2025. január 15., szerda

Minden, amit a vállalkozói bankszámláról tudnod kell

A vállalkozói bankszámla a cég pénzügyi működésének alapvető eszköze. Ahogyan nem mindegy, hogy lakossági ügyfélként milyen számla mellett döntünk, úgy a megfelelő céges számla kiválasztása is fontos. Arról már sok szó esett, hogy milyen szempontokat kell figyelembe venni a legjobb vállalkozói számla kiválasztásához.

Sokan azonban nem tudják, hogy ezek a számlák miben másak, mint a hagyományos bankszámlák, mikor kötelező ilyet nyitni, milyen dokumentumok szükségesek a nyitáshoz vagy hogy milyen költségekkel kell számolni. Legyen szó új vagy már régóta működő vállalkozásról, a vállalkozói bankszámla minden cég életében fontos, így ebben a cikkben összegyűjtöttük az összes fontos információt, amit ezzel a számlával kapcsolatban tudni kell.

A lakossági és a pénzforgalmi számla közti különbség

A lakossági és a pénzforgalmi bankszámla között a legfőbb különbség, hogy míg az előbbinek  magánszemélyek, addig utóbbinak gazdasági társaságok, azaz vállalkozások a tulajdonosai. A lakossági bankszámla tehát elsősorban az egyéni vagy a családi pénzügyek intézéséhez szükséges. Ezzel szemben a pénzforgalmi számla üzleti vagy vállalkozási célokat szolgál.

Azt is fontos tudni, hogy pénzforgalmi számla nyitásakor a szerződésben egyértelműen rögzíteni kell, hogy a számla pénzforgalmi számla, ennek hiányában lakossági számlának minősül. Az adminisztráció is eltér a két számlatípus esetében: míg lakossági számlát nyithatunk már akár online is, addig a pénzforgalmi számlához több hitelesítő adatot kell bemutatni. A költségekben is eltérés tapasztalható, ugyanis a lakossági számlák körében számos ingyenes, kedvező díjszabású konstrukció található, azonban a vállalkozói bankszámla esetében magasabb költségekkel és díjakkal kell számolnunk.

Kötelező a vállalkozói bankszámla?

Attól, hogy valaki vállalkozóként dolgozik, nem feltétlenül kell külön vállalkozói bankszámla, például áfamentes egyéni vállalkozóként ez nem kötelező. A pénzforgalmi számla azonban kötelező azokban az esetekben, amikor a vállalkozás 

  • közkereseti társaság,
  • részvénytársaság,
  • korlátolt felelősségű társaság vagy
  • betéti társaság formájában működik.

Emellett minden általános forgalmi adó fizetésére kötelezett személynek rendelkeznie kell vállalkozói számlával. Ide sorolhatóak az áfás egyéni vállalkozók és a magánszemélyek is.

Milyen dokumentumok szükségesek a pénzforgalmi számla nyitásához?

Mivel több különféle szervezet is nyithat pénzforgalmi számlát, a szükséges dokumentumok listája ennek megfelelően változik. Az alábbiakban látható, hogy milyen dokumentumok szükségesek a vállalkozói bankszámla nyitásához, illetve hogy milyen további igazolásokat kell bemutatnia az egyes üzlettípusok esetében.

Néhány általános dokumentum, amely feltétlenül szükséges a számlanyitáshoz:

  • a szervezet jogi képviselőjének, a tényleges tulajdonosának, a banki aláíróinak személyazonosító okmányai,
  • a cég által aláírt tulajdonosi viszonyt bemutató diagram: ebben szerepelnie kell a tulajdonos nevének, a tulajdoni viszonynak (ez az egyéni vállalkozóknál, őstermelőknél, családi gazdálkodóknál és egyéni cégeknél nem szükséges), a bejegyzés országának,
  • emellett a természetes személyeknek személyi igazolványt és lakcímkártyát kell bemutatniuk.

Gazdálkodó szervezeteknek pénzforgalmi számla nyitásakor az alábbi dokumentumokat kell bemutatnia:

  • cégkivonat/végzés,
  • aláírási címpéldány közjegyző által hitelesített másolata,
  • társasági szerződés.

Ügyvédi irodának három dokumentumot szükséges magával vinnie, amely az:

  • alapítói okirat,
  • ügyvédi névjegyzékben való szereplés igazolása,
  • ügyvédi igazolvány.

A bankszámla nyitásával egyidejűleg létrehozott szervezetekre további feltételek vonatkoznak:

  • társasági szerződés,
  • aláírási címpéldány,
  • nevet, székhelyet, adószámot, cégjegyzékszámot, statisztikai számjelet tartalmazó igazolás,
  • elektronikus regisztrációs kérelem.

Vállalkozói számláról utalás lakossági számlára

Gyakran merül fel az a kérdés, hogy a vállalkozói számláról hogyan utalhatunk át pénzt a lakossági számlára. Ebben nincs semmi újdonság, a két számla közötti utalás ugyanúgy működik, mintha  hagyományos bankszámláról indítanánk utalást. Ehhez pedig szintén szükségünk van az utalás kedvezményezettjének adataira, köztük a nevére és számlaszámára, deviza utalás esetén pedig az IBAN számára és SWIFT kódjára.

Vállalkozói bankszámla tudnivalói

Milyen költségekkel jár a vállalkozói bankszámla?

Az általánosságban elmondható, hogy a pénzforgalmi bankszámla esetében magasabb költségekkel és díjakkal kell számolni, mint a lakossági bankszámláknál. Ebből kifolyólag pedig tízezres nagyságrendű különbségek is lehetnek. A vállalkozó bankszámla díjstruktúrája viszont nagyjából megegyezik a hagyományos számlákéval. 

Havi számlavezetési díj: A vállalkozói bankszámla havi számlavezetési díja néhány száz forinttól több tízezer forintig terjedhet a választott számlacsomag típusától és a számla forgalmától függően. Az alapdíj általában olyan szolgáltatásokat tartalmaz, mint az internetbank, telefonos applikáció, számlához kapcsolt kártya.

Pénzfelvétel ATM-ből: Az bankonként és csomagonként változhat, hogy mennyit kell fizetni ezért a szolgáltatásért, de az ingyenes tranzakciókon felül egy párszáz forinttól kezdődő összeget valószínűleg még felszámol a bank.

Alszámla számlavezetési díj: Ha a fizetési számlához alszámla is társul, akkor a bank ezért további díjakat számíthat fel.

Átutalás: Az a választott csomagtól függetlenül, általánosságban elmondható, hogy kevesebbet kell fizetni a bankon belüli átutalásokért, míg a más banknál vezetett számlákra történő utalás drágább.  Ugyanez elmondható a belföldi és külföldi utalások viszonyában is. Amennyiben vállalkozásod gyakran fogad pénzt külföldről, vagy teljesít utalásokat külföldi bankszámlára, akkor érdemes lehet elgondolkozni a Revolut vállalkozói csomagjain is.

Az egyértelmű, hogy a pénzforgalmi bankszámla magasabb költségekkel jár együtt, mint a hagyományos, lakossági számla. A vállalkozói bankszámla ajánlatok között is jelentős különbségek lehetnek, így érdemes azokat összehasonlítani. Ne feledjünk viszont azt sem, hogy nem a legolcsóbb bankszámla a legjobb, hanem az, amelyik a leginkább illik a vállalkozás pénzügyi szokásaihoz. Ne bízzuk a döntést a véletlenre, így ha bizonytalanok vagyunk, érdemes lehet egy független szakértő segítségét kérni!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük