2024. szeptember 16., hétfő

Újfajta lakástakarék – kérdések és válaszok

A lakástakarék hatalmas népszerűségnek örvendett a megtakarítók körében, hiszen a lakáscélú pénzgyűjtésnek egy egyszerű és biztonságos lehetősége volt. Ez így volt egészen 2018-ig, amikor is a megtakarításra járó állami támogatás megszűnt. A bejelentést követően hatalmas embertömeg indult meg gyorsan szerződést kötni. Így volt ez egészen addig, amíg a bankok nem kezdték el bevezetni saját konstrukcióikat, ahol különféle bónuszokkal és prémiumokkal igyekeznek az állami támogatást helyettesíteni. Emellett pedig olyan újszerű lehetőségeket is kínálnak, mint a részkifizetés. Összeszedtük az újfajta lakástakarékokkal kapcsolatban leggyakrabban felmerülő kérdéséket és egyenként tisztázzuk őket!

Kinek van lehetősége lakástakarék megtakarítást indítani?

Lakástakarék indításához magyarországi lakóhelyre vagy tartózkodási helyre van szükség. Amennyiben ez megvan, akkor magánszemélyeknek, társasházaknak és lakásszövetkezeteknek is van lehetősége ilyen formában megtakarítani.

Fontos újítás, hogy a szerződők ma már egyszerre több lakásszámlával is rendelkezhetnek. Ebben az esetben a bónusz vagy prémium minden szerződésnél jóváírásra kerül. Sőt, egyszerre több megtakarítást is felhasználhatunk ugyanarra a lakáscélra.

Szintén eltérés a korábbi lakástakarék konstrukciókhoz képest, hogy az igénylésnél nem ellenőrzik az adószámunkat. Régebben ez azért volt lényeges, mert egy szerződőnek csak egy lakásszámlája lehetett az állami támogatás miatt.

Mennyire bonyolult LTP-t indítani?

Amennyiben egyszerű és biztonságos módon szeretnénk pénzünket gyarapítani, akkor az LTP jó megoldás lehet. Mindössze annyi dolgunk van, hogy bemegyünk az Erste, Fundamenta vagy OTP fiókjába megnyitni a számlát, majd a meghatározott időn belül havonta fizetni a választott összeget. Ha pedig attól tartunk, hogy ezt elfelejtjük, akkor választhatjuk a csoportos beszedési megbízás lehetőségét is.

A futamidő lejáratakor pedig a lakástakarékpénzár szól, majd nyilatkozatot kell tenni a pénz felhasználási céljáról. Az összeg kiutalási ideje 2 hónap. Ha pedig nem tudod, hogy mire használd fel a megtakarított összeget, akkor ebben is segítségedre lehetünk!

Megéri lakástakarékkal megtakarítani?

Egyszerű és biztonságos, de meg is éri? Az egyértelmű, hogy a lakástakarék nem versenyezhet a magas hozamot termelő megtakarítási formákkal. Az LTP-k betéti kamata kimondottan alacsony, jelenleg 0,1% mindhárom banknál. Ugyanakkor találkozhatunk 1,5%-os betéti kamatot biztosító lehetőségekkel is.

Az viszont hatalmas különbség, hogy míg például állampapírt nagyobb tételben célszerű vásárolni, addig a lakástakarék már havi 5 ezer forintos befizetés mellett is indítható. A konstrukció hozamát azonban nemcsak a betéti kamat képezi, hanem a takarékpénztárak által adott bónuszok és prémiumok is beleszámítódnak. Ezek pedig igencsak kedvezőek, a befizetéseink után akár 30-40%-ot is kaphatunk.

A megtakarított összeg után kell adózni?

A válasz sokak számára kecsegtető lehet: a lakástakarék összege után nem kell adót fizetni. A számlán összegyűjtött összeg tehát kamatadómentes és még a szociális hozzájárulás sem terheli. Ennek előnyeit pedig már az állampapíroknál is megtapasztalhattuk.

Ezen felül pedig szintén előnyös, hogy a megtakarítást az Országos Betétbiztosítási Alap (OBA) garanciája védi. Ez azt jelenti, hogy a választott bankunk csődjekor az OBA 100 ezer euró összeghatárig kártalanítja a betéteseket

Miben más az új lakástakarék, mint a régi?

A lakástakarék alapja ugyanaz, mint régen volt. Ugyanúgy egy meghatározott szerződéses összeget és futamidőt kell választani. A szerződéses összeg egyaránt tartalmazza a teljes megtakarítást és a kapcsolódó lakáshitel összegét. Természetesen nem vagyunk kötelesek a lakáshitelt is igényelni. A teljes megtakarítás pedig a havi befizetések, a betéti kamatok és a bónusz vagy prémium összegéből tevődik össze.

Az egyértelmű, hogy az új lakástakarék konstrukciókra már nem jár állami támogatás, helyette bónusz vagy prémium van. Ez pedig azért előnyös, mert a takarékok rugalmasabb szerződéses összegeket és futamidőket kínálhatnak az ügyfeleknek. Ezen felül pedig arról is szabadon dönthetnek, hogy mekkora bónuszt adnak a megtakarítóknak. Az igaz, hogy az állami támogatás időszakában is hirdettek akciókat, de most a takarékok egyre kedvezőbb megoldásokkal versenyeznek az új ügyfelekért.

A futamidő végén adott a lehetőség, hogy fix kamatozású kölcsönt igényeljünk, amit a választott lakáscélunk finanszírozására használhatunk fel. A lakáscél lehet ingatlanvásárlás, felújítás, korszerűsítés, építés, bővítés, a hitel elő- vagy végtörlesztése is.

Mi több, ha a futamidő lejárata előtt fel szeretnénk bontani a szerződésünket, akkor ezt is rugalmasabban tehetjük meg, mint régebben. Arra is van lehetőség, hogy a bónusz egy részét még így is megszerezzük. Emellett pedig a lakáscél igazolása is sokat egyszerűsödött.

Hol indíthatunk most lakástakarék megtakarítást?

Jelenleg három helyen indíthatunk LTP-t. Az első újfajta megtakarítási konstrukciót 2023 májusában vezette be az OTP, de az Erste sem tétlenkedett sokáig, májustól bevették az LTP-t a kínálatba.

1. Erste Lakástakarék: 5-8-10 éves konstrukciók 15-30-30%-os kamatbónusszal. A leghosszabb futamidejű LTP újítása, hogy 4 éveltelte után egy egyszeri kifizetési lehetőséget nyújt.

2. Fundamenta: Akár 40%-os progresszív bónuszt is szerezhetünk. Ez azt jelenti, hogy a megtakarítás első évében 5%-os, majd megtakarítási évenként 2,5%-kal növekvő mértékű bónuszt zsebelhetünk be.

3. OTP Lakástakarékpénztár: 4 éves futamidő esetén 10%, 8 éves futamidő esetén 30% a lakástakarék prémium. Ha a 8 éves konstrukciót a futamideje előtt felmondanánk, akkor is 10%-os prémium jóváírásban részesülünk.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük