Az Energiaügyi Minisztérium tájékoztatása szerint megkezdődött a második kút fúrása a Békés megyei Nyékpuszta szénhidrogénmezőn, a termelés várhatóan nyáron vagy ősszel indulhat meg.
Az első kút már termel
Az első kút termelési tesztjei ipari mennyiségű földgáz és kondenzátum (könnyűolaj) áramlását mutatták. Ennek alapján a nyékpusztai mező várhatóan jelentős kitermelhető szénhidrogénvagyonnal rendelkezik.
Az Energiaügyi Minisztérium szerint a beruházást további kutak fúrásával és a végleges termelési infrastruktúra kiépítésével kell folytatni; a második kút fúrása várhatóan 100 napot vesz igénybe.
A minisztérium emlékeztetett arra, hogy az ellátás biztonsága és az átlagfogyasztásra vonatkozó rezsicsökkentés védelme érdekében a kormány a lehető legnagyobb mértékben hazai forrásokból fogja fedezni energiaszükségletét, a hazai gáztermelés évi 1,5 milliárd köbméterről 2 milliárd köbméterre történő növelésével. A héten megkezdett gázkitermelés hozzájárul a stratégiai célok eléréséhez és Magyarország energiaszuverenitásának erősítéséhez.
A Corvinus-projekt
A nem hagyományos gázmező feltárása, fejlesztése és kitermelése az MVM Csoport részvételével, vegyesvállalati konstrukcióban zajlik, az első kút fúrása tavaly tavasszal fejeződött be.
A Corvinus elnevezésű, a következő öt évre tervezett és tavaly nyáron kiemelt beruházássá nyilvánított projekt célja a 3700-4500 méter mélységben lévő gázmezőn gáz és kondenzátum (könnyűolaj) feltárása és kitermelése.
A projektben több sarkadi és szeghalmi település érintett:
- Dévaványa
- Körösladány
- Ecsegfalva
- Okány
- Sarkad
- Kertészsziget
- Méhkerék
- Sarkadkeresztúr
- Szeghalom
- Vésztő
Ezek a települések tehát ebben a közérdekű beruházásban vesznek részt.
Ezen települések közigazgatási területét részben érinti a jövőbeni kitermelő források és gázlétesítmények elhelyezkedése, valamint a gáz kitermelését és szállítását szolgáló csővezetékek nyomvonala.