2025. április 1., kedd

Érdemes felülvizsgálni lakásbiztosításunkat

A lakásbiztosítási kampány idén márciusban is felforgatja az állóvizet. Tavaly sokan váltottak biztosítást, azonban még többen vannak, akik nem foglalkoztak szerződésükkel. Ez nagy hiba, hiszen rengeteg jó ajánlat van a piacon. A lakásbiztosítás 2-3 évente felülvizsgálandó, így most mindenkinek érdemes néhány percet erre rászánnia.

Márciusban újra itt van a biztosítási kampány

A lakásbiztosítással rendelkezők 60%-a értesült a 2024-es kampányról, ráadásul közülük minden harmadik szerződő le is cserélte biztosítását – tudtuk meg a Groupama Biztosító és az OTP Bank reprezentatív kutatásából. A márciusi kampányban ismét lehetőségünk van a cserére, amit március végéig tehetünk meg.

Az ügyfelek egy hónapig felbonthatják lakásbiztosítási szerződésüket, hogy kedvezőbb feltételekkel nyithassanak egy újat – nyilatkozta Túri Anikó közigazgatási államtitkár a Nemzetgazdasági Minisztérium és a Magyar Nemzeti Bank közös sajtótájékoztatóján. A biztosítók többsége számos új, az eddiginél is kedvezőbb ajánlattal készült a kampányra. Érdemes tehát most mindenkinek körbenézni.

Az, hogy a kampány során mikor mondjuk fel a szerződésünket szinte lényegtelen, ugyanis mindenkié egységesen április 30-án szűnik meg. Az új lakásbiztosítás esetén tehát fontos, hogy az már május 1-től védje ingatlanunkat. Ezzel egyrészt kiküszöbölhetjük, hogy egyszerre két biztosítást fizessünk, másrészt pedig azt, hogy napokig, netán hetekig ne legyen biztosítva lakásunk.

Hasznos lehet a lakásbiztosítás felülvizsgálata

A Groupama Biztosító lakossági nem-életbiztosítás termékmenedzsment vezetője, Szobonya László hangsúlyozta, hogy a jelenlegi szerződéseknek mintegy 30-40%-a több mint 3-4 éves. Sőt, egytizedüket 10 évnél is régebben kötötték. Ezeknek a szerződőknek mindenképpen hasznos lehet a lakásbiztosítás felülvizsgálata. Ezt az indokolja, hogy gyaníthatóan ezek a háztartások azóta új ingóságokkal rendelkeznek, esetleg történt valamilyen felújítás. Ráadásul az az optimális, ha az építőanyagárak emelkedéséhez igazodik a biztosításunk. 

A lakásbiztosítás felülvizsgálata nem feltétlenül eredményez biztosítóváltást. Könnyedén elképzelhető, hogy a mostani biztosítónk kínál kedvezőbb ajánlatot, esetleg jelenlegi szerződésünket módosítjuk az időszaki változások alapján. Az aktualizálással párhuzamosan viszont mindenképpen célszerű megnézni a többi biztosító ajánlatát is.

Az új lakásbiztosítás esetén mi a fő szempont?

A kutatásban résztvevők számára értelemszerűen a biztosítás díja lényeges szempont volt, azonban még ennél is fontosabb volt a fedezet. A fedezet az az összeg, amíg a biztosító megtéríti a keletkezett károkat. Ezt bizonyítja az is, hogy a 2024-ben közel megegyezett azok aránya, akik leváltották biztosításukat és csökkent (31%), illetve akiknek nőtt (28%) biztosítási díjuk.

A válaszadók háromnegyede gondolja azt, hogy döntésében szerepet játszik az új lakásbiztosítás kedvező díja. Ez az arány alapvetően jelentősnek mondható, de más kategóriákkal összehasonlítva máshol árérzékenyebbek a fogyasztók, például

  • élelmiszerek esetén 87%,
  • mobiltelefon-előfizetés esetén 81% az arány.

Kerüljük el az alulbiztosítottságot!

A lakásbiztosítás témájával kapcsolatban fontos azt is kiemelni, hogy az újjáépítési értéket kell figyelembe venni, nem a lakás aktuális piaci értékét. Míg azzal sokan tisztában vannak, hogy mennyit érhet lakásunk, vagy mennyiért adhatnák el, az újjáépítési érték egy nehezebben megragadható dolog. Ez az az összeg, amiből az ingatlan megsemmisülése után újra fel lehetne azt építeni.

A budapesti szerződők esetén jellemző, hogy egy hasonló méretű és állapotú lakásra vagy házra a lakók könnyebben belemennek egy magasabb biztosítási összegben. Ebből kifolyólag inkább a vidéki ingatlanok esetén jellemző az alulbiztosítottság. Azt viszont fontos hangsúlyozni, hogy az építőanyagárak nagyon hasonlóak vidéken és a fővárosban. Egy kisvárosban tehát nem járhatunk jobban újjáépítés esetén, mintha Budapesten egy felkapott kerületben tennénk ezt meg.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük