2024. november 27., szerda

Megéri most a gyenge forint miatt eurót vásárolni?

A forint ismételt gyengülése miatt 400 forint felett vásárolhatunk egy eurót. A kisbefektetők szeretik az olyan stabil valutákat, mint az euró és a dollár. Az euró vásárlás azonban nem feltétlenül mindig jó ötlet, ugyanis nagyon sok múlik az időzítésen. Sokakat foglalkoztat az a kérdés, hogy megéri most devizába fektetni vagy sem?

Nemrég volt utoljára 400 forint felett az euró

Nem is olyan régen, körülbelül két évvel ezelőtt volt ennyire gyenge a forint, mint most. Átlépte az euró bűvös 400-as határt is, míg a dollár a 375 forintot is túlszárnyalta. A forint történelmében megint egy mélypont érkezett el. Erre reagál a lakosság is, aki igyekszik devizás megtakarítási formákat választani.

A pénzváltók előtt is kígyóznak a sorok, de jellemzően nem vételi, hanem eladási célból. Sokan gondolták most úgy, hogy itt az a tetőzés, amikor megéri eladni a megdrágult eurójukat. Természetesen voltak olyanok is, akik a forint további gyengülését várják, így most kezdtek euró vásárlásba.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) statisztikája alapján ahogyan gyengül a forint, úgy növekszik a pénzváltók forgalma. Az adatok pedig arra is rávilágítanak, hogy az emberek nemcsak eladnak, hanem vásárolnak is ilyenkor. A legnagyobb forgalom azonban mindig a pánikra vezethető vissza. Például az orosz-ukrán háború kezdetével, 2022 márciusában rendkívül sok valutát váltott a lakosság. És az sem gátolta meg az embereket, hogy a forint akkor is nagy árfolyamgyengülést szenvedett el.

Jó ötlet most az euró vásárlás vagy sem?

A kisbefektetők a forint árfolyamának gyengülésekor gyakran döntenek úgy, hogy euró vásárlásba kezdenek. Ugyanakkor a pánikszerű pénzváltás nem feltétlenül kifizetődő. Bár az emberek ilyen helyzetekben gyakran úgy gondolják, hogy további gyengülés fog jönni, ezt a Magyar Nemzeti Bank rendszerint nem hagyja. A jegybank ekkor általában szigorításba kezd. Ugyanez volt a forgatókönyv 2022 októberében is, amikor a hazai fizetőeszköz történelmi mélypontra ért.

A jegybank egyelőre nem hozott semmilyen intézkedést a 400 forint feletti euró megállítása érdekében. Ez az árfolyam viszont nem tesz jót az inflációs céloknak sem, így a devizapiaci folyamatokat folyamatosan ellenőrzi az MNB. Amennyiben a közeljövőben külföldre szeretnénk utazni, nem érdemes elsietni az euró vásárlást.

Egy nagyobb összegű euró vásárlás nem feltétlenül jó ötlet most. Reálisan nézve csak a szakértők képesek nagyjából megjósolni, hogy mikor éri el a devizapiac a mélypontját. Egy kisbefektetőnek, azaz egy átlag embernek erre nem sok esélye van. Összességében tehát nem szabad arra alapozni, hogy a már most kimondottan gyenge forint tovább fog gyengülni és egy eurót 500-600 forintért vehetünk majd. Ha pedig mégis folytatódna a gyengülő hullám, akkor az eddigi tapasztalatok alapján a jegybank be fog ebbe avatkozni.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük