A megemelkedett rezsiköltségek miatt sokan keresik az energiahatékony ingatlanokat, vagy korszerűsítik jelenlegi otthonukat. A témához szorosan kapcsolódik az energetikai tanúsítvány, amit az építők, eladók és vásárlók is gyakran úgy azonosítanak, mint “felesleges macera”. Ez viszont közel sem így van, hiszen minden érintett fél számára rendkívül hasznos lehet ez a dokumentum.
Arról nem is beszélve, hogy az épületek energetikai tanúsítási rendszere2023. novemberétől megváltozott. A 2024-es év elejétől kezdve pedig kötelező újfajta tanúsítványt készíteni eladás, bérbeadás és új épület kivitelezése esetén. A cikkben most ezt a témát tárjuk fel alaposabban!
Mi az az energetikai tanúsítvány?
A hiteles energetikai tanúsítvány egy olyan dokumentum, amely az adott ingatlan tulajdonosának, vevőjének vagy éppen bérlőjének nyújt tájékoztatást az ingatlan energetikai állapotáról és szén-dioxid kibocsátásáról. Az információközlésen felül pedig motiválhatja a tulajdonosokat az energetikai korszerűsítésre, ami megteremti az alapot a rezsiköltségek hosszú távú csökkentésére.
Az összesített energetikai jellemzők és szén-dioxid kibocsátás alapján az épületet az ennek megfelelő hatékonysági kategóriába sorolják. Ez a skála 2023. novemberétől megváltozott: 12 kategória van, ahol a kategóriákat egy nyomtatott nagybetű jelzi. A skála egyik végén az A+++ besorolású ingatlanok találhatóak, amelyeknek nulla az energiafogyasztása. A skála másik végét az I besorolású ingatlan jelenti, amely energiapazarló.

Láthatjuk, hogy az ABC-ben minél előbbi besorolást kap az adott ingatlan, annál energiahatékonyabb, ami a rezsiköltségek lefaragásához is nagyban hozzájárul. Értelemszerűen ez azzal is együtt jár, hogy egy jobb besorolású ingatlant magasabb áron lehet eladni, mint a rosszabb kategóriába tartozókat.
Az energetikai tanúsítvány tekintetében 2016 és 2023. októbere között eltérő szabályok vonatkoztak. Ebben az időszakban az egyes kategóriákat dupla betűk jelölték, azonban a skála ugyanúgy 12 fokú volt. Ekkor a legjobb ingatlanok minimális energiaigényű AA++ besorolást kaptak, míg a kiemelkedően rossz energiaigényű ingatlanok a JJ kategóriába tartoztak.
Mikor kötelező és mikor nem kötelező készíteni?
Az épületek energetikai jellemzőinek tanúsításáról szóló kormányrendelet alapján bizonyos esetekben kötelező az energetikai tanúsítvány készítése, amennyiben az épület még nem rendelkezik vele. Szükséges tanúsítványt készíteni
- új épület építése,
- meglévő épület vagy önálló rendeltetési egység (pl. lakás, kereskedelmi és vendéglátóipari üzlet, szálláshely szolgáltató épület) eladása vagy bérbeadása, illetve
- 500 négyzetmétert meghaladó hatósági rendeltetésű, állami tulajdonú közhasználatú épület esetén.
A teljesség igénye nélkül pedig nem kell tanúsítványt készíteni
- azokra a hétvégi házakra vagy nyaralókra, amelyeket 4 hónapnál rövidebb ideig használnak,
- az önálló, más épülethez nem csatlakozó, 50 négyzetméternél kisebb épületekre, illetve
- a használatba vételi engedélyt (bejelentést) megelőző tulajdonoscsere esetén.
Az energetikai tanúsítvány viszont előírás lehet hitelfelvétel esetén is. Amennyiben új ingatlan vásárlásához vagy energiamegtakarítást eredményező beruházáshoz kölcsönt vagy otthonfelújítási támogatást szeretnénk igényelni, akkor a teljesülés igazolásához szükséges ezt a dokumentumot benyújtanunk.
Ki készíti, mennyibe kerül és meddig érvényes?
Az energetikai tanúsítvány elkészíttetése az ingatlan tulajdonosának vagy bérbeadójának a kötelessége. Amennyiben új építésű ingatlanról van szó, akkor a használatbavétel előtt ez az építtető feladata. Azt is fontos tudni, hogy ezt csakis mérnök végzettséggel rendelkező, hiteles tanúsító állíthatja ki.

A tanúsítvány kiállításának ára jellemzően az ingatlan méretétől függ. A díja általában pár tízezer forint körüli szokott lenni (25-50 ezer forint).
A szabályok módosítását megelőzően a korábbi dokumentumok 10 évig voltak érvényesek. Mostmár azonban az új energetikai tanúsítvány 5 évig érvényes. Ez pedig egyben azt is jelenti, hogy ha például 5 éven belül eladnánk lakásunkat, akkor nem szükséges új tanúsítványt készíteni. Amennyiben viszont ebben az időszakban energetikai korszerűsítés történt, akkor az adásvétel vagy bérbeadás előtt célszerű lehet újat kiállíttatni.
Mi szerepel az energetikai tanúsítványon?
A korábbi tanúsítványhoz képest az új dokumentumok több információt tartalmaznak. Az új energetikai tanúsítvány nem csupán az épület energetikai hatékonyságát veszi górcső alá, hanem értékeli az olyan épülettechnikai rendszereket is, mint a légkondicionálás, világítás, fűtés, stb. Ezen felül pedig egyesével értékeli az épületszerkezeti elemeket is. Ebből általában a szakemberek informálódnak, nem a tulajdonosok. Ugyanakkor az energiamegtakarításra vonatkozó javaslat a tulajdonosoknak lehet hasznos.
Az energetikai tanúsítvány többek között tartalmazza
- az összefoglaló lapot,
- az ingatlan határoló és nyílászáró szerkezeteinek, az épülettechnikai rendszereinek tanúsítás időpontjában való állapotának adatait,
- az energiafelhasználási adatokat az ingatlan energiahordozónkénti kalkulált energiafogyasztásáról és felhasználási céljairól,
- a korszerűsítési javaslatokat (+ bővebb fotódokumentációt),
- a közérdekű nyilatkozatok és az alkalmazott szabványok felsorolását,
- a mintalapokat az épülettechnikai rendszerek, alternatív energiák, szerkezeti elemek, illetve épülettípusok ikonjaival,
- a tanúsító adatait,
- a tanúsítvány kiállításának időpontját, azonosító kódját (HET-szám),
- a tanúsítvány QR-kódos elérhetőségét az Országos Építésügyi Nyilvántartás felületen (www.e-epites.hu). (Ezt papír alapon is átadják számunkra.)