Az idei évben is bizonytalan maradhat a gazdasági környezet Magyarországon és nemzetközi szinten egyaránt. A nemrégiben megválasztott amerikai elnök, Donald Trump új vámpolitikája ugyanis a gazdasági növekedés és az infláció tekintetében is kérdéseket vet fel. Az Equilor szakértői szerint hazánkban 2,2%-kal növekedhet a GDP, míg az infláció 4% körül alakulhat. Hozzátették, hogy a forint ideiglenesen erősödhet, de a második félévben ismét gyengülésre számítanak.
A vámpolitika a legfőbb kérdés
Az amerikaiak döntöttek: az új elnök Donald Trump lett. Ezzel viszont együtt jár az amerikai gazdaságpolitika kiszámíthatatlansága is. Az Equilor Befektetési Zrt. elemzésében felhívja arra a figyelmet, hogy az elnök választási ígéretei erősen negatív irányba mozdíthatják el a világ és az USA gazdaságát. Természetesen az is elképzelhető, hogy ezek az ígéretek csak részben, vagy pedig egyáltalán nem valósulnak meg.
Az Amerikai Egyesült Államok gazdasága tavaly szépen megerősödött, ráadásul az infláció mértéke is nagyban csökkent. A képletben a legnagyobb kérdőjelet most az új elnök vámpolitikája jelenti. Ez ugyanis nagyban befolyásolhatja a növekedési és inflációs folyamatokat is. A beiktatást követően az elnök bele is vetette magát a munkába, így feltehetőleg hamarosan számíthatnak az egyes országok a vámtárgyalásokra.
Hogy áll most Európa és Kína?
Az USA-hoz képest az európai növekedés jóval alacsonyabb lehet az Equilor szerint. Kína sincs jobb helyzetben: az előrejelzések szerint érdemi növekedés nem várható, ráadásul a beharangozott vámok bevezetése ezt tovább súlyosbíthatja. Az eurózónában az infláció már kedvezően, 2-2,5% között alakul, ami mindenképpen pozitív. Ezen aggodalmak helyett most a növekedési bizonytalanság került inkább előtérbe.

A gazdaság mintegy 30%-át kitevő Németországban az ipari szektor helyzete még mindig kedvezőtlen. Ezt részben a magas energiaárak, részben pedig a keresletcsökkenés indokolja. A 2024-es 0,7%-os növekedést követően idén is mindössze 1,1%-os növekedésre számíthat a térség. Az Equilor Befektetési Zrt. vezető elemzője, Muhi Gergely hangsúlyozza, hogy az energia- és inflációs válságot követő talpra állás roppant lassú folyamat, a feldolgozóipari statisztikák is lassulásról tanúskodnak.
Mindeközben az Európai Központi Bank az előrejelzésekhez képest gyorsabb kamatcsökkentésbe fogott. Ezzel szemben pedig az USA-ban a várakozásokhoz képest magasabb lehet a hosszú távú kamatpálya, ezáltal a feltörekvő piaci jegybankok mozgástere jócskán beszűkült.
Hogyan alakulhat a hazai infláció és gazdasági növekedés?
Az idei évben feltehetőleg tovább fog bővülni a lakossági fogyasztás hazánkban, ami a reálbér-növekedés egyik előnyös eredménye. Emellett pedig a fogyasztást támogathatja az állampapírokon realizált jelentős pénzösszeg is. A növekedéshez pedig az év második felétől hozzájárul a három új nagy gyár (BYD, BMW, CATL) termelésének beindulása is. Mindazonáltal a GDP-hez való hozzájárulásukat nagyban meg fogja határozni a nemzetközi autóipari kereslet. Az Equilor előrejelzése szerint idén 0,6, jövőre 0,8%-kal növelhetik a GDP-t, ami 2030-ra a 2%-ot is elérheti.
Az elemzés szerint a GDP-ben magasabb részt tehet ki a mezőgazdaság az alacsony bázis miatt, míg a legnagyobb exportpiacunkon, a németországi feldolgozóiparban nem tapasztalható jelentősebb javulás. Mindent egybevetve tehát a GDP-növekedés 2025-ben 2,2, 2026-ban pedig 3,4% körül alakulhat. Ezzel szemben az idei évben jóval nagyobb, 3,4%-os gazdasági növekedésre számít a magyar kormány.
Az Equilor 2025. első felében a forint ideiglenes erősödését várja, ami 400 forint körül stabilizálhatja az átváltást. Ugyanakkor az év második felében ismét gyengülés várható, így az év végén 1 euróért akár 420 forintot is kérhetnek majd.
Az előrejelzések szerint az átlagos infláció az idei évben 4% körül fog alakulni. A kormány ehhez képest lényegesen kedvezőbb, 3,2%-os inflációval kalkulál idén. Az Equilor szerint az infláció jövőre 3,5% körüli értékre mérséklődhet.