Az Otthon Start Program indulásának bejelentése rengeteg magyar érdeklődését felkeltette. Nem is csoda, hiszen sokan nem rendelkeznek saját ingatlannal, ráadásul a 3%-os kamat rendkívül kedvező. Habár még nem tudunk mindent a konstrukcióról, kiderült már néhány fontos részlet. A cikkben összegezzük, hogy mit lehet tudni az új hitelről: ki veheti igénybe, milyen hitelcélra fordítható és milyen feltételeket kell hozzá teljesíteni. Tarts velünk, hogy naprakész legyél!
Ezt derült már ki az Otthon Start Program kapcsán
Az Otthon Start Program részletei még nem ismertek teljeskörűen, azonban sok minden kiderült már a konstrukcióval kapcsolatban. Az új hitelt szinte bárki igényelheti, nem szükséges hozzá gyermeket vállalni vagy vidéken élni, sőt, még csak fiatalnak sem kell lenni ahhoz, hogy első lakástulajdonosok lehessünk. Szemben az olyan eddigi támogatásokkal, mint a Falusi CSOK, CSOK Plusz vagy munkáshitel.
Az alábbiakban pontonként összeszedtük, hogy mit lehet egyelőre tudni az Otthon Start Program hiteléről:
- A kölcsönt szinte bárki igényelheti, hiszen a kormány nem demográfiai céllal indította, sokkal inkább az ingatlanpiac fellendítését helyezte szem elé. Ez alapján tehát nem feltétel a házasságkötés és a gyermekvállalás sem.
- A konstrukciót Magyarország területén bárhol igénybe tudjuk venni, függetlenül attól, hogy vidéken vagy éppen a fővárosban tervezünk letelepedni.
- Az Otthon Start Program hitele 3% kamat mellett elérhető. Egy 20 milliós lakáshitel kamata most 6,5% körül alakul, így ezzel hatalmas anyagi előnyhöz juthatunk.
- A konstrukcióra azok jogosultak, akik valójában az első ingatlanjukat vásárolnák.
- A kölcsön összege legfeljebb 50 millió forint lehet.
- A lakás kapcsán is ismert már néhány korlátozás: a négyzetméterenkénti ár legfeljebb 1,5 millió forint, a vételár pedig 100 millió forint lehet.
- Az önerő is kecsegtető, csupán 10% az elvárás.
- Az Otthon Start Program keretében igényelt hitel futamideje maximum 25 év lehet.
- Az igénylőnek minimum 2 év TB jogviszonnyal rendelkeznie kell.
Mennyit spórolhatunk ezzel a hitellel?
A ténylegesen elérhető pénzügyi előnyt a legkönnyebben egy példán keresztül lehet szemléltetni. A jelenlegi kamatkörnyezetben 6,5%-os kamat mellett juthatunk egy 20 millió forint összegű, 20 év futamidejű lakáshitelhez. Ennek a hitelnek 149 115 forint havonta a törlesztője.

Amennyiben helyette az Otthon Start Program 3%-os kamatú hitelét választjuk, akkor a havi törlesztő egyből 110 920 forintra csökken. Ez azt jelenti, hogy havi szinten 38 195 ezer forinttal több maradna a zsebünkben. Ez nem tűnik jelentős összegnek, azonban ne feledjük, hogy a kölcsönt 20 évre vettük fel. A futamidő alatt tehát közel 10 millió forintot, egészen pontosan 9 166 826 forintot spórolnánk meg.
Ki számít első lakásvásárlónak?
Az 1990. évi XCIII. törvény az illetékekről 26. § (9) bekezdése konkretizálja, hogy ki minősül első lakástulajdon szerzőnek. A rendelkezés alapján az a személy, akinek
- a vásárlás pillanatában nincs lakástulajdona,
- egyáltalán nem volt résztulajdonos lakásban vagy nem volt minimum 50%-os tulajdoni hányada,
- nem rendelkezik lakástulajdonhoz kapcsolódó, ingatlan-nyilvántartásba bejegyzett vagyoni értékű joggal (pl. haszonélvezeti joggal).
A törvény kivételes esetekben nem veszi figyelembe, ha korábban tulajdonosok voltunk lakásban
- ha özvegyi vagy haszonélvezeti joggal terhelt lakást örököltünk,
- ha kiskorúként szereztünk lakást, amely nagykorúvá válás előtt elidegenítésre került.
Az ingatlan-nyilvántartásban minden ingatlan minden tulajdonosi változása szerepel. Az e-ingatlan rendszer elindulása óta a tulajdoni lapok digitálisan elérhetőek, ráadásul a törölt bejegyzéseket is rögzítik. Mindez azért fontos, mert bármely állami szerv le tudja ellenőrizni, hogy rendelkeztünk-e már korábban ingatlannal vagy sem.
A program a jelenlegi információk szerint szeptember elején indulhat. Ugyanakkor könnyedén előfordulhat, hogy a jogalkotó teljesen egyedi előírásokat fog alkalmazni. Ez vélhetően a következő néhány hétben ki is derül.