Azt sokan tudják, hogy a baleseti biztosítás bizonyos helyzetekben hatalmas segítséget jelenthet. Legyen az egy balesetből adódó sérülés vagy éppen tragédia. A hasonló célú biztosítások másik formája is, a kockázati életbiztosítás is közkedvelt. Ugyanakkor kimondottan kevés szó esik a mellé köthető kiegészítő szolgáltatásokról.
Mit foglal magában a kockázati életbiztosítás?
A kockázati életbiztosítás nagyon egyszerű elven működik. Amennyiben a biztosított elhalálozik, akkor a biztosító a szerződésben foglalt összeget kifizeti a hozzátartozóknak. Ennél a biztosításnál nem mérvadó, hogy a halál miért következett be (azaz betegség vagy baleset miatt). Ezt úgy is szokás emlegetni, hogy „bármely okú” haláleseti szolgáltatás. Tragédia esetén a családnak pedig hatalmas anyagi segítséget jelenthet.
A szerződés megkötésekor kimondottan fontos tényező az életkorunk és az egészségügyi állapotunk. Amíg fiatalabbak vagyunk, addig olcsóbban szerezhetjük meg a védelmet. A biztosítás díja jellemzően 45 éves kor körül kezd el ütemesebben emelkedni. Az egészségügyi helyzetünk azért lényeges, mert a szerződéskötés előtt kialakult betegségekre a biztosító nem térít. A dohányzásra, a túlsúlyra, a kialakult, de kezelhető betegségekre pedig a biztosítók általában felárat szabnak meg.
Milyen kiegészítő szolgáltatások közül választhatunk?
Ha rendelkezünk kockázati életbiztosítással, az már önmagában egy hatalmas előny. Arra már viszont kevesen veszik a fáradtságot, hogy utánanézzenek a kapcsolódó kiegészítőnek. Ezek jellemzően olyan szolgáltatások, amelyek életünk során hasznosak lehetnek. Ebből kifolyólag a kockázati életbiztosítással nemcsak a családunk, hanem mi magunk is jól járhatunk.
De milyen kiegészítő biztosításokról is van szó? Ezek az élet-, baleset- és egészégbiztosítási kategóriákba tartozhatnak. Amiről sokan nem is hallottak, pedig kimondottan hasznos lehet, az a kritikus betegségekre szóló biztosítási védelem. Ennek a célja, hogy a biztosító már akkor fizet, ha valamilyen életet veszélyeztető betegséget diagnosztizálnak a biztosítottnál. Ekkor az összeg felhasználható a gyógyításra és rehabilitációra, ami nagyban javíthatja a túlélési esélyeket.
Miért előnyös a balesetbiztosítás?
A balesetbiztosítás – ahogyan a neve is utal rá – akkor nyújt szolgáltatást, ha valamilyen baleset történik. A balesetbiztosítást gyakran keverik az életbiztosítással, azonban van egy fontos különbség: a kockázati életbiztosítás az, ami teljeskörű védelmet biztosít. A balesetbiztosítás például betegségek esetén nem lehet a hasznunkra. Ha pedig belegondolunk, a betegségek gyakoribbak, mint a balesetek.
Azzal is érdemes tisztában lenni, hogy a kockázati életbiztosítás mellé elérhető a baleseti haláleseti kiegészítő szolgáltatás is. Ekkor baleset bekövetkezésekor a biztosító mindkettő szolgáltatás kifizetését teljesíti.
Kockázati életbiztosítás vs. balesetbiztosítás: melyik a jobb?
Azt mostmár jól tudjuk, hogy a kockázati életbiztosítás és a kiegészítő szolgáltatások megvédenek minket baleset és betegség esetén is. Ezzel szemben a balesetbiztosítás csak baleset esetén fizet. Ahhoz, hogy minden szempontból védve legyünk, olyan szolgáltatásokat érdemes választani, amelyek segítséget nyújtanak baleset és betegség esetén is. A teljeskörű védelem életünk során bármikor jól jöhet.
Mikor válasszuk inkább a balesetbiztosítást? A balesetbiztosítás leginkább akkor lehet előnyös, ha még kimondottan aktív életet élünk. A mindennapokban rengeteg a munka, az utazás, a rohangálás és a bulizás, a súlyosabb betegségek pedig még nem érintenek. A rohanó élet mellett pedig nem tudunk mindenre figyelmet szentelni, így gyakoribbak a balesetek. Ebben az élethelyzetben pedig jó megoldás lehet a balesetbiztosítás.
Ami viszont minden egyes biztosításnál kulcsfontosságú, az a biztosítási feltételek átnézése. Minden esetben lényeges a gyakran érthetetlennek tűnő, apró betűs részek átolvasása is, hogy tényleg olyan szolgáltatásra szerződjünk, amilyet szeretnénk.