2024. november 6., szerda

Dupla családi adókedvezmény – Mennyi az annyi?

Jövőre újabb előnyben részesülnek a gyermeket nevelő családok. A Kormány tervei szerint 2025-től megemelik a gyermekek után járó adókezdeményt. A családi adókedvezmény egy családalapítást ösztönző adóalap kedvezmény, amit a gyermekek után igényelhetünk. Ez lényegében azt jelenti, hogy a gyermekek számától függően a megadott összeggel csökken a fizetendő személyi jövedelemadó. Értelemszerűen ez azt jelenti, hogy minél több a gyermek a családban, annál nagyobb a kedvezmény mértéke. Az adókedvezmény összege tehát hatalmas segítség lehet a szülőknek, így most összeszedtük az ezzel kapcsolatos legfontosabb információkat.

Ekkora a családi adókedvezmény mértéke 2024-ben

A családi adókedvezmény igénybevételére jogosultaknak csökken az adóalapja, ezáltal alacsonyabb a fizetendő személyi jövedelemadó összege. Az érvényesíthető kedvezmény pedig attól függ, hogy hány gyermek van a családban. A szabályok szerint itt csakis azok a személyek vehetőek figyelembe, akik eltartottnak minősülnek. A kedvezmény mértéke 2024-ben:

  • egy gyermek (kedvezményezett eltartott) után 66 670 forint,
  • két gyermek után 133 330 forint,
  • három vagy több gyermek után pedig 220 000 forint eltartottanként.

Az egy gyermek esetén járó 67 670 forint tehát a szülő összevont adóalapjából vonódik le. Ez a nettó jövedelem tekintetében 10 ezer forintos összeget jelent. Mindez pedig azt jelenti, hogy az adózó pénztárcájában 10 ezer forinttal több marad, ha jogosult az adókedvezményre. A két gyermeket nevelő szülők havi nettó jövedelme pedig 40 ezer forinttal lehet több. A háromgyermekes családoknál pedig 99 ezer forintos többletet jelent a családi adókedvezmény.

Ezt még fontos hozzá tudni

Az is könnyedén előfordulhat, hogy a szülő nem tudja érvényesítési a kedvezmény összegét az adóalapból. Ezt indokolhatja többek között az alacsonyabb munkabér is. Ebben az esetben az adózónak arra is lehetősége van, hogy az adóalapon felüli rész 15%-ához családi járulékkedvezmény formájában jusson hozzá. Ez azt jelenti, hogy a társadalombiztosítási járulékból is levonható. 

Emellett pedig azt is fontos tudni, hogy azok az édesanyák, akik minimum 4 gyermeket nevelnek, SZJA-mentességet élveznek. Nekik tehát jövedelmük után nem kell személyi jövedelemadót fizetni.

Ki veheti igénybe a kedvezményt?

Általánosságban úgy szokás leegyszerűsíteni a jogosultak körét, hogy azok, akik a családi pótlékra jogosultak, érvényesíthetik a családi adókedvezményt is. A családi adókedvezményre jogosultak

  • azok a szülők, akik gyereküket jogerős bírósági döntés, egyezség, közös nyilatkozat alapján felváltva gondozzák,
  • azok a házastársak, akik családi pótlékra jogosulttal élnek közös háztartásban, ám maguk családi pótlékra nem jogosultak,
  • a várandós nők és az egy háztartásban élő házastársaik,
  • a családi pótlékra saját jogán jogosult gyermekek, illetve a rokkantsági járadékban részesülő magánszemélyek,
  • azok a magánszemélyek, akik valamelyik külföldi állam szabályrendszere szerint jogosultak családi pótlékra, rokkantsági járadékra, illetve más hasonló ellátásra jogosult, amennyiben az egyéb jogszabályi előírások teljesülnek.

Értelemszerűen az adókedvezmény érvényesítéséhez jövedelem is szükséges. Azt is fontos tuti, hogy az összevont adóalapba beleszámít az olyan önálló tevékenységből származó jövedelem is, mint az 

  • egyéni vállalkozásból,
  • őstermelői tevékenységből vagy épp 
  • a bérbeadásból származó jövedelem.

Az összevont adóalap szintén tartalmazza a nem önálló tevékenységből származó jövedelmet is, ami a legtöbb dolgozót érint. Ide tartozik többek között a munkabér, az adóköteles társadalombiztosítási ellátás, ezen belül a gyermekgondozási díj.

Ekkora lesz a családi adókedvezmény mértéke 2025-ben

A kormány tervei szerint a cikkben bemutatott adókedvezmények 2025-től a kétszeresére fognak emelkedni. Ez nagy valószínűséggel két részletben fog megvalósulni. Az emeléssel kapcsolatos részletszabályok még nem ismertek, így nem tudni, hogy a bevezetést mikorra várhatjuk. Azt viszont tudjuk, hogy a családi adókedvezmény összege hogyan fog változni:

  • egy gyermek után 133 330 forint,
  • két gyermek után 266 660 forint,
  • három és minden további gyermek után pedig 440 000 forint fog járni.

Ha a nettó többletet nézzük, akkor pedig jövőre az egy gyermekes családoknak 20 ezer forinttal, a két gyermekeseknek 80 ezer forinttal, a legalább 3 gyermekeseknek pedig 198 000 forinttal toldja meg fizetését a családi adókedvezmény.

Éves viszonylatban ez mekkora többletet jelent?

Ha arra vagyunk kíváncsiak, hogy az adókedvezmény által egy év alatt mennyivel több marad a zsebünkben, akkor látványos igazán a változás. Az egy gyermekesek idén 120 ezer, jövőre pedig 240 ezer forintos többlettel zárhatnak. A két gyermeket nevelők pénztárcájában egy év alatt 480 ezer forinttal, 2025-től pedig 960 ezer forinttal több marad. Három gyermek esetén pedig a jelenlegi 1,188 millió helyett 2,376 millió forinttal bővülhet a nettó jövedelem.

Mikortól jár a családi adókedvezmény?

A családi adókedvezményre leghamarabb a magzat 91 napos korától vagyunk jogosultak. Ehhez pedig mindenképp szükséges az orvosi terhesgondozási igazolás. A kedvezményt addig vehetjük igénybe, amíg a családi pótlékra is jogosultak vagyunk. Ez jellemzően a gyermek 16. betöltött életévét jelenti. Ez az időszak kitolható, ha a gyermek nappali tagozaton köznevelési intézménybe jár.

Az adott gyermek után járó kedvezmény annak megszűnésével eltartottként a későbbiekben is igénybe vehető. Ezt az indokolja, hogy a családi adókedvezmény elkülöníti egymástól az eltartottakat és a kedvezményezett eltartottakat. A kedvezmény viszont csakis az utóbbi kategória után jár, míg az eltartottak számába az előbbiek is belefoglalandóak. A két kategória alaposabb megismeréséhez érdemes elolvasni a NAV tájékoztatóját.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük