Az Európai Bizottság döntése alapján Horvátország megfelelően felkészült a hivatalos fizetőeszközük lecserélésére. A kunát az euró váltja fel, a bevezetés dátumát pedig 2023. január 1.-jére tűzték ki. Az euró horvátországi bevezetésével immár húszra emelkedik az euróövezet tagországainak száma.
2023-tól az euró felváltja a kunát
Az év eleji bevezetést megelőzően lesz egy átállási időszak: 2022. szeptember 5-től az árakat kunában és euróban is fel kell tüntetni. Ez az átmeneti időszak egészen 2023 év végéig fog tartani. Az euróra való átállás pillanatától vissza lehet majd váltani a kunát a bankoknál, a Horvát Postánál és az állami pénzügyi intézetben, mindez természetesen költségmentesen. A kuna a horvát jegybanknál korlátlan ideig, szintén költségmentesen lesz visszaváltható.
Az Európai Bizottság Horvátország megfelelőségét a 2022. évi konvergenciajelentésbe foglalta, melyben alapvetően azt vizsgálta, hogy a választott országok milyen fejlődést értek el az elmúlt időszakban, illetve készen állnak-e az euró bevezetésére. Az országok között
- Bulgária,
- Csehország,
- Horvátország,
- Magyarország,
- Lengyelország,
- Románia és
- Svédország előrehaladását vizsgálták.
Az országok kiválasztását arra alapozták, hogy mely országok szánták el magukat az euró bevezetése mellett.
Milyen gazdasági konvergencia kritériumoknak kell megfelelni?
- Árstabilitás: Az adott ország inflációs rátája maximum 1,5 százalékponttal haladhatja meg a három legalacsonyabb inflációs rátával rendelkező ország teljesítményét.
- Rendezett és fenntartható államháztartás: Az országban nem állhat fenn jelentős államháztartási hiány, nem állhat túlzotthiány-eljárás alatt. Ez azt jelenti, hogy az államháztartási hiány nem haladja meg a GDP 60%-át, valamint a bruttó államadósság nem lehet magasabb, mint a GDP 60%-a.
- Árfolyam stabilitás: Az országnak részt kell venni az ERM II árfolyam-mechanizmusban két éven keresztül, mindezt úgy, hogy hivatalos fizetőeszköze nem térhet el jelentősen a meghatározott középárfolyamtól.
- Hosszú lejáratú kamatlábak: Az országban alkalmazott hosszú lejáratú kamatláb maximum 2 százalékponttal haladhatja meg az árstabilitás tükrében három legjobban teljesítő ország kamatlábát. Az összehasonlítás alapját a tízéves lejáratú államkötvények átlagos kamatlába jelenti.
A Bizottság a jelentéséből az is kiderül, hogy a hét tagország közül egyedül Horvátország és Svédország felel meg az árstabilitási feltételnek. Az államháztartási hiányra vonatkozó előírást Románia kivételével a többi tagország teljesíti. Horvátország az egyetlen, aki mind a négy kritériumnak megfelel, továbbá jogszabályai eleget tesznek az Európai Unió szerződésének és a Központi Bankok Európai Rendszerek szabályzatának.
Horvátország oldalán az euró bevezetése hatalmas előnyt fog jelenteni: hozzájárul a gazdasági növekedés fellendítéséhez, valamint az üzleti szektor és a lakosság is profitálhat belőle. Az euróövezet bővülése az eurót is megerősíti.