2025. január 20., hétfő

Nyugdíj számítás: nem bonyolult a matek

Nemcsak a magyar nyugdíjrendszer, hanem a nyugdíj kiszámítása is rendkívül bonyolult. Ebből kifolyólag sokan inkább meg se próbálják kiszámolni, hogy mekkora nyugdíjra lesznek jogosultak. Ugyanakkor ez a hosszú távú terveinkhez és későbbi gondtalan életünkhöz kulcsfontosságú információ lehet. A nyugdíj számítási módszereket leegyszerűsítettük, így pedig már nem is olyan bonyolult a matek.

Mi befolyásolja az állami nyugdíj összegét?

A hazánkban alkalmazott nyugdíjszámítási módszert nagyban leegyszerűsítve az induló nyugdíjunkat leírhatjuk úgy, mint két szám szorzata. Ez a két nagyon fontos szám pedig az úgynevezett havi átlagkereset és a százalékban megadott szorzószám. Az utóbbit a szolgálatban eltöltött idő határozza meg. 

Nézzünk meg egy egyszerű példát! Tegyük fel, hogy a munkában töltött éveink alatt 350 ezer forint volt átlagkeresetünk. A 40 éves szolgálati időnk alapján pedig ehhez 80%-os szorzószám tartozik. Ez azt jelenti, hogy az induló nyugdíjunk 280 ezer forint lesz. Ez kedvezőnek tűnik, azonban így is érdemes lehet valamilyen nyugdíj-kiegészítési formán elgondolkozni.

Mi az a szolgálati idő?

A szolgálati idő alapvetően azt az időszakot foglalja magában, amely során kötelezettek voltunk a nyugdíjjárulék fizetésére, illetve nyugdíjjárulékot fizettünk megállapodás alapján. (A gyakorlatban ez nem ilyen egyszerű, a szolgálati idő pontos meghatározásához számtalan szabályt figyelembe kell venni.)

A jogszabály az adott hosszúságú szolgálati időkhöz különböző szorzószámokat ír elő. Például

  • 30 évhez 68%,
  • 35 évhez 73%,
  • 40 évhez 80%,
  • 45 évhez 90%,
  • 50 vagy ennél is több évhez pedig 100%.

Az induló nyugdíj összegének kiszámításához tehát ezt a szorzószámot kell figyelembe venni, majd az átlagkereset összegével megszorozni.

Mit takar a havi átlagkereset?

A nyugdíj kiszámításának másik összetevője, a havi átlagkereset leegyszerűsítve azt foglalja magában, hogy az 1988-tól kapott kereseteinket valamelyest a jelenlegi értékére átszámítják (azaz valorizálják). Ebből az összegből pedig egy havi nettó átlagot számítanak, amihez szintén rengeteg szabályt vesznek figyelembe.

A szolgálati idő és a havi átlagkereset összeszorzásában tehát valóban nem a matek a bonyolult. A két szám kiszámítása viszont már nehezebb feladat. Amennyiben nem tudunk eligazodni a részletszabályokon, akkor érdemes lehet nyugdíjtanácsadó segítségét kérni. Ne feledjünk, hogy erre több helyen ingyenesen is van lehetőségünk!

Ugyanakkora nyugdíj jár a nőknek és a férfiaknak?

Elszomorító a helyzet az átlagkereset és a szolgálati idő kapcsán: a férfiak előnyösebb helyzetben vannak a nőkhöz képest. A statisztikák alapján ugyanis a férfiakat átlagosan 38,2 év igazolt szolgálati időt követően nyugdíjazzák, míg a nők esetében ez 33,5 év.

Az is közismert adat, hogy a nyugdíjasok negyede a szegénységi küszöb alatt élt 2023-ban. Ráadásul a nők bruttó átlagkeresete 15%-kal alulmúlta a férfiakét. Ebből pedig az is kiderült, hogy 2023. januárjában a nők körében az átlagos öregségi nyugdíj 217 800 forintot tett ki, míg a férfiaknál ez 254 100 forint volt.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük