Az évek során láthattuk, hogy az euró árfolyama fokozatosan emelkedni kezdett a forinthoz képest. Volt, hogy lassabban, de olyan is volt, hogy egyik napról a másikra jelentősen megugrott az árfolyam. Az elmúlt évtizedben a forinthoz képest 33%-os euró árfolyam növekedés ment végbe. Ezzel hazánk majdnem a legnagyobb gyengülést szenvedte el: a lej csak 10,6%-ot, a zloty 1%-ot romlott, míg a cseh korona erősödött 2014 decembere óta.
Az euró árfolyam 400 forint felett is járt már
Ha külföldre utazunk, sokszor lehet olyan érzésünk, hogy minden nagyon drága. Ezt részben a forint-euró árfolyama magyarázza. Az euró árfolyama rendkívüli magasságokba ért: a Moody’s adósságminősítési kilátásrontása következtében az euró elérte a 415 forintos, a dollár pedig a 395 forintos szintet. Nem véletlen, hogy sokan keresték az eurós befektetési lehetőségeket. A Fitch ellentétes döntése után bár erősödött a forint, még így is bőven 400 forint felett alakult.
A régiós országok fizetőeszközei ezzel szemben nem szenvedtek el ekkora mértékű gyengülést. Hosszú távon a lengyel zloty, a cseh korona és a román lej is viszonylag stabilnak mondható. Természetesen a bolgár leva is ide sorolható, habár ez várható volt, ugyanis árfolyamát a német márkához kötötték 1997-ben, majd az euró bevezetését követően ehhez rögzítették.
A közeli országok valutái nemcsak az elmúlt időszakban mutattak nagyobb stabilitást, hanem hosszú távon is. Az euró árfolyam egy évtizede 307 forint körül alakult. Ez azóta jelentősen, 33%-kal növekedett. Ebben az időszakban a román lejhez képest csupán 10,6%-kal növekedett az euró árfolyama. Sőt, a zloty még ennél is jobban teljesített, ugyanis 1%-os gyengülést sem szenvedett el. Ugyanakkor a cseh korona teljesített a legjobban: 10%-ot erősödött az euróval szemben.
Miért alakult ez így?
Az forint-euró árfolyam közötti ingatag viszony egyrészt a hazánkkal szembeni alacsony befektetői bizalomra vezethető vissza. A hitelminősítők sokkal jobbra értékelték az uniós tagországokat hazánknál, egyedül Románia jelent ez alól kivételt. Az S&P-nél hazánk és Románia is BBB- besorolást kapott. Magyarország a Moody’s-nál Baa2 negatív kilátással, Románia Baa3, azaz egy fokozat van csak a két ország között. A negatív kilátás pedig azt is előrejelzi, hogy Magyarország könnyedén fokozatot ronthat.
Románián felül csupán Görögország rendelkezik nálunk rosszabb minősítéssel. Az S&P szerint szintén BBB- a besorolásuk, ám pozitív kilátással. E szerint még Görögország is kicsit jobban áll, mint Magyarország. A Moody’s-nál a görögök két fokozattal rosszabb besorolást kaptak, azonban a kilátásuk pozitív. A következő felülvizsgálatnál viszont borulhatnak a dolgok, akár azonos szintre is minősíthetik a két országot.
A legutóbbi hitelminősítési döntést a magyar kormány intézkedéseivel magyarázták. Ez pedig az uniós források elvesztésével járhat, ami lassíthatja a GDP növekedését, ráadásul ronthatja az államháztartás amúgy is siralmas helyzetét.
A Moody’s negatív döntését követő héten a Fitch a korábbi negatív kilátást stabilra módosította hazánknál. Nálunk Magyarország a BBB kategóriába tartozik, uniós szinten pedig csak Románia és Görögország áll mögöttünk BBB- fokozattal.
Regionális szinten szinte mindenki jobban áll, mint mi
Bulgária az S&P-nél és a Moody’s-nál is egy besorolással jobbat kapott, stabilak a kilátásaik. A Fitchnél a fokozatuk szintén BBB, de pozitív a kilátás. Ugyanezeknél a minősítőknél
- a horvátok három-három kategóriával jobb helyen állnak,
- a lengyelek az S&P-nél három, míg a Moody’s-nál négy besorolással feljebb vannak,
- a cseh államadósság pedig hat és öt fokozattal kapott jobb minősítést, mint Magyarország.
Rosszabb gazdasági környezetben a befektetők a biztonságos eszközök felé fordulnak. Ez azt jelenti, hogy azokat a papírokat preferálják, amelyeknek magasabb a minősítése. Ez a magatartás pedig a devizaárfolyamot is befolyásolja. Ha egy külföldi befektető magyar állampapírt vásárol, ahhoz forintot kell váltania, ez pedig erősíti a forint árfolyamát. Amennyiben pedig eladja ezeket az állampapírokat, helyette más devizában fektet be, akkor gyengül a hazai valuta.