontos tudnivalók a nyugdíjbiztosításról | |
Nyugdíjbiztosítás | Nyugdíjcélú megtakarításokra kötött életbiztosítás halál- és rokkantsági biztosítással. A befizetett összeget a biztosító befekteti. |
Típusok | – Klasszikus nyugdíjbiztosítás: A biztosító dönti el a befektetés módját és kifizeti a szerződésben meghatározott összeget. – Unit-linked nyugdíjbiztosítás: A biztosított választhat befektetéseket és a lejáratkor a befektetési egységek értékét kapja. |
Adózás | A nyugdíjkorhatár elérésekor az aktuális biztosítási összeget adómentesen kapja meg az ügyfél. Ez előtti felmondás esetén adóköteles lehet. |
TKM | A teljes költséghányad (TKM) az életbiztosítások és nyugdíjbiztosítások költségeinek összehasonlítására szolgál. |
Kinek ideális | Azoknak ajánlott, akik nyugdíjcélú megtakarítást szeretnének, rendszeresen vagy egyszeri befizetéseket tesznek, és az adókedvezményeket szeretnék kihasználni. |
Mi az a nyugdíjbiztosítás?
A nyugdíjbiztosítás a nyugdíjcélú megtakarításokra kötött életbiztosítás, amelyhez a megtakarítások összegétől elkülönítve halál- és rokkantsági biztosítás is járul. A fogyasztó által befizetett összeget a biztosító a költségek levonásával a biztosítás típusától és az ügyfél választásától függően különböző módon fekteti be.
Kinek ideális a nyugdíjbiztosítás?
Azoknak, akik
- nyugdíjcélú megtakarítást szeretnének kötni
- Rendszeres vagy egyszeri befizetéseket szeretnének teljesíteni, és ezeket további befizetésekkel kiegészíteni,
- a megtakarítás mellett fontosnak tartják a biztosítást is,
- közép- vagy hosszú távra akarnak megtakarítani és adókedvezményeket akarnak igénybe venni; és
- garantált összeget és kamatot szeretnének kapni alacsony kockázatú befektetésekből, vagy többféle befektetési lehetőség és magasabb kockázatú befektetés közül is választani szeretnének, hogy magasabb hozamot érjenek el.
A folyamatos díjú biztosítások rendszeres kifizetésekkel járnak. Fontolja meg, hogy ezt hosszú távon megengedheti-e magának. A lejárat előtti visszaváltás jelentős veszteségeket eredményezhet. A múltbeli hozamok nem jelentenek garanciát a jövőbeli hozamokra. Nézze meg alaposan a termék költségszerkezetét és a feltételek listáját. Ha a pénzeszközök rendelkezésre állnak, fontolja meg az egyszeri termékek használatát.
Milyen típusok léteznek?
A klasszikus nyugdíjbiztosítási termékek esetében a biztosító dönti el, hogy a biztosított által befizetett díjakat hogyan fekteti be. A biztosítási esemény bekövetkezésekor a biztosító kifizeti a szerződésben megállapított összeget, amelyet a befektetés teljesítményének megfelelően felosztott jövedelemmel növelhet.
A unit-linked termékeknél a biztosított megválaszthatja, hogy a biztosító milyen típusú és kockázatú befektetésbe (eszközalapba) fektet be. Így a befektetési kockázatot a biztosított viseli, aki a lejáratkor a befektetési egységek jelenértékét kapja.
A következő biztosítási díjtípusok közül választhat
Kétféle biztosítási díjtípus létezik: rendszeres és egyszeri biztosítási díj. Az egyszeri biztosítások díját a szerződés megkötésekor azonnal meg kell fizetni, míg a rendszeres biztosítások díját a szerződéstől függően havonta, negyedévente, félévente vagy évente lehet fizetni. A legtöbb biztosítási szerződés a rendszeres vagy egyösszegű díjak mellett lehetővé teszi az eseti befizetéseket is.
A nyugdíjbiztosítás speciális, de miért?
Először is azért, mert ez egy módja a nyugdíjas évekre való felkészülésnek. Erre a célra a biztosított az éves díj 20 százalékát, de legfeljebb évi 130.000 forintot kaphat vissza. A visszatérített összeg hozzáadódik a meglévő egyenleghez. Egyszerre több öngondoskodási termék választására is van lehetőség, ebben az esetben a visszatérítendő összeg legfeljebb évi 280.000 Ft lehet.
Mikor juthat hozzá a nyugdíjbiztosítás összegéhez?
Főszabály szerint akkor, amikor a nyugdíjra vagy a szerződésben meghatározott egyéb biztosítási eseményre való jogosultság keletkezik. Ha az igényt ezen időpont előtt nyújtják be, azt visszavásárlásnak nevezik, és a szolgáltatás összegét a visszavásárlási táblázat határozza meg a lejárattól hátralévő biztosítási idő függvényében, és a biztosító magas díjakat számíthat fel.
Mi az a TKM?
A unit-linked életbiztosítások és egyéb nyugdíjbiztosítások költségszintjének összehasonlítása az úgynevezett teljes költséghányad (TKM) segítségével történik. A TKM azt mutatja meg, hogy a felmerült költségek figyelembevétele után mekkora átlagos hozam szükséges ahhoz, hogy lejáratkor legalább a kötvényre befizetett díjhoz hozzájusson az ügyfél.
A hozam adóköteles
A nyugdíjkorhatár elérésekor az aktuális biztosítási összeg adómentesen kerül kifizetésre. Ha a szerződést a nyugdíjkorhatár elérése előtt mondják fel, az a hatályos adótörvények szerint adóköteles.
A nyugdíjbiztosítások nyugdíjkorhatár elérésére optimalizált termékek, és az idő előtti felmondás jelentős költségekkel járhat, valamint az adókedvezmény 20%-kal növelt összeg visszafizetési kötelezettségével.