Mostmár biztosan tudjuk, hogy 2025. január 1-jétől elérhetővé válik a munkáshitel. Ez azoknak a fiataloknak lesz elérhető, akik nem folytatják tanulmányaikat a felsőoktatásban, azaz nem jogosultak diákhitelre. A konstrukció kapcsán napvilágot látott első információk még arról szóltak, hogy csak a szakmunkás végzettségűek igényelhetik a hitelt. A gyakorlatban pedig azoknak a szakképesítéssel nem rendelkező fiataloknak vezetik be, akik már munkába álltak. Nézzük meg, hogy melyek a fiatalokat támogatását célzó új konstrukció legfontosabb jellemzői!
Milyen jellemzők mellett kerül bevezetésre a munkáshitel?
Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter korábban úgy fogalmazott, hogy a munkáshitel ,,egyszerű és gyors”. Ennél azonban már több részletet is bejelentett a kormány:
- azok a 17-25 év közötti fiatalok igényelhetik, akik nem jogosultak diákhitelre, illetve minimum heti 20 órában dolgoznak foglalkoztatottként vagy vállalkozóként,
- az összege legfeljebb 4 millió forint,
- bármire szabadon felhasználható,
- a hitel összege kamatmentes és futamideje 10 év,
- amihez 5 éves hazai munkavégzést, vagy vállalkozói tevékenységet kell vállalni.
A konstrukció azonban egy további extrával is rendelkezik, mégpedig a gyermekvállalási kedvezménnyel a hitelszerződés megkötését követően született gyermekek esetében. Az első gyermek születésével a törlesztés 2 évre felfüggeszthető. A második gyermekkel ismét moratórium jár, illetve a fennálló tartozás fele elengedésre kerül. A harmadik gyermek születésekor pedig a teljes tartozást elengedi a bank.
Nem véletlen, ha úgy tűnik, mintha ezt már láttuk volna valahol. A munkáshitel konstrukciója ugyanis nagyon hasonlít a Babaváró kölcsönéhez. Az viszont még nem tisztázott, hogy a kamatmentességnek feltétele-e a gyermekvállalás. Hasonlóságot fedezhetünk fel egyébként a diákhitel kapcsán is: a diákhitellel rendelkező édesanya tartozását is elengedik gyermekvállalás esetén.
Nézzünk meg egy példát!
Ha 4 millió forint összegben igényeljük a munkáshitelt, akkor kamatmentesség és 10 év futamidő esetén ez havi 33 333 forintos törlesztést jelent. Tegyük fel, hogy a futamidő 2. évének végén gyermekünk születik, vagyis 2 évre szüneteltethetjük a törlesztést. Amennyiben ez úgy van, mint a Babaváró esetén, akkor a futamidő ennyivel hosszabb lesz. A fennálló tartozásunk nem változik, 3,2 millió forint lesz. A futamidő 4. évének végén megérkezik a második gyermek. Ez a fennálló tartozásunk felének, vagyis 1,6 millió forintnak az elengedésével jár. A törlesztés ekkor ismét felfüggeszthető 2 évre. Akkor járunk igazán jól, ha a 6. év végén a 3. gyermek is megérkezik. A második moratórium lejárata előtt ugyanis a többi tartozást sem kell visszafizetnünk.
Azok, akik a fentiek szerint 3 gyermeket vállalnak, összesen 800 ezer forintot törlesztenek a banknak. Ez pedig azt is jelenti, hogy 3,2 millió forintot megkapnak ,,ajándékba”. Amennyiben ezeket nem tudjuk vagy szeretnénk vállalni, akkor is igencsak kedvező lehetőség a munkáshitel.
Ha a munkáshitel helyett személyi kölcsönt vennénk fel 4 millió forint összegben, akkor 7 éves futamidő és 500 ezer forintos nettó jövedelem mellett ez 10,99%-os kamatot jelent. Ekkor a havi törlesztő 68 790 forint, összesen pedig 5 778 366 forintot fizetünk vissza a banknak. Ha már csak ezt nézzük, akkor is hatalmas segítség lehet a munkáshitel kamatmentességével elérhető pénzügyi előny.
Mi ezzel a kormány célja?
A kormány a munkáshitel kapcsán egyértelműen azt a célt tűzte ki, hogy támogassa a fiatal munkavállalókat. Az összeg fordítható vállalkozásfejlesztésre, járművásárlásra, eszközbeszerzésre, lakhatásra és otthonteremtésre, vagy akár családalapításra is.
A továbbtanulók számára rendelkezésre áll egy kedvezményes konstrukció, a diákhitel, azonban nem mindenki folytatja tovább tanulmányait. Ebből kifolyólag a kormány azt várja, hogy az új konstrukció hozzájáruljon a munkanélküliség mérséklődéséhez a fiatalok körében, ezen felül pedig akár a szakmunkáshiányt is enyhítheti.